1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD’den skandal Afrin açıklaması
ABD’den skandal Afrin açıklaması

ABD’den skandal Afrin açıklaması

Terör örgütlerine destek veren Amerika Birleşik Devleti’nden (ABD), Afrin ile ilgili skandal bir açıklama yapıldı. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

PKK/YPG/PYD terör örgütüne açık açık destek verdiğini ifade eden, Amerika Birleşik Devleti, Afrinle ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

ABD'li komutan, Türkiye’nin Afrin operasyonunun IŞİD’e karşı savaşta dikkatleri dağıttığı iddialarını yineledi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Türkiye’nin Afrin operasyonunun IŞİD’e karşı savaştan dikkatleri dağıttığı yönündeki endişelerini yineleyerek, yaşanan durumun uzun vadeli etkilerinden kaygı duyduğunu söyledi.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre; Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun bütçe konulu oturumuna katılarak senatörlerin sorularını yanıtlayan Votel, bir soru üzerine, IŞİD’e karşı koalisyon olarak Afrin’de faaliyet göstermediklerine dikkati çekti. Bu aşamada böyle bir niyetlerinin de bulunmadığını ifade eden Votel, sahadaki ortakları, omurgasını PKK'nın Suriye kolu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) de bu durumun farkında olduğunu belirtti.

Votel, “Endişemiz, Afrin’deki faaliyetlerin şu anda IŞİD’i yenilgiye uğratmaya yönelik faaliyetlerimizden dikkatleri dağıtıyor olması. Buna etkisi oldu. Bu konuyu ele alıyoruz. Sahada, odağı IŞİD üzerinde tutmamızı sağlamak için çalışan çok yaratıcı kişiler ve ortaklara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ama bunun uzun vadeli etkileri hakkında endişeliyim” diye konuştu.

CENTCOM komutanı, “Kürtlerin IŞİD’e karşı çabaları kademeleri olarak terk ederek Afrin’e desteğe gideceği” ihtimalinin sorulması üzerine, “Bunu zaten görüyoruz” ifadesini kullandı.

Votel bir başka soru üzerine, Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu ve aralarındaki ilişkilere çok değer verdiklerini kaydetti.

IŞİD’e karşı savaşta da Türkiye’nin uzun süredir kilit bir ortak olduğunu vurgulayan Votel, sözlerine özetle şöyle devam etti:

“Sınırları boyunca terörizmden kaynaklı meşru güvenlik endişelerine sahip olduklarının farkındayız. Bu tabii ki aramızda biraz gerilime neden oldu ama şu anda büyük oranda diplomatik, aynı zamanda da askeri kanaldan çalışıyoruz. Rusya da burada bir rol oynuyor. ‘Hem kundakçılık hem de itfaiyecilik’ yapmaya çalışıyorlar. Bir yandan bölgede ortaklar arasında gerilimi kışkırtmaya çabalıyorlar, sonra da arabuluculuğa soyunuyorlar. Düzenli bir temelde olan şey bu. Dolayısıyla bizim uzun vadeli ilişkilerimize bakmamız ve bunları yapabildiğimiz güçlü tutabilmemiz önemli. Rusya’nın kuzey Suriye’de oynadığı rolden ve bunun ilişkilerimizin tümünü, özellikle de Türkiye’yle ilişkilerimizi nasıl etkilediğinden endişeliyim.”

Votel, bir senatörün, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta Kürtlerle ilişkilerinin geleceği ve Türkiye’nin endişelerinin nasıl giderileceği yönündeki bir sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Türkiye’yle (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde yürütülen diplomatik görüşmeler sürüyor. Bu görüşmelerle ilgili yorum yapmayacağım. Bu konuda yürütülen çalışmalarda elbette desteğimize sahipler.

Tekrar etmem gerekirse, Türkiye’nin endişelerinin farkındayız. Sahadaki ortaklarımızla, yarı yarıya Arap ve Kürtler’den oluşan SDG’yle yaptıklarımız hakkında onlara (Türklere) karşı şeffaf ve açık olmaya çalışıyoruz. IŞİD’e karşı çok etkili olduklarını kanıtladılar. Özellikle kurtarılmış bölgelerde kazanımları koruma ve istikrarı sağlama aşamasına girerken, bu meselenin çözümü için Türkiye’yle, koalisyonla ve elbette burada Dışişleri Bakanlığı’ndaki ortaklarımızla birlikte yakın çalışmayı sürdürmeliyiz.

Bu olağanüstü karmaşık bir durum. Bölgenin nüfus yapısı karman çorman. Dolayısıyla sahada çok yakın çalışmayı gerektiriyor.

Ama bence şu anda yapılması gereken önemli şey, karşılıklı iyi bir iletişime, gerilimleri düşürmek için mekanizmaya, bilgi akışına sahip olmamız, bu durumların çatışma düzeyine tırmanmasını önlememiz gerekiyor. Eğer aramızda çatışmaları körüklersek bunların çözümü olağanüstü derecede zorlaşır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler