Ali Hikmet İNCE

Ali Hikmet İNCE

ABD Başkanı'ndan yasak aşkına mektuplar

ABD Başkanı'ndan yasak aşkına mektuplar

ABD’nin 35. Başkanı John F. Kennedy’nin evlenmeden önceki aşkı İsveçli aristokrat Gunilla von Post’a yazdığı mektuplar 2. defa satışa çıkarıldı ve alıcı buldu.

Bayan Post 21, Senatör Kennedy 36 yaşındaydı.1953’ün Ağustos ayında, Fransız Riviera’sında tanıştılar. İkili arasında aniden aşk başladı. İlişkileri 3 yıl sürdü. Kennedy, Jacqueline Bouvier ile evliyken de münasebetleri devam etti. 

Kennedy ile Post, Côte d’Azur’da tesadüfen karşılaştı. Aristokrat ailesi, Bayan Post’u - Almanca ve İngilizce bilirdi! - Fransızcasını geliştirmesi için Fransa’ya göndermişti. Kennedy, kızın güzelliği karşısında büyülendi. Yanından hiç ayrıl(a)madı. İlk akşamı bile beraber geçirdi. Sahili yalayan dalgaların arasında, dolunay ve yıldızların altında sabaha kadar sohbet ettiler. Kennedy, kalbini çelen İsveçli soylu güzel hanım için, ‘Gözlerinin mavisi okyanustan daha parlak ve cezbediciydi,’ diyecekti. Cesur ve gerçekçi davrandı: Nişanlılığını, yakında nikâhlanacağını saklamadı. Hayıflanmaktan da geri durmadı: ‘Keşke seni bir hafta önce tanısaydım. Emin ol! Düğün törenini iptal ederdim,’ şeklindi çok iddialı ifadeler kullandı.

 

ok.JPG

Gunilla von Post'un aşkını anlattığı 'Love, Jack' kitabının kapağı

 

- Bayan Post, Jet Sosyete Üyesiydi… -


Gunilla von Post, İsveç’in en zengin ailelerinden birisine mensuptu. 4 farklı ülkede, sarayları aratmayan malikâneleri vardı. Dünya jet sosyetesini oluşturan ‘seçkinler kulübü’nün üyesiydi.  

Mektupların ardından Atlantik Okyanusu’nun iki yakasını birleştirecek telefon görüşmeleri geldi. 

 

za.JPG

İsveçli güzel Gunilla von Post, bir davette

 

Kennedy, bir erkek arkadaşı ile İsveç’e bile gitti. Sevgilisini baba evinde ziyaret etme cesaretini gösterdi. New York’a yerleşmesini ve modellik yapmasını önerdi. Böylece ilişkileri daha kolaylaşacak ve yoğunlaşacaktı.

Ama Bayan Gunilla von Post, teklifi hemen reddedecekti.

John F. Kennedy ‘Massachusetts Senatörü’yken, Bayan Gunilla von Post’la - 1955 ve 1956 yıllarında! - yazışmayı sürdürdü. Satırları, sevgi ve özlem sözcükleriyle doluydu.

Senatör Kennedy, duygularına gem vurmuyor, kendini aşk denizinin gelgitlerine bırakıyordu. ‘Evlenmezsen de yanıma gel! Seni görmek isterim. Geçen yıl harika zaman harcadık. Hayatımın en muhteşem/renkli dönemiydi! Yine birlikte geçireceğimiz saatlerin özlemi içindeyim!’

Bir başka mektubunda da, ‘Tekne alıp beraberce Akdeniz’i dolaşabileceklerini,’ yazıyordu. Fikir benimsendi fakat Kennedy’in beklenmedik ameliyatı mavi turu engelledi.

 

cscsd.JPG

Kennedy, eşi Jacqueline Bouvier ile düğün pastasını keserken

 

- Senatör Kennedy, Bayan Post’la Evlenmeyi Düşündü… -


Senatör Kennedy, Bayan Post ile derin duygusal bağlılık içindeydi. Nikâhlı eşi Jacqueline Bouvier’i boşamayı düşündü. Ama Bayan Kennedy, çocuğunu düşürünce plan geri tepti. Ayrılma gerçekleşmedi. 

Kennedy, babasını arayıp eşi Jacqueline’ye bırakmak ve Gunilla ile evlenmek istediğini de söyleyecekti. Ama düşündüğünü yapmasına engel olundu. Kararı skandal yaratabilir ve siyasi hayatı sona erebilirdi.

Kennedy ile Post, 1958’den sonra görüşmeyi ve yazışmayı bıraktı. Post’un nişanlanması ayrılıklarının en önemli sebebiydi. - İsveçli güzel aristokrat kızın tam adı: Karin Adele Gunilla von Post'du! - Geniş arazi sahibi, zengin iş adamı Anders Ekman ile hayatını birleştirdi.

Kennedy son mektubunda, Anders Ekman’ı küçümseyecek, ‘Bir çiftçiyle evlenme kararı almanıza üzüldüğümü söylemek isterim,’ diye yazacaktı. İsveçli güzel sarışını kaybetmeyi kabullenemiyordu.

 

lool.JPG

Gunilla von Post'un ilk evliliğinden sonra çekilmiş bir fotoğrafı

 

- Bayan Post, Aşkını ‘Love, Jack!’ Kitabında Anlattı… -


Bayan Post ve eşi, Kennedy Ailesi ile New York’ta Waldorf Astoria Oteli’nde verilen yardım balosunda karşılaştı. Bayan Gunilla von Post, masadan aldığı peçeteye kısa not yazdı. Garsonla John F. Kennedy’e iletti. Birkaç dakikalığına koridorda buluşup hasret gidermeye çalıştılar.

 

sp.JPG

Gunilla von Post, ABD'deki son yıllarında

 

Gunilla von Post’un ilk evliliği 4 yıl sürdü. Eşini yitirdiğinde 2 küçük kız annesiydi. Daha sonra IBM şirketinin yöneticisi Wisner Miller ile hayatını birleştirdi. ABD’ye geldi, Palm Beach’de muhteşem malikâneye yerleşti. Bir oğul doğurdu. Fakat son evladını trajik şekilde kaybetti.

Anılarını yayınlamak için Kennedy’in nikâhlı tek eşi Jackie’nin ölümünü bekleyecekti. Bayan Kennedy, 1994’de dünyamızdan ayrıldı.

Bayan Post, hatıralarını topladığı kitapta - 1997’de basılan ‘Love, Jack’! - nihaî buluşmalarını anlatacaktı: ‘Bana hasretle sımsıkı sarıldı. ‘Seni görmek ve kucaklamak ne kadar güzel,’ dedi. ‘Seni seviyorum! Aşkımız çok güzeldi, bitmemeliydi!’

 

mjhmb.JPG

John F. Kennedy

 

Gunilla von Post, 11 Ekim 2011’de, 79 yaşında hayatını yitirdi.
İki âşık arasındaki mektuplar, ABD’nin Boston kentindeki RR adlı müzayede evinde açık artırma ile satışa çıkarıldı. İlgi gördü ve bir koleksiyoncu tarafından alındı.

 


Siyasetcafe.com ailesinin ve bütün okuyucularımın mübarek Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Sağlıkla kalın, ailenizle ve sevdiklerinizle kalın.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali Hikmet İNCE Arşivi