1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'den Türkiye’ye yaptırım kararı: İşte Trump’ın açıkladığı yaptırımlar
ABD'den Türkiye’ye yaptırım kararı: İşte Trump’ın açıkladığı yaptırımlar

ABD'den Türkiye’ye yaptırım kararı: İşte Trump’ın açıkladığı yaptırımlar

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı nedeniyle uygulanacak yaptırımları açıkladı: İşte o yaptırımlar ve Trump’ın açıklaması

A+A-

Türkiye’ya yatırım uygulanacağını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, uygulanacak yatırımlar konusunda açıklama yaptı.

Trump’ın yaptırım lisetsi ana başlıklarıyla şöyle:

 

-Operasyona dahil olan eski ve yeni hükümet yetkililerine yaptırım uygulanacak,

-100 milyar dolarlık ticaret hacmi görüşmelerini durdurulacak,

-Çelilk ithalatındaki gümrük vergileri yüzde 50 artırılacak,

 

Trump'ın yaptığı yazılı açıklamada, kısa bir süre içerisinde mevcut ve eski hükümet yetkilileri ile Suriye'nin kuzeydoğusunda "istikrarsızlaştırıcı eylemlere katkıda bulunan kişilere" yaptırım uygulanmasını öngören bir Başkanlık Kararnamesi yayımlayacağını söyledi.

Ancak açıklamada, bu kişilerin kimler olacağı ve nasıl yaptırımlar uygulanacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Trump açıklamasında ticaret konusunda bazı düzenlemelerin ise hemen yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Trump, "Aynı şekilde, çelik için gümrük vergisi Mayıs ayı öncesindeki düzeyi olan yüzde 50'ye yükseltilecek. ABD, Türkiye ile 100 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin Ticaret Bakanlığı öncülüğünde yürütülen görüşmeleri de vakit geçirmeksizin durduracak" dedi.

Trump, yayımlayacağı Başkanlık Kararnamesi'nin ABD'nin "ciddi insan hakları ihlallerinde bulunan, ateşkesin uygulanmasına engel olan, yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmesini engelleyen, mültecileri zorla geri gönderen veya Suriye'de barış, güvenlik veya istikrara tehdit oluşturan" kişilere yönelik ek ve güçlü yaptırımlar uygulamasını da mümkün kılacağını belirtti.

 

"Türkiye'nin operasyonu savaş suçlarının koşullarını oluşturuyor"

Trump, Türkiye'nin askeri operasyonun sivilleri tehlikeye attığını ve bölgede barış, güvenlik ve istikrara tehdit oluşturduğunu belirterek, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok net ilettim: Türkiye'nin harekatı insani kriz ortaya çıkarıyor ve olası savaş suçlarının işlenmesi için gerekli koşulları oluşturuyor.

"Türkiye, etnik ve dini azınlıklar da dahil olmak üzere, sivillerin güvenliğini güvence altına almalıdır ve şu anda veya muhtemelen ileride, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) teröristlerinin bölgede tutuklanmaya devam etmelerinden sorumlu olacaktır.

"Ne yazık ki; Türkiye işgalinin insani etkilerini azaltıyormuş gibi görünmüyor."

Trump açıklamasında, ABD'nin Suriye'deki "bu korkunç eylemleri gerçekleştiren, yardım eden ve finanse edenleri hedef alan ekonomik yaptırımları" etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

ABD Başkanı, "Türk liderlerin, bu tehlikeli ve yıkıcı yolda ilerlemeye devam etmeleri halinde Türkiye'nin ekonomisini hızlı bir şekilde mahvetmeye tamamen hazırım" dedi.

Suriye'nin güneyinde az sayıda ABD askeri kalacak

Donald Trump göreve başladıktan sonra ortaklarıyla birlikte IŞİD'i tamamen yendiklerini ve Türkiye'nin bu kazanımları tehlikeye atmaması gerektiğini belirtti.

Trump, Türkiye'nin kuzeydoğu Suriye'deki etnik ve dini azınlıklar ile sivilleri koruması gerektiğini aktardı.

Sivillerin rastgele hedef alınması, sivil altyapıya hasar verilmesi ve dini, etnik azınlıkların hedef alınmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Trump, bölgeye dönecek sığınmacıların bunu gönüllü yapması gerektiğini, dönüşün onurlu ve güvenli bir şekilde halledilmesinin şart olduğunu söyledi.

"Daha önce de söylediğim gibi, Suriye'nin kuzeydoğusunda kalan tüm ABD askerlerini çekiyorum. ABD IŞİD'in fiziki halifeliğini yenilgiye uğrattı. Suriye'den ayrılacak olan ABD askerleri durumu takip etmek üzere ve 2014'te yaşananların ve göz ardı edilen IŞİD tehdidinin Irak ve Suriye'yi kırıp geçirdiği dönemin tekrarlanmaması için bölgede yeniden konuşlandırılacak. Az sayıda ABD askeri, IŞİD'in kalıntılarını dağıtmaya devam etmek üzere, güney Suriye'deki At Tanf üssünde kalacak.

"ABD, Suriye'deki korkunç eylemleri kolaylaştıran ve finanse edenlere yönelik olarak ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanmaya devam edecek. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye'nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım."

 

Siyasetcafe.com

 

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.