1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 25 İlde seçimlere yapılan itirazların listesi
25 İlde seçimlere yapılan itirazların listesi

25 İlde seçimlere yapılan itirazların listesi

YSK’ya itiraz süreci sona erdi… Bu süreçte AK Parti aralarında İzmir ve İstanbul’un da bulunduğu 9, MHP 6, İYİ Parti 4, CHP 5, HDP 5, Saadet Partisi ve Demokrat Parti 1 ilde itiraz başvurusu yaptı. Dört ilde ise bağımsız adayların itirazı oldu.

A+A-

Yerel seçimlere katılan partiler, 25 ilde bazı seçim sonuçlarına ilişkin YSK’ya itirazda bulundu. İl Seçim Kurulu’na ve il birleştirme tutanaklarına karşı 8 Nisan’da başlayan Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz süreci bugün tamamlandı.

AK PARTİ’NİN İTİRAZLARI

AK Parti, itiraz sürecinde aralarında İzmir ve İstanbul’un da bulunduğu 9 ilde itiraz başvurusu yaptı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, 38 ilçede oyların tekrar sayılması talebine ilişkin dilekçesini, Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilmek üzere il seçim kuruluna verdi. Ayrıca, Büyükçekmece’deki seçimlerin yenilenmesi talebini olağanüstü itiraz dilekçesini de İstanbul İl Seçim Kurulu’na teslim etti.

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti’nin itirazlarından bir kısmını kabul ederek İstanbul’da 51 sandığın yeniden sayılmasına karar verdi. Kurul, Büyükçekmece İlçesiyle ilgili başvuruları ise daha sonra karara bağlayacak.

İzmir’de AK Parti Urla İlçe Başkanlığı, oy tasnifi esnasında bazı sandık birleştirme tutanaklarında geçersiz oyların kusurlu işlendiği gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. AK Parti ayrıca, Buca İlçesi’nde bulunan Selçuk, Gaziemir ve Tire ilçelerinde de seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

AK Parti, Bartın’da geçerli olarak kayıtlara geçen oyların tekrardan sayılması için itirazda bulundu.

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP’li Alpay Var’ın kazandığı Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’nde de geçersiz oyların tekrardan sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yapıldı.

AK Parti, Afyonkarahisar’ın Fethibey beldesinde, Kocaeli’nin İzmit İlçesi ve Şanlıurfa’nın Suruç ilçelerinde de sonuçlara itiraz ederek geçersiz oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Denizli’nin Honaz İlçesi’ndeki seçim sonucuna itiraz eden AK Parti, kısıtlılığı bulunan kişilerin de oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptal edilmesini ve yenilenmesi için başvuruda bulundu. AK Parti, Denizli’nin Babadağ ve Serinhisar ilçelerinde ise oyların yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu.

AK Parti, Hakkari’de il merkezi ve Yüksekova İlçesi’nde oyların tekrardan sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

MHP’NİN İTİRAZ ETTİĞİ YERLER

MHP, Adana’nın Kozan İlçesi’nde Nihat Atlı’nın belediye başkanı seçilmesinin iptali üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu.

MHP, resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayının kazandığı Aksaray Belediye Başkanlığı seçiminde geçersiz oyların tekrardan sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. MHP, Aksaray’ın Güzelyurt İlçesi’nde de bütün oyların yeniden sayımı talebiyle seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

AK Parti adayının kesin olmayan sonuçlara göre kazandığı Osmaniye’nin Bahçe İlçesi’nde MHP, seçimin iptali ve tüm sandıklardaki oyların yeniden sayılmasıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yaptı.

MHP ayrıca, Kars’ta seçimin iptali, Iğdır’da belediye başkanlığı seçiminin iptali ya da yeniden sayılmasıyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. 

MHP, Afyonkarahisar’ın Kılınçarslan ve Salar beldelerinde geçersiz oyların tekrardan sayımı için itirazda bulundu.

CHP’NİN İTİRAZLARI

CHP, Kocaeli’de meclis üyeliği sonuçlarına itiraz ederek tüm oyların yeniden sayılmasını talep etti.

CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de seçim sonuçlarına yönelik itiraz dilekçesini verdi. Dilekçede, geçersiz oyların gerekçesi tutanakla belirtilmediği için tekrardan sayılmasına, birleştirme tutanaklarında var olan maddi hataların düzeltilmesine, tüm bu hususların seçim sonucunu doğrudan etkileyecek olması sebebiyle oyların tekrardan sayılmasına karar verilmesini talep etti.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi’nde kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti Adayı Cüneyt Yüksel, Hayrabolu İlçesi’nde de AK Parti Adayı Osman İnan kazanmıştı. Bu sonuçların ardından CHP, her iki ilçede de geçersiz oyların tekrardan sayılması için önce ilçe sonra da il seçim kuruluna başvuru yaptı ve daha sonra da itirazı Yüksek Seçim Kurulu’na taşıdı.

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti Adayı Eyüp Aytekin’in bin 819, CHP adayı Barış Demirci’nin bin 816 oy aldığı Artvin Yusufeli İlçesi’nde CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na seçimin yeniden yapılması için olağanüstü itiraz başvurusunda bulundu. Bu itiraz sonucu Yusufeli İlçesi’nde seçimin yeniden yapılmasına karar verildi. Bu ilçedeki seçim 2 Haziran’da yapılacak.

Cumhuriyet Halk Partisi ayrıca, Malatya’nın Akçadağ İlçesi’nde geçersiz oyların yeniden incelenmesi için YSK’ya başvurdu.

İYİ PARTİ'NİN İTİRAZLARI     

İYİ Parti Afyonkarahisar'da, AK Parti'nin kazandığı Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin 249 sandıktaki birleştirme tutanaklarının düzeltilmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.     

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde de seçim sonuçlarına itiraz eden İYİ Parti, geçersiz oyların sayılmasını talep etti.     

İYİ Parti, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi’nde de sonuca itiraz etti, tüm oyların yeniden sayımı için başvuru yaptı.     

Denizli'nin Baklan İlçesi’ndeki seçim sonucuna da itiraz eden İYİ Parti, 14 sandıktaki oyların tekrardan sayımını talep etti.     

DİĞER İTİRAZLAR     

SP, Bitlis'te seçimin iptali, Bitlis'in Adilcevaz İlçesi’nde oyların tekrardan sayılması için Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu.     

HDP, AK Parti adayının kazandığı Mersin'in Akdeniz İlçesi’nde seçimin iptali, Muş'ta, Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi’nde, Bitlis ve Bitlis'in Tatvan İlçesi’nde oyların tekrardan sayılması için itirazda bulundu.  

HDP, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi ile Yüksekova İlçesi’ne bağlı Esendere beldesinde de oyların tekrardan sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yaptı.     

Samsun'da, Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Alaçam, Yakakent ve Canik'in dışındaki ilçelerde oyların yeniden sayılması talebiyle YSK'ya başvurdu. Samsun'da kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti'li aday Mustafa Demir, seçimi önde tamamlamıştı.     

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi’nde bağımsız aday Ünal Yılmaz, Yüksek Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.     

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi’nin Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mustafa Taşhan ilçedeki tüm oyların yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz etti.     

Muş'ta bağımsız aday Şerafettin Yatçı da oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvurdu.     

Demokrat Parti de Göle Belediye Başkanlığı için kullanılan oyların sayımı için YSK'ya itiraz etti.    

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler