1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı yolda…
23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı yolda…

23 bin firmaya dövizle borçlanma yasağı yolda…

Hükümet, döviz açık pozisyonu olan 23 bin orta ve küçük ölçekli firmanın dövizle borçlanmasını yasaklayacak.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ilk aşamada 2 bin büyük şirkete ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduklarını bildirdi.

A+A-

Hükümet, döviz açık pozisyonu olan 23 bin orta ve küçük ölçekli firmanın dövizle borçlanmasını yasaklıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Finans Forumu'ndaki konuşmasında bu hususa da değinerek, ilk aşama olarak 2 bin büyük şirkete ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduklarını söyledi. Şimşek, söz konusu 2 bin büyük şirketin döviz açığındaki payının yüzde 84 civarında olduğunu belirtti. 23 bin firmanın ise döviz yükümlülüğü payının yüzde 16 olduğunu kaydeden Şimşek, bunların 15 milyon dolar altında küçük ve orta ölçekli şirketler olduğu bilgisini verdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu 23 bin şirkete doğrudan dövizle borçlanma sınırı getireceklerini ifade etti.

-“ÇOK YAKINDA TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YAPISAL REFORM YAPACAĞIZ”-

Reel sektörün ciddi döviz açığına sahip olduğunu vurgulayan Mehmet Şimşek, “Bir yıl vadeye baktığınızda reel sektörün döviz varlıkları döviz yükümlülüklerinden 7.3 milyar dolar daha fazla. Liradaki değer kaybı ve oynaklık reel sektör için endişe kaynağı. Ondan dolayı zaman zaman bu oynaklığın reel sektör döviz talebi nedeniyle abartılı şekilde piyasalarımızda yaşandığını söyleyebiliriz. Çok yakında Türkiye’de önemli bir yapısal reform yapacağız. 25 bin şirketin döviz yükümlülüğü var. Bunun 23 bini döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar altında bunlar nispeten küçük ve orta ölçekli şirketler. Toplam 23 bin şirketin yükümlülükteki payı yüzde 16 civarı. 2000 büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız bu küçük ve orta ölçeklilere doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz. Makine teçhizat ithalatı gibi birkaç istisna olacak. Kamu özel sektör projeleri var bir takım o istisnalar olacak ama genel anlamda sınırlamaya gideceğiz” şeklinde konuştu.

-YENİ REFORM PAKETİYLE YATIRIM ORTAMI DAHA ÇOK İYİLEŞECEK-

Kapsamlı yeni reform paketinin ilk çeyrek itibariyle hayata geçeceğini de den açıklayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, şöyle dedi:

“İcra-iflastan tutun inşaat izinlerine kadar süreçleri maliyeti azaltan bir reform. Böylece Dünya Bankası’nın iş yapma endeksinde yukarı sıralara sanırım 30 seviyelerine çıkabileceğiz. Bugün Türkiye’nin çektiği doğrudan yatırımın iki katını çekebilir. Küresel sermaye firmalarında önemli artış var çok kapsamlı toptancı bir yaklaşımla reform geliyor ben bile heyecanlandım. Bu reformla birlikte yatırım ortamı çok daha iyileşecek.”

-“SİSTEM NORMAL İŞİNİ YAPIYOR”-

Konuşmasında ABD'deki soruşturmaya yönelik de değerlendirmede bulunan Mehmet Şimşek, "Bugün itibariyle bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesinin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Bu yaşanacak belirsizlik ve bunun etkisi bankaların kendi basiretsizliğinden kaynaklanmıyor, sistem normal işini yapıyor" dedi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.