1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 17 yaşındaki genç kemancı Kraliyet müzik akademisini kazandı
17 yaşındaki genç kemancı Kraliyet müzik akademisini kazandı

17 yaşındaki genç kemancı Kraliyet müzik akademisini kazandı

ÇEV Sanat’ın Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitim gören keman sanatçısı Elfida Su Turan Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ni tam bursla kazandı.Turan, ‘Üstün Başarı Sınıfı’ için gerçekleşen seçmeler sonucunda tam burs kazandı

A+A-

ÇEV Sanat’ın sürdürdüğü Genç Yetenekler Projesi kapsamında eğitimine Londra’da devam eden Elfida Su Turan 2020 Eylül  ayında lisans eğitimine başlamadan önce bu yıl düzenlenen Londra Kraliyet Müzik Akademisi açılış konserinde performans sergiledi.

 

Yehudi Menuhin okulunun müzik direktörü Oscar Colomina Bos,h Elfida Su Turan’a üstün başarısından dolayı 28 Haziran’da Londra Wigmore Hall konser salonunda ödül olarak solo konser verme hakkı tanıdı. Elfida Su Turan ÇEV Sanat tarafından kendisine verilen 1883 yapımı Joseph Guarini kemanı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Gelecek Konserleri

13 Nisan 2020 Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı

21 Nisan 2020 Ankara / Erimtan Müzesi Resitali

28 Haziran 2020 Wigmore Hall /Londra Konseri

12 Temmuz 2020 Menuhin Summer Festival Konserleri

 

Elfida Su Turan Kimdir?

 

  • 2002 yılında İstanbul'da doğan Elfida Su Turan keman eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında Veniamin Varsavsky ile başlamıştır.
  • 10 yaşında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak çalan Elfida Su Turan ertesi yıllarda İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent, Aşkın Ensamble, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Bakırköy Belediye Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde solist olarak çalmıştır.
  • Bugüne kadar Akbank Sanat, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Filarmoni Derneği, Uludağ Üniversitesi, Klasik Keyifler Derneği, Saraybosna Müzik Akademisi, Hikmet Şimşek Kültür Merkezi, İş Sanat, Milli Reasürans, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Fransa Bastille Opera Salonu, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Yehudi Menuhin Hall, Cambridge Üniversitesi salonlarında konser veren Elfida Su Turan yurtiçi ve yurtdışında birçok ustalık sınıfına davet edilerek Cihat Aşkın, So-Ock Kim, Bomsori Kim Itzhak Raskovsky, Rodney Friend, Davide Alogna, Muhammedjan Turdiyev , Tuncay Yılmaz Ellen Jewett ve Ani Schnarch ile çalışma fırsatı buldu.

 

 

 

  • Mart 2013 de Sırbistan Müzik pedagogları tarafından düzenlenen Uluslararası keman yarışmasında birincilik ödülü kazanan Elfida Su Turan Nisan 2013 de düzenlenen Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışmasında en iyi Türk eseri yorumcusu ödülünü kazanırken aynı yarışmada kendi kategorisinde ikincilik ödülüne sahip oldu. Haziran 2015 de 7. Agimus Firenze Premio Crescendo yarışmasında birincilik ödülü, Ağustos 2015’de Ukrayna Kiev’de 13. düzenlenen İndividualis yarışmasında birincilik ödülü ve 2015 Kasım ayında Fransa'da düzenlenen Grand Prize Virtuose yarışmasının da birincilik ödülüne sahip olmuştur.

 

  • 2018 yılında 2.Ilona Fehér Uluslararası keman yarışmasında üçüncülük ödülünü kazanmıştır.

2015 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası üyesi olan Elfida Su Turan aynı yıl İş Sanat Parlayan yıldızlar serisine seçilmiş ve İş sanat Sahnesinde konser vermiştir. 2014 yılında ÇEV Sanat tarafından burslu öğrenci statüsüne alınmış ve vakıf tarafından kendisine verilen 1883 yapımı Joseph Guarini kemanı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

  • 2017 yılında Donizetti ödülleri yılın çıkış yapan genç müzisyeni kategorisinde aday gösterilmiştir.

 

  • Elfida Su Turan Şubat 2016 da sınavına davet edildiği dünyanın en önemli yaylı sazlar müzik okulu kabul edilen İngiltere Yehudi Menuhin School sınavlarını başarı ile geçmiştir ve kazandığı burslu eğitimini Yehudi Menuhin School da hocası Akiko Ono ile sürdürmektedir.

 

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.