1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 144 FETÖ’cüye ceza yağdı!
144 FETÖ’cüye ceza yağdı!

144 FETÖ’cüye ceza yağdı!

Türk yargısı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin görülen Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında dünyanın en büyük irticacı gücü ABD'nin yönettiği FETÖ'cülere ceza yağdırdı.

A+A-

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndaki eylemlere ilişkin 497 sanığın yargılandığı davada 6 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Sanıklardan 32’si hakkında müebbet hapis cezasına hükmeden mahkeme, 106 sanığa 6 yıl 3’er aydan 16 yıl 8’er aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verdi.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor’un da bulunduğu 497 sanıklı davada karar açıklandı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsünde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar ile bazı tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanıkların son sözlerinin dinlenilmesinin ardından hükmü açıklayan mahkeme başkanı Murat İlhan, Özel Kuvvetler Komutanlığında (ÖKK) görevli 8 sanığa “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verildiğini bildirdi.

ESKİ BAŞYAVERE MÜEBBET

İlhan, Cumhurbaşkanı eski başyaveri Ali Yazıcı ile Marmaris’e gitmek için yola çıkan eski yarbay Emin Güven’in yanı sıra sivil imamlar Murat Dayı ve Enver Aygün ile eski ÖKK personellerinin de aralarında bulunduğu 19 sanıktan 16’sına “Anayasal düzeni ihlal” suçundan müebbet hapis cezası verdi. 3 sanık ise “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası aldı. Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda kalan 108 sanıktan 6’sı, “Anayasal düzeni ihlal suçuna yardım”dan 6 yıl 3’er ay ile 15 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Alayda kalan aralarında erlerin de bulunduğu 102 sanık beraat etti.

GENELKURMAY’A GİDEN SANIKLARA VERİLEN CEZALAR

Genelkurmay Başkanlığına baskın için Alay’dan ayrılan 117 sanıktan eski binbaşılar Fedakar Akça ve Halil Çınar, “Anayasal düzeni ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Hüseyin Turan ise aynı suçtan müebbet hapis cezası aldı. Bu grupta yer alan 27 sanık, “Anayasal düzeni ihlal suçuna yardım” suçundan 13 yıl 4’er ay ile 15 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası aldı. Tamamı er 77 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına ilişkin hüküm kuruldu. 10 sanık beraat etti.

MSB LOJMANLARINA GİDEN SANIKLARIN CEZALARI

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan Milli Savunma Bakanlığı lojmanlarına giden 103 sanıktan eski binbaşı Osman Koltarla’ya “Anayasal düzeni ihlal” suçundan müebbet, 3 sanığa “Anayasal düzeni ihlal suçuna yardım”dan 16 yıl 8’er ay, 13 sanığa ise aynı suçtan 15 yıl hapis cezası verildi. Bu gruptaki tamamı uzman çavuş 81 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı. 5 sanık beraat etti.

TANJU POSHOR’A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

TRT kampüsüne baskına giden 141 sanıktan eski albay Muhammet Tanju Poshor, eski yarbaylar Ümit Gençer ve Ekrem Işık ile eski binbaşı Anıl Aktaş, “Anayasal düzeni ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Biri yüzbaşı 14 sanık aynı suçtan müebbet, 46 sanık ise “Anayasal düzeni ihlal suçuna yardım” suçundan 15’er yıl ile 16 yıl 8’er ay arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı. Bu grupta yer alan 2’si uzman çavuş 71’i er 73 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı yönünde hüküm kuruldu. 4 sanık beraat aldı. “Cumhurbaşkanına suikast” suçundan yargılanan eski albay Muhammet Tanju Poshor’a, bu suçtan ayrıca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi, eski yarbay Emin Güver ise “Cumhurbaşkanına suikast suçuna yardım”dan 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Genelkurmay çatı davasında 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı kurmay albay Muhsin Kutsi Barış, bu davada “Kişiyi hürriyetini yoksun kılma” ve 5 kişiye yönelik “Yaralama” suçlarından 61 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ERDOĞAN’IN AVUKATI: TÜRK YARGISIYLA ÖVÜNMELİYİZ

Aydınlık gazetesine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, karara ilişkin Aydınlık’a açıklamalarda bulundu. Mahkemenin adil bir yargılama sonucunda karar verdiğini kaydeden Aydın, şöyle sürdürdü:

“Kararda katılmadığımız bir kısım hususlar var. Bunlarla ilgili olarak yasal yollara başvuracağız. Ama daha ayrıntılı bir değerlendirme için kararın gerekçesini görmemiz gerekir. Muhafız Alayı, o gün Ankara’daki toplanma yerlerinden biriydi. Orada hangi personelin Muhafız Alayına gelecekleri ve nereye gidecekleri daha öncesinden belirlenmişti. Darbe girişiminin başladığı saatlerde birçok personel Muhafız Alayına gelerek orada silahlarını kuşandılar. Bunların bir kısmı Genelkurmayın, bir kısmı TRT’nin işgaline gitti, bir kısmı Ankara’nın değişik yerlerine gitti.”

ADİL YARGILAMA

Muhafız Alayı dosyasının, darbe girişiminin Ankara ayağında çok önemli bir dosya olduğunu ifade eden Aydın, “Bu dosyanın karara bağlanması önemliydi. En önemli ve büyük davalardan biriydi. Zor bir dosyaydı. Mahkeme başından itibaren adil yargılama ilkelerine, sanıkların savunma hakkına ve diğer hususlara riayet ederek bir karar açıkladı. En kalabalık dosyalardan biriydi. Ankara’da yerel mahkeme aşamasında 1 veya 2 dosya kaldı darbe girişimine ilişkin. 15 Temmuz davalarının büyük oranda yerel mahkeme aşamalarının tamamlandığını söyleyebiliriz. Bir kısım dosyalar Yargıtay’da kesinleşirken bir kısım dosyalar da istinafta onaylandı” şeklinde konuştu.

‘DARBEYE İŞTİRAK EDENLER CEZASIZ BIRAKILMADI’

“Son 5 yıllık süreci dikkate aldığımızda adli teşkilat, gerek savcılıklar gerek mahkemelerimiz çok titiz ve özverili bir çalışma sergileyerek, CMK ve adil yargılama ilkelerinin gereklerini gözeterek bir yargılama yaptılar” diyen Aydın, Türk yargısının başarısına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye için övünülecek bir şeydir. Hem hukuk içinde kalınmış hem de darbeye iştirak edenler cezasız bırakılmamıştır. Türk yargısının, ahtapot gibi Türkiye’nin her yerini ve tüm kurumlarını sarmış ve arkasında birçok devletin yer aldığı bir yapıdan hesap sorması çok değerli ve çok onur vericidir.”

Siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.