1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 8.500 Askerle dev tatbikat
8.500 Askerle dev tatbikat

8.500 Askerle dev tatbikat

Efes 2014 tatbikatını Başbakan Erdoğan da izledi.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından her yıl İzmir’in Seferihisar İlçesi Doğanbey Mevki’nde gerçekleştirilen Efes Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın, seçkin gözlemci günü gündüz bölümü gerçekleştirildi. Tatbikatı ilgiyle izleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, sık sık Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile yaptığı sohbeti dikkat çekti. Gerçek mermilerin kullanıldığı tatbikatta, birlikler, olası tüm seneryoları başarıyla uyguladı.

Doğanbey Mevki’nde gerçekleştirilen ve 5 Haziran’da sona erecek Efes - 2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın seçkin gözlemci gününün gündüz bölümü bugün gerçekleştirildi. Tatbikata, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları, çeşitli ülkelerden 51 gözlemcisi katıldı. Tatbikat alanına askeri helikopterle gelen Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, kendilerinden sonra başbakanlığa ait helikopterle alana inen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı gözlem merkezi önünde karşıladı. Saat 09.30’da başlayan tatbikat sırasında Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in samimi sohbeti dikkat çekti.

 

F 16 UÇAKLARI BOMBA YAĞDIRDI

Başbakan Erdoğan ile diğer katılımcılara, savaş senaryosu hakkında bilgi veren Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’ın koordinesinde gerçekleştirilen tatbikatın, dün yapılan gece bölümünün ardından, gündüz bölümüne de, hava hücum ve çıkarma harekatlarıyla devam edildi.

Tatbikatın, gündüz bölümü, insansız hava aracı ve uçakların keşif uçuşuyla başladı. Ardından amfibi piyade birliklerinin denizden karaya çıkarması gerçekleştirildi. Bu sırada 17 helikopter de çıkarmaya destek verdi. Senaryo gereği karadaki bir yaralının sahra hastanesine tahliyesi de yapıldı.

AKSAR ve İYGAS adlı mayın temizleme araçları, mayınlı sahada özel sistemlerle patlatmalar yapıp kendilerine yol açarak hücuma destek verdi. Botlarla yapılan harekatın ardından amfibi birliklerinin ikinci çıkarması başladı.

Çıkarmadan kısa süre sonra da, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Hava Kuvvetleri, hem karada, hem de denizdeki iki ayrı noktada aynı anda arama kurtarma faaliyetini gerçekleştirdi. Çıkarma gemilerinin kapak indirmesiyle zırhlı araçlar ve obüsler de karaya çıkartıldı. Ayrıca, tatbikat bölgesine obüs ve havan topları, havadan da helikopterlerle taşındı. 6 F 16 savaş uçağı, sortilerle önceden belirlenen 20 ayrı hedefe gerçek bombalarını bıraktı.

Tank atışları sonrası, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı askerler ise, tatbikat alanına kurulmuş olan mahalleyi sembolize eden alanda, meskun mahal muhaberesini gerçekleştirdi. Kimyasal, nükleer, biyolojik saldırıya maruz kalmış bölgelerin temizlenmesi sonrası tatbikat, arazideki askerlere havadan malzeme atılmasıyla saat 12.25’de sona erecek.

 

SAFİR VE MERCAN ÜLKELERİ SAVAŞTI

Efes - 2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nda, Safir ve Mercan ülkeleri arasındaki var olan sorunların barışçıl yollardan çözümlenememesi üzerine tırmanan gerginlik dönemi sonrasında, tarafların savaş planlarının icrasını esas alan jenerik bir senaryoya göre tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta, TSK bünyesindeki tüm unsurların koordinasyonunu sağlamak, harp silah ve araçlarının müşterek olarak kullanımını gerçekleştirmenin amaçlandığı açıklandı.

 

8 BİN 500 ASKER KATILDI

Tatbikata yaklaşık 8 bin 500 personel katıldı. Tatbikatta 100 top, 50 uçak, 40 gemi, 70 bot, 40 helikopter, 60 tank, bin 100 tırtıllı tekerlekli zırhlı araç da kullanıldı. Tatbikatta ilk kez araziye, çadır ve konteynerlerden oluşan sahra hastanesi kuruldu. Belirlenen bölümlerinde 30 yatak kapasitesi bulunan sahra hastanesinde, dört kişinin aynı anda ameliyat edilebildiği ayrıca yoğun bakım ünitesinin de olduğu açıklandı. Hastanede bu imkanların yanı sıra kimsayal silahlar için de özel bir bölüm oluşturuldu. Bu bölümde, kimyasal, biyolojik, nükleer maddelerin etkisine maruz kalanların tedavisine yönelik dekontaminasyon kliniği de kuruldu. Kimyasal, biyolojik, nükleer saldırıya maruz kalan askerlerin, bu klinikte, özel bileşenlerle yıkanmaları ve tedavilerinin de gerçekleştirildiği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.