1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı!
188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı!

188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan OECD’nin ‘Okul Eğitim Durumu: COVID Salgınında Bir Yıl’ raporu dünyadaki eğitim tablosunu gözler önüne serdi.

A+A-

Rapora göre 188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı. Bu da çok ciddi öğrenme kayıplarına neden oldu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca öğrenci ve öğretmen okullarında uzaktan eğitime devam etti. Her ülke eğitim yolculuğunda kendi yöntemini uyguladı.

Çevrimiçi ya da yüz yüze modeller uygulandı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) geçtiğimiz günlerde “Okul Eğitim Durumu: COVID Salgınında Bir Yıl” raporunu açıkladı.

Rapora göre 188 ülkeden 1.5 milyar öğrenci evlerine kapandı. Bu da çok ciddi öğrenme kayıplarına neden oldu. Öğretmenlerin aşılanmasında ve tedbirlerin alınmasındaki gecikmeler de öğrenme açığını arttırdı.

Türkiye her ne kadar en fazla okul kapatan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alsa da müfredatını uzaktan eğitime uyarlayarak, öğrenme kayıplarını en aza indirmeye çabaladı. Raporda Türkiye’deki öğrencilerin okulların kapandığı ilk dönemde yarısından fazlasının ancak 3’te 2’sinden azının ilköğretim, ortaöğretim ve lise düzeyinde uzaktan eğitim aldığı belirtildi. Bu bir yıllık sürede eğitim yoluculuğunda çok şey değişti. Evden sınavlara girilip, online ödev yapılabildi. Öğrenciler her yerden bilgiye ulaşılabildiğini gördü.

YENİ OKUL MODELİ

Hürriyet'ten Nuray Başaran'ın yazdığına göre yeni öğrenme platformları keşfedildi hatta uzaktan eğitim platformları geleneksel eğitimin yerini almaya başladı. Teknoloji becerisinin hem öğretmen hem de öğrenci için ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Mesleklerin yapılış şekli değişti. Eğitim müfredatına uzaktan eğitim girdi. Salgının seyrinin sürekli değiştiği dikkate alınırsa artık okulların fiziki yapısı ve işlevinin de değişmesi gündeme geldi. Eğitim bilimcilerin artık yeni bir okul modeli üzerinde çalışması, eğitim fakültelerindeki öğretim üyelerinin yeni nesli bu değişkenlere göre nasıl yetiştireceğini planlaması gerekmiyor mu?

Siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.