1. YAZARLAR

  2. Volkan AYDEMİR

  3. Türkiye Azerbaycan dernekleri federasyonu seçimleri genel kurulu üzerine
Volkan AYDEMİR

Volkan AYDEMİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Azerbaycan dernekleri federasyonu seçimleri genel kurulu üzerine

A+A-

Türkiye’deki bütün internet siteleri sıralamasında günlük elli bin ile altmış bin takipçi ile ilk iki yüz ellilerde yer alan ulusal haber sitesi Siyasetcafe’de yazmaya başladığım günden beri, köşeme ilgisini esirgemeyerek takip eden ve okunma sayısını kırk binlere çıkaran siz sevgili okurlara ve siyasetcafe.com’la tanışmama vesile olan sayın Mürteza ÖZTÜRK beyefendiye teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Benimde Genel Başkan Vekili olarak yönetimde görev yaptığım kısa adı TADEF olan ve 2006 yılında yaklaşık dokuz derneğin katılımıyla kurulan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nda bu defa tatlı bir heyecan var.

28 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak olan, Seçimli Genel Kurul’a yaklaşık on dokuz dernek ve 92 delegenin katılması bekleniyor. Daha önceki seçimlerimiz kurum olmanın verdiği terbiye ile tek liste ve uzlaşı halinde geçtiği için bu seçimi de yine aynı şekilde demokratik bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti dernekler yasası çerçevesinde geçirmeyi planlıyoruz.

Her ne kadar perde arkasında konuşulan ve yapılan söylentiler mide bulandırsa da, böylesi önemli ve göz önünde bulunan. Üye dernek başkanlarının her birisinin Azerbaycan Diasporasına yıllarını verdiği bir kurumda, dış müdahalelerin olması kamuoyu önünde vicdanlara zarar verir. Federasyonumuza üye dernekler hakkında sizlere şöyle bilgi vereyim. Yolunuz düştü Edirne’ye.

Azerbaycan’la ilgili bilgi almak istiyorsunuz Edirne Azerbaycanevi Kültür Derneği başkanımıza ulaşmanız kafi. Hem Edirne tarihi, hem de Azerbaycan hakkında bilgi verir. İstanbul’daysanız eğer, Kadıköy’de verin sırtınızı meşhur boğa heykeline, alın önünüze deniz, sağ çaprazda İSTAD’ı görürsünüz, girin çayınızı için sıkılmadan. Veya kadın başınıza kaldınız Avrupa yakasında, Azerbaycanlı kadınlar derneğimizin kapısı açıktır her zaman.

Ankara’daki derneğimiz şiir doludur, örneğin. Eskişehir’desiniz Azerbaycan musikisi dinlemek istediniz. Kısa adı ESAZDER olan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği’nde bu isteğinizi karşılayabilirsiniz.

Kars’a gittiniz, Azerbaycan yemeklerini tatmak istediniz. Kars Azerbaycanevi Derneği’miz yardımcı olur. Adana’da hep kebap yenmez örneğin Adana Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği’nde kültüre doyarsınız. Balıkesir Azerbaycan Derneğimiz farklı bir misyon üstlenmiştir.

İzmir Derneğimiz yine başarılı çalışmalara imza atmıştır. Antalya - Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneğimiz orman yangınlarında canhıraş görev aldı. Bendeniz Kocaeli’de farklı bir misyonla faaliyetlerime devam ederken Kocaeli’de kurulu diğer dernekler farklı görevler üstlenmişlerdir.

Bizim derneklerimiz Türkiye Cumhuriyeti yasalarıyla hayata geçmiş ve yıllardır kendi olanaklarıyla faaliyetlerini sürdüren dernekler olmakla birlikte, dönem içinde Azerbaycan Diaspora Komitesi ile paydaş projeleri hayata geçirirler.

Bu konuda desteklerini esirgemeyen Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı Sayın Bakanımız Fuad MURADOV’un ve komite çalışanlarının hakkını teslim etmek gerekir.

Sevgili Okurlar! Türkiye’de sivil toplum kuruluşu’nda görev almanın bütün zorluklarıyla karşılaşmış olmanın verdiği tecrübeyle size şunu söyleyebilirim. Sadece bir koltukta oturmak, bir unvan sahibi olmak veya rant sağlamak için böylesi organizasyonlara girenler hemen kendilerini açık ederler.

Yıllarca ermeni diasporası ile sahada birebir fikri ve lobi mücadelesi veren birisi olarak şunu belirtmeliyim. Kendilerine sırça köşk yaratmak ve bir heves uğruna önemli misyon üstlenmiş sivil toplum örgütlerinin başına geçerek elit bir sınıf oluşturmak için ayak oyunlarıyla çaba harcayanların bilmediği şey ise; diasporacılık parayla değil daha çok duygu ve ruhla yapılır ilkesidir.

Üyeleri veya delegeleri arayarak farklı baskı yöntemleri uygulamak Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği suç teşkil etmektedir ki; bunu bir görev dahlinde yapmanın ise, TCK’da karşılığı hem görevi kötüye kullanmak, hemde irtikap suçudur. Mazaallah, bugün yarın bu olay kamuoyuyla paylaşılırsa böyle bir şeye cüret eden hakkında istenmeyen sonuçlar doğurur.

Azerbaycan’ın 2. Karabağ savaşında ve 1992’den beri haklı davasında yanında olan gönüllü diaspora neferlerine binlerce selam olsun!
Bir sonraki yazımda Azerbaycan Diasporasının Türkiye’deki ikiyüz yıllık gelişimini paylaşacağım.

KALIN SAĞLICAKLA!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.