25 Yıl evli kalan kadınlara emeklilik haberleri doğru mu?

25 Yıl evli kalan kadınlara emeklilik haberleri doğru mu?

25 Yıl evli kalan ev hanımları emekli olabilecek mi? Evli kadınlara emeklilik müjdesi haberi doğru mu? Ev dışında çalışmayan kadınlar emekli olabilecek mi? Gündemde çok konuşulan bu haberlerin detayları haberimizde.

Son bir haftadır "Evli ve çalışmayan kadınların 25 yıl evli kalmaları halinde emekli olabilecekleri" yolunda basında çıkan haberler gündeme oturdu

"Evli kadınlara müjde" ve buna benzer başlıklarla verilen haberlerin içeriği şöyle:

Sigortalı olmayan ve 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli olabilmesi için Meclis’e kanun teklifi verildi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilip yasalaşması halinde 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik hakkı sağlanmış olacak.

Kanun teklifinin gerekçesi olarak şu ifadeler yer aldı: Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır”

 

evli-ic.JPG

 

25 Yıllık Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir?

Söz konusu Kanun teklifi ile, ev hanımlarının emekli olmasının önü açılmaktadır. Teklifin yasalaşması halinde ev hanımları da özlemini duyduğu mutluluğa ulaşarak emekli olabilecek. Kanun teklifine göre 25 yıllık evlilere emeklilik hakkı için belirli şartlar gerekli.

Bu şartları 3 şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağ olamayacak

Evlilik süresinin 25 yıl ve daha üzeri olması gerekmektedir,

Belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağın bulunmaması gerekir.

 

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı ise yukarıda belirtilen şartları sağlayan kadınlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya yani emekli olmaya hak kazanacaklardır. Yani emekli olmak için yine biraz da olsa ödeme yapılacaktır.

SGK'YA YOĞUN TALEP

Bu tür haberlerin sıkça yayınlanması sonucu, kadınların SGK'ya başvurduğu bildirildi.

PEKİ, BU HABERLER DOĞRU MU?

Bu içerikteki haberlerin kaynağının, daha önce yapılan başvurudan kaynaklandığını bildiren SGK yetkilileri, şu an böyle bir uygulama ve çalışmanın olmadığını bildirdiler.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.