100 milyar dolarlık yolsuzluk ihaleleri

100 milyar dolarlık yolsuzluk ihaleleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 28 ihaleyle ilgili 100 milyar dolarlık büyük bir kara para aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyasının hazırlandığı belirtiliyor.

Savcı Akkaş tarafından başlatılan 100 milyar dolarlık yeni yolsuzluk operasyonunda, 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiği öne sürüldü.

 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından 28 ihaleyle ilgili 100 milyar dolarlık büyük bir kara para aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk dosyasının hazırlandığı belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında 5 bakanlığın, Başbakanlık bürokratlarının ve bağlı kurumların isminin olduğu da iddialar arasında.

Bu soruşturmanın şu dosyaları içerdiği öne sürülüyor.

ETİLER POLİS OKULU ARAZİSİ

İstanbul Etiler’de tek boş yer olan Polis Okulu arazisi, değeri1 milyar dolar civarında olmasına rağmen, ihalesiz satış bedeli 460 milyon dolar tespit edildiği, devletin, yaklaşık 600 milyon dolar zarara uğratıldığı soruşturma kapsamındaki iddialar arasında.

SULTANBEYLİ MADEN ARAZİSİ

Yeşil alan olan arsaya maden ruhsatı verildiği, bazı siyasetçilerin ve bürokratların buna aracılık ederek bir ay gibi kısa bir süre içinde izinleri aldıkları öne sürülüyor.

Bu işlemler karşılığı maden sahibine para verilmeden şirketine yüzde elli ortak olunduğu da iddialar arasında.

URLA’DA USULSÜZ SİT ALANI

Savcılığın yaptığı soruşturmada, İzmir Urla’da yapılan villaların usulsüz şekilde 1. derece sit alanından 3. derece sit alanı haline getirdiği de öne sürülüyor.

TERMİK SANTRALİ İHALESİ

Özelleştirilmesi planlanan 14 termik santralin de bir siyasetçinin ortak olduğu bir şirkete verilmek istendiği öne sürülüyor.

Bu konuyla ilgili de bir Bakanın görevlendirildiği iddia ediliyor. Soruşturma dosyasına göre, Yasin El Kadı’nın Türkiye’de yaptığı yatırımlarda rüşvet verdiği iddiaları da incelemeye alınmış.

SİMİT SARAYI YOLSUZLUĞU

İhale öncesi hazırlanan şartnamenin ihaleyi alacak kişinin istediği doğrultuda hazırlandığı öne sürülüyor.

DİĞER İHALELER

Viranşehir’de ve Çanakkale Karayolu ihalesinde ihaleye fesat karıştırıldığı da iddialar arasında.

Bir gazetenin satışı, İstanbul-Ankara Hızlı Tren Projesi de soruşturmaya konu olan diğer konular.

Bir firmanın ihale öncesi ihaleye ait gizli bilgilere bazı siyasetçiler vasıtasıyla ulaştığı da savcılıkça tespit edildiği öne sürülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.