1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB'den Türkiye'ye sert tepki
AB'den Türkiye'ye sert tepki

AB'den Türkiye'ye sert tepki

YouTube'un kapatılmasına dünyadan tepkiler geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Üyesi Stefan Füle, Twitter'ın engellenmesine de vurgu yaparak "Bu nerede son bulacak?" diye sordu. ABD'den yapılan açıklamada da Twitter açıklamasında olduğu gibi "İfade özgürlüğün

A+A-

Twitter'ın ardından YouTube'a erişimin engellenmesine dünyadan tepkiler geldi.

 

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Önce Twitter sonra YouTube. Türkiye, bu nerede son bulacak?" tweet'i attı.

Füle, ikinci tweet'inde de "Bilgi paylaşma özgürlüğüne saygı duyulmalı, kısıtlamlar orantılı olmalı" dedi.

Komisyonun Dijital Stratejilerden Sorumlu Üyesi de 'Türkiye'den vahim ve üzücü bir başka adım daha'' ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili Google sözcüsü de "Türkiye'de YouTube'a erişimin engellendiği yönündeki haberleri inceliyoruz'' diye konuştu.

Uluslararası haber ajansları ve internet siteleri de gelişmeyi son dakika olarak duyurdu.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMASINA KARŞIYIZ' 
ABD'den ise Twitter engellemesine ilişkin yapılan açıklamanın benzeri bir açıklama yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, gündelik basın toplantısında, "Twitter konusunda da belirttiğimiz gibi, ifade özgürlüğüne kısıtlayan her türlü eyleme karşıyız. Türk hükümetine, YouTube ve Twitter'a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmayı sürdürüyoruz" dedi.

Harf şöyle devam etti: "Türkiye ile ifade özgürlüğüne yönelik bir dizi konuda görüşmeler yapıyoruz. Yetkililerimiz ve Türk yetkililer, Türkiye'nin yeni internet yasası, Twitter'in kapatılması sorunlarını görüştü ve internet özgürlüğü, özel yaşamın gizliliği ve internet yönetimi konusunda ABD'nin görüşlerini paylaştı. Türk hükümetinin, Twitter ve şimdi de Youtube ile internet yasası konusundaki adımlarına yönelik çok ciddi kaygılarımızı gerek bu toplantılarda, gerekse büyükelçimiz aracılığıyla iletiyoruz. Bu yasakları durdurmaları gerektiğini çok güçlü biçimde ifade ediyoruz. Bu yasal konular, bizimle ilgili değil ama Türkiye'nin bu konuda nasıl ilerleyebileceği noktasında hükümetler düzeyinde konuşuyoruz." 

BM'DEN ÇAĞRI
Konuyla ilgili Birleşmiş Milletler'den (BM) de bir açıklama geldi. BM sözcü yardımcısı Farhan Haq, Twitter’dan sonra YouTube’a erişimin engellenmesiyle ilgili daha önce BM Cenevre Ofisi’nin yaptığı açıklamanın geçerli olacağını, daha fazla bir yorum yapamayacağını söyledi.

BM’nin merkezi Cenevre’de olan İnsan hakları Yüksek Komiserliği Twitter’a getirilen yasak sonrasında, Türkiye’yi Twitter erişimine yönelik engellemeleri kaldırmaya çağırmış ve bu yasaklama kararının Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymayabileceğini ifade etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.