1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TÜRGEV'in soruşturulmasına izin yok
TÜRGEV'in soruşturulmasına izin yok

TÜRGEV'in soruşturulmasına izin yok

CHP'li Haluk Koç: Nedir bu TÜRGEV'in sırrı? Neden TÜRGEV'e yurt dışından bu şekilde milyar dolarlar akıyor?

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, TÜRGEV aracılığıyla “Paralel milli eğitim sistemi kurma projesi” iddiasını gündeme getirdi. Koç,“Gerçek paralel çıkıyor ortaya. Gerçek paralel, devletin kurumları içerisinde, bu tür kara paralarla, rüşvetlerle, paralel bir milli eğitim sistemi oluşturmak. Devletin içinde paralel devlet bunlar kuruyorlar” dedi.


CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti Genel Merkezinde toplandı. Toplantı devam ederken, basına açıklamalarda bulunan Koç, TÜRGEV’le ilgili bazı iddiaları gündeme getirdi. Başbakan Erdoğan’ın Anayasa suçu işleyerek, TÜRGEV’in soruşturulmasına izin vermediğini ifade eden Koç, iddialara ilişkin 12 soru yöneltti. TÜRGEV’in Vakıfbank’taki hesaplarına, “Royal Protocol”den bir seferde 100 milyon dolar para geldiğini belirten Koç, IBAN numarası da vererek, “Bu ve bunun benzeri para trafikleri mevcut. Hepsinin tarih ve IBAN’ları var. Bu paralar, ne karşılığıdır? Rüşvet midir? Bağış mıdır?” dedi.

“AÇIKLAMAZLARSA SES KAYITLARIYLA KAMU OYUNUN BİLGİSİNE SUNACAĞIZ”

“Royal Protocol”den ve ya farklı kaynaklardan gelen paraların toplamının milyar dolarlara yaklaştığını ileri süren Koç, “Türkiye’deki hangi şirket, ne kadar para yatırılmış hepsi kayıtlarımızda var. Ben beyefendilerinin açıklamasını istiyorum. Açıklamazlarsa sonrasında çok çok daha geniş bir basın toplantısında ses kayıtlarıyla beraber bütün pazarlıkların nasıl yapıldığını belgeli olarak kamu oyunun bilgisine sunacağız” dedi.

Bu kadar büyük meblağların yatırılış sebebinin ne olduğunu soran Koç, “Nedir bu TÜRGEV’in sırrı? Neden TÜRGEV’e yurt dışından bu şekilde milyar dolarlar akıyor? Neden Vakıfbank ve Al Baraka vasıtası ile gelen kaynağı belirsiz bu meblağlar yasal zorunluluk olduğu halde Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) bildirilmiyor? Bu kanunsuzluk konusunda MASAK yetkilileri neden sessiz?” diye konuştu.

TÜRGEV’in hesaplarının yetkili kurumlarca denetlenip denetlenmediğini soran Koç, “Elini süren yanıyor. Aynı MİT’in TIR’ları gibi. Maliye Bakanlığını göreve çağırıyorum açıkça. Kendisine eleştiri getirenlere mali denetim şantajını kullanan Başbakan bu konuda neden susuyor?”dedi. “TÜRGEV değirmeninin suyu nereden geliyor?” sorusunun yanıtını da isteyen Koç, şöyle devam etti:

“TÜRGEV bu kadar faaliyeti hangi parayla yapıyor? Vakfa en büyük bağışı yaptığı bilinen yurtdışı kaynaklı Royal Protocol kime aittir? Bu para kara para mıdır? Kaynağı belli olmayan bu paraya MASAK nasıl bir işlem yapmıştır? Niye karşılık olarak bu kadar büyük bir tutarda bağış yapılmıştır? Yasin El Kkadı’yı bir kenara koyacak olursak vakfa bağış yapan diğer kişiler ve şirketler, yüzlerce vakıf varken neden TÜRGEV’e bağış yaptılar ?Nasıl bir illiyet bağı var? Alınan ihalelerle yapılan bağış arasında bir bağlantı var mı? Hangi Hazine arazilerini, askeri alanları, TÜRGEV’e peşkeş çektiniz ve çekme planları içindesiniz?”

“YÜREĞİNİZ YETİYORSA CEVAP VERİN”

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik’e açık çağrıda bulunduğunu ifade eden Koç, “Hiç kıvırmayın. Hiç yana, sağa sola, son günlerde Erdoğan Bayraktar gibi u dönüşü yapmayın. Demogoji yapmayın, saptırmayın, yüreğiniz yetiyorsa cevap verin bütün bunlara. Bu sorulara açık, net, cesurca cevap verin. Verdiniz verdiniz, vermezseniz çok güzel ses kayıtlarıyla beraber kimin nerede ne halt ettiğini ve nelerin içinde olduğunu bu milletin önünde açıklamak bizim boynumuzun borcu olacaktır”dedi.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANININ BU İŞLERDEN HABERİ VAR MI?”


Konunun, sadece rüşvet, nüfuz ticareti ve bağış karşılığı ihale bölüştürme olmadığı, başka amaçların da olduğunu iddia eden Koç, şöyle devam etti:
“Paralel, paralel, paralel son günlerin moda siyasi deyimlerinden bir tanesi… Yoksa bu vakıf aracılığı ile devletin içerisinde, milli eğitim sistemini ele geçirip amaçlarına uygun bir yapılandırmayı ve yönetmeyi hedefleyen, gerçekten paralel bir milli eğitim sistemini mi kurmak istiyorsunuz? Milli Eğitim Bakanının bu işlerden haberi var mı? Bu vakfın başındaki Bilal Erdoğan, bürokratlarla ve sizinle bu paralel milli eğitim yapısını kurabilmek için bir temasa geçti mi? Size önerileri oldu mu? Dökülün bakalım biraz, açılın. Gerçek paralel çıkıyor ortaya. Gerçek paralel, devletin kurumları içerisinde, bu tür kara paralarla, rüşvetlerle, paralel bir milli eğitim sistemi oluşturmak. Devletin içinde paralel devlet bunlar kuruyorlar. Cevap verdiniz, verdiniz. Kendi sesinizden milletin önünde bütün yaşananları duymak zorunda kalacaksınız. Hepsi suistimal, hepsi nüfuz ticareti, hepsi rüşvet, hepsi soygun, hepsi haram, hepsi ahlaksızlık. Bir de bunların üstünü, utanmadan, arlanmadan halkın gözüne baka baka yalan söyleyerek, yüce dinimizi, inançlarımızı, arsızca hırsızların üzerini örtmek için kullanma gayretleri içindeler. Acı olan da bu. Allah bir kez şaşırtmasın. Yakında da harama da helaldir fetvasını söyleyebilirler.” (ANKA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.