1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 9 örgüt Osman Kavala’ya sahip çıktı
9 örgüt Osman Kavala’ya sahip çıktı

9 örgüt Osman Kavala’ya sahip çıktı

Yaklaşık 16 aydır tutuklu bulunan Osman Kavala için 9 sivil toplum örgütü açıklama yaptı. Bildiride Kavala’nın yaptıklarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

A+A-

Gezi protestoları gerekçesiyle 16 aydır tutuklu bulunan Osman Kavala ve 3 aydır tutuklu olan Yiğit Aksakoğlu’a 9 sivil toplum örgütü açıklama yaparak sahip çıktı.

Toplam 9 örgüt imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Son beş gündür 16 sivil toplum aktörü hakkındaki iddianamede geçtiği varsayılan ayrıntılar, Türkiye’de ana akım medya tarafından yürütülen koordineli bir yanlış bilgilendirme kampanyasının parçası olarak kamuoyuna sızdırılıyor” ifadelerini kullandı.

KAVALA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMNINDA DEĞERLENDİRİLMELİ

“Haklarında soruşturma yapılan ve iddianame hazırlanan kişiler ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken Gezi Parkı protestolarına katılmakla herhangi bir suç işlememiştir” denilen açıklamada, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun serbest bırakılması istendi.

9 sivil toplum örgütünün yayımladığı açıklama şöyle:

“Aşağıda imzası bulunan insan hakları örgütleri olarak bizler, “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile suçlanan ve tutuklu bulunan Osman Kavala ile Yiğit Aksakoğlu ve diğer 14 sivil toplum aktörüne yönelik mesnetsiz iddialara cevaben, sivil topluma yönelik giderek artan baskılara ve sivil toplumun suçlu haline getirilmesine son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

GEZİ PROTESTOSU BARIŞCILDI

Son beş gündür 16 sivil toplum aktörü hakkındaki iddianamede geçtiği varsayılan ayrıntılar, Türkiye’de ana akım medya tarafından yürütülen koordineli bir yanlış bilgilendirme kampanyasının parçası olarak kamuoyuna sızdırılıyor. Suçlanan kişileri temsil eden avukatların halen görmediği iddianameye göre iddialar, 2013’te yaygın polis şiddetine başvurularak hükümet tarafından bastırılan temel karakteri barışçıl olan Gezi Parkı protestolarına odaklanıyor.

GEZİ PARKI PROTESTOSUNA KATILANLAR SUÇ İŞLEMEDİ

Sivil toplum aktörlerinden oluşan çok daha büyük bir gruba yönelik soruşturma da aynı dosya kapsamında sürdürülüyor. Haklarında soruşturma yapılan ve iddianame hazırlanan kişiler ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken Gezi Parkı protestolarına katılmakla herhangi bir suç işlememiştir. Mahkeme, suç oluşturma amacıyla uydurulmuş komplo teorilerine dayanan ve güvenilir hiçbir kanıt içermeyen tüm iddianameleri reddetmeli, 16 aydır cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala ile 3 aydır cezaevinde tutuklu bulunan Yiğit Aksakoğlu derhal serbest bırakılmalıdır.

BÜYÜKADA DAVASI İNSAN HAKLARI AKTİVİZMİ

Sivil toplumu hedef alan bu son saldırı, insan hakları savunucularının ve diğer sivil toplum aktivistlerinin yalnızca hak ihlallerinin ortaya çıkartılması, hakikat adalet ve onarım talep etmeleri nedeniyle gözaltına alındığı, yargılandığı ve cezaevine gönderildiği bir dönemde gerçekleştiriliyor.

11 insan hakları savunucusunun yargılandığı “Büyükada” davasının yedinci duruşması bir sonraki ay görülecek. Bu davada, yalnızca yürüttükleri insan hakları aktivizmi nedeniyle hak savunucularına yöneltilen uydurma suçlamaları destekleyebilecek hiçbir kanıt sunulmadı.

Bugün, insan hakları savunucuları Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla gerçekleştirilen bir eyleme katıldıkları için terör propagandası yapmakla suçlandıkları davada mahkemeye çıkarılacak. Özgür Gündem gazetecileri de hukuki tacizlerle karşı karşıya. Ayrıca, Şebnem Korur Fincancı iki ay önce “Barış Bildirisi”ni imzaladığı için terör propagandası yapma suçundan 2.5 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

‘BARIŞ’ AKADEMİSYENLERİNE 129 YIL HAPİS VERİLDİ

Mahkumiyet kararına sunulan itiraz istinaf mahkemesince değerlendirilecek. Ancak daha önce bu istinaf mahkemesi verdiği kararlarda hükümetten bağımsız olmadığını düşündürmektedir. Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan insan hakları savunucusu Eren Keskin de 100’den fazla davada yargılanıyor. Bir kısmı sonuçlanan davalarda hapis ve para cezalarına çarptırıldı ve her an cezaevine girebilir. Ayrıca bugüne kadar Barış Akademisyenleri’nden 129 kişiye hapis cezası verildi. Devam eden davalarda 25 kişi hakkında istinaf onaylarsa hapisle sonuçlanacak kararlar çıktı ve yargılamalar sürüyor.”

Açıklamaya destek veren 9 sivil toplum örgütü şunlar;

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

Hak İnisiyatifi Derneği

İnsan Hakları Derneği

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Yurttaşlık Derneği

Uluslararası Af Örgütü”

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.