1. YAZARLAR

  2. Necdet BULUZ

  3. Terör örgütlerine silah yağıyor
Necdet BULUZ

Necdet BULUZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Terör örgütlerine silah yağıyor

A+A-

Artık Amerika, Almanya başta olmak üzere, bazı ülkelerin Türkiye’ye olan düşmanlıkları çok açık görülüyor. Türkiye’ye silah ve bazı yedek parça ile mühimmat satışlarını durduran, bazılarını yavaşlatan adı geçen ülkelerce terör örgütlerine silah yağdırılıyor.
Bu açıkça düşmanlık değil de nedir?
TSK’nın elinde bulunmayan bazı gelişmiş silahlar şimdi TIR’larla PKK/ PYD unsurlarına gönderiliyor. Bütün uyarılara, baskılara rağmen Amerika, yine bu silahlardan TIR’larla adı geçen terör örgütlerine göndermiş bulunuyor.
Başkan Turump’un Suriyeli sığınmacılara kapılarını açmasından dolayı yaptığı teşekkür konuşmasına aldanmayalım. Bir yandan sırtımızı sıvazlayıp, öte yandan altımızı oymaya çalışıyorlar.
Daha önce yazdığımız yazılarda Amerika ile olan ilişkilerimizin neden bu kadar gergin hale geldiğine değinmiştik, yinelemek istemedik.
İşte son gelişmeler:
ABD'nin, DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD'ye askeri yardımları devam ediyor. Son 10 günde içinde zırhlı askeri araçların da bulunduğu yaklaşık 200 TIR yardım, Suriye'deki örgüt unsurlarına gönderildi.
Haseke'den gelen bilgilere göre, askeri yardım da taşıyan yaklaşık 100 TIR, Irak sınırındaki Simelka kapısından gündüz saatlerinde geçerek örgütün kontrolündeki kente giriş yaptı.
Haseke'ye gelen konvoyda, bazı TIR’larda MRAP model zırhlı askeri araçların bulunduğu söyleniyor. Mayına dayanıklı, pusu korumalı MRAP'lara, birçok çeşit ağır silahlar takılabiliyor
.
Deyrizor'daki PKK/ YPG terör örgütlerine teslime dilen bu silahların nasıl kullanılbileceği konusunda da bazı uzmanların görevlendirildiğine de dikkat çekiliyor.
Bunun yanında, 11 Eylül'de de gece saatlerinde 100 civarı TIR’la yapılan sevkiyatta dört çeker pikaplar, kapalı konteynırlar dikkati çekti.
Akaryakıt tankerlerinin de bulunduğu konvoydaki diğer TIR’ların tümüyle brandalı olması nedeniyle içlerindeki malzemeler görülmedi. Ancak, çok gelişmiş ve modern, ağır silahların bulunduğu ifade ediliyor.
Her şey gizlilik içinde yapılıyor ama, gerçekler açığa çıktığında da Amerikalı yetkililer bunu yalanlamıyor.
AA'nın Haziran ayı başlarında ABD'nin PKK/PYD'ye silah ve diğer askeri yardımlarını görüntüleyip haberleştirmeye başlamasından bir süre sonra yardımlar gece saatlerinde brandalı TIR’larla yapılmaya başlamıştı.
Şurası çok açık ve net:
Amerika, artık PKK ve PYD’yi bölgede bir müttefik ve kara gücü olarak görüyor. Türkiye’nin de bütün uyarı ve itirazlarına karşı bildiğini okuyor.
Gelişmeleri okumaya devam edelim:
Diğer taraftan 13, 17 ve 21 Ağustos ile 3 Eylül ve 8 Eylül tarihlerinde gece saatlerinde brandalı toplam 400 tırla Irak'tan PKK/PYD kontrolündeki Haseke'ye gerçekleştirilen sevkiyatlar görüntülenmiş ancak ne tür yardımlar gönderildiği anlaşılamamıştı.
Bundan önce de 5 Haziran'da 60, 12 Haziran'da 20, 16 Haziran'da 50 ve 21 ile 26 Haziran'da toplam 120, 5 Temmuz'da 82, 9 Temmuz'da 102, 13 Temmuz'da 95, 17 Temmuz'da 100, 22 Temmuz'da 100, 27 Temmuz'da 80, 31 Temmuz'da 100 ve 7 Ağustosta 112 olmak üzere bin 21 TIR, PKK/PYD bölgesine teslimat yapmıştı. TIR’ların bir bölümündeki askeri araç ve gereçler yine görüntülere yansımıştı.
Böylece haziran ayı başından bu yana ABD tarafından yapıldığı ve içlerinde bazı silahlar ile askeri araç gereçlerin de bulunduğu bilinen toplam bin 621 tır, DAEŞ'e karşı mücadele bahanesiyle PKK/PYD'ye yardım ulaştırılmış oldu.
Terör örgütüne verilen silahlar neleri kapsıyor? AA muhabirleri bunların neler olduğunu kapsayan bir haber yaptı. Gelişmeleri daha yakından görebilmek için kısaca buna da göz atalım:
AA muhabirinin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan edindiği belgeye göre, Suriye'de PKK/PYD'nin de içinde olduğu gruplara verilecek silahlar listesinde, 12 bin kalaşnikof marka tüfek, 6 bin makineli tüfek ve 3 bin 500 ağır makineli tüfeğin yanı sıra 3 bin Amerikan yapımı RPG-7 ve bin Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavar da bulunuyor.
Belgede ayrıca aynı kapsamda değişik kalibreye sahip 235 havan topu, 100 keskin nişancı tüfeği, 450 PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbünün terör örgütüne ulaşacağı bilgisi yer alıyor.
Terör örgütü PKK/PYD'nin ABD desteğiyle sürdürdüğü Rakka operasyonu 6 Haziran'da başlamıştı. PKK/PYD, dün sabah saatlerinde ise DEAŞ işgalindeki Deyrizor'u ele geçirmek için harekete geçmişti.
Bir not daha:
Amerika’da, gönderilen bu silahlar konusunda bazı PKK/ PYD’lilerin uzun zamandır eğitim gördüklerine dair haberler de geliyor. Neredeyse bölgede terör örgütlerinden düzenli bir kara ordusu kuruluşu gerçekleştiriliyor.

 

necdetbuluz@gmail.com
www.facebook.com/necdet.buluz

siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.