2019’da işimiz Allah’a kaldı: Diyanet’in bütçesi bilim ve teknolojiyi 4’e katladı

2019’da işimiz Allah’a kaldı: Diyanet’in bütçesi bilim ve teknolojiyi 4’e katladı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2019’da kullanacağı bütçe; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesini 4’e katlarken Cumhurbaşkanlığı için 350 yeni araba daha alınacak.

TASARRUF BÜTÇESİ İLAN EDİLMİŞTİ

2018’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle AK Parti Hükümeti’nin "tasarruf bütçesi" ilan ettiği 2019 bütçesi muhalefet tarafından "saray bütçesi" olarak nitelendiriliyor.

HAZİNE BAKANI ALBAYRAK AÇILIŞI YAPTI

2019 Türkiye bütçesi’nin sunuş konuşmasını Hazine Bakanı Berat Albayrak yaptı. 2018 yılı işsizlik verisini yüzde 11,3 seviyesinde öngördüklerini belirten Albayrak, 2019 bütçesini "tasarruf" üzerine oturttuklarına vurgu yaptı. Türkiye ekonomisinin örnek gösterildiğini, kamu borç yükünün yüzde 28,3’e indiğini söyleyen Albayrak, enflasyonun düşüşte olduğunu, katma değer ile özel tüketim vergilerindeki indirimlerle birlikte enflasyon hedeflerinin tutturulacağını savundu.

BÜTÇE’YE SERT CUMHURBAŞKANLIĞI VE DİYANET MUHALEFETİ

Yeni bütçe maratorunun başlaması nedeniyle muhalefet Diyanet ve Cumhurbaşkanlığı bütçelerinde öngörülen rekor artışa sert tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2019 bütçesinin yüzde 34,36 artırılarak 7,7 milyar liradan 10,5 milyar liraya çıkarılması öngörülürken Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji bakanlıklarının bütçelerinde yüzde 56’yı aşan kesintiler yapılması dikkat çekti.

DİYANET BİLİM VE TEKNOLOİYİ 4’E KATLADI

Hükümetin öngörüsüne göre Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2019’da kullanacağı bütçe; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2 milyar 544 milyon liralık bütçesinin 4,1 kat üzerinde olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2 milyar 573 milyon liralık bütçesi de Diyanet bütçesinin çeyreği bile etmiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu yıl 31,3 milyar lira olan bütçesi de 2019'da tasarruf nedeniyle 13,6 milyar liraya düşürülecek. Böylece geçen yıl Diyanet bütçesinin 4 katından daha fazla harcama yapan Ulaştırma Bakanlığı, 2019’da hemen hemen Diyanet'le aynı seviyede harcama yapacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KRİZ DİNLEMEDİ

Bütçe teklifinde, 2018'de 845 milyon lira olan cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2019 yılında 2 milyar 818 milyon liraya yükseltilmesi planlanıyor. Muhalefet de, ülkede ekonomik kriz yaşanırken cumhurbaşkanlığı bütçesinde yüzde 233 oranında bir artış öngörülmesini "kabul edilemez" buluyor.

KILIÇDAROĞLU BÖYLE ELEŞTİRDİ

12 gün sürmesi beklenen bütçe görüşmelerinde; CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu Türkiye Bütçesini hazırlayan AK Parti İktidarını eleştirdi ve “Cumhurbaşkanlığında şatafat, ülkede kriz var. Yazlık sarayda, kışlık sarayda oturanlar tasarruf edemezler. Bu bütçe saray bütçesidir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.