Açık açık Türkiye'yi tehdit etti

Açık açık Türkiye'yi tehdit etti

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm süreciyle ilgili dün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Erdoğan'ın Öcalan ile görüşmelere yasal çerçeve konusunda "Yapacağımız hiçbir şey yok" açıklamasını yapmasına sert bir tepki gösteren KCK, şu açıklamayı yaptı: "Erdoğan bu açıklamasıyla zaten çoktan beri tıkanan ve olmayan bir sürecin AK Parti tarafından tamamen bitirilmek istendiğini tescillemiştir. Ya Önderliğimizle yasallığa dayalı bir müzakere sürecine girecektir ya da bunun dışındaki seçenek hiç kimsenin arzulamadığı yeni bir sürecin gelişmesi olacaktır." 


KCK'ya yakın internet sitelerine açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 30 Mart Yerel Seçimleri sonrasında Kürt halkının demokratik özerkliği kendi mücadele ve iradesiyle inşa etmekten başka seçeneğinin kalmadığını vurguladı.

KCK yaptığı açıklama şu şekilde devam etti; "Öcalan'la yasallığa dayanan müzakere konusunda nasıl bir tutum sergileyeceği Erdoğan’ın dünkü basın toplantısında açıkça görülmüştür. AK Parti'nin geleneğinde ve genlerinde demokrasi denilen bir şey yoktur. Her yönüyle üstenci, oligarşik, tekçi, faşizan bir karaktere sahiptir. Son derece ilkesiz ve pragmatiktir. Apo'nun başlattığı demokratik çözüm sürecini kendisi başlatmış gibi sahiplenip, seçimlerde güçlü bir argüman olarak kullanmıştır. Elde ettiği sonuçları, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü için Apo ile yasallığa dayanan bir müzakere yapmak yerine tam bir baş dönmesini yaşamış yine inkarcı, retçi bir tutum içerisine girmiştir. Kürt halk Önderi 8 Mart tarihinde devlet heyetiyle, 9 Mart tarihinde ise BDP-HDP heyetiyle yaptığı görüşmede müzakere için AK Parti'ye seçimlere kadar şans ve zaman tanıdığını belirtmiştir. Aynı şekilde AK Parti hukuki alt yapısını oluşturmazsa bundan sonra sürecin hiçbir şekilde ilerlemeyeceğini net bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti iktidarı ve Erdoğan’ın bunu çok iyi bilmesine rağmen yasallığa dayalı müzakere konusunda 'yapacağımız hiçbir şey yoktur' yönünde yaptığı açıklamanın ne anlama geldiği açıktır. Erdoğan bu açıklamasıyla zaten çoktan beri tıkanan ve olmayan bir sürecin AK Parti tarafından tamamen bitirilmek istendiğini tescillemiştir."

AK PARTİ SEÇİM ENDEKSLİ BİR POLİTİKA YÜRÜTMÜŞTÜR, BAŞKA SEÇENEK KALMADI

Öcalan'ın Türkiye'nin yaşadığı kaostan kurtulması, şiddet ve savaş yerine demokratik çözüm, barış ve siyasetin önünün açılması için çok büyük bir emek ve çaba sarfettiğini belirten KCK, "Öcalan bu süreci başlatmıştır. Ne var ki AK Parti iktidarı Apo'nun ve hareketimizin gösterdiği bu çaba ve attığımız tek taraflı adımları adeta bir zafiyet ve zayıflık olarak görmüş, buna karşı sürekli taktiksel düzeyde yaklaşmış, tamamen seçim endeksli bir politika yürütmüştür. Hareket ve halk olarak tercihimizi her ne kadar demokratik çözüm ve müzakere yönünde kullandıysak da Ak Parti iktidarı bunun tam tersi bir yaklaşım ve tutum içerisinde olmuştur. Bu durumda halkımızın kendi demokratik öz yönetim sistemi olan, demokratik özerkliğini kendi mücadele ve iradesiyle inşa etmekten başka bir seçeneği kalmamıştır. Türkiyeli tüm devrimci, demokrat, sol ve sosyalist güçleri, yine çözüm sürecinde rol üstlenen akil insanlar gurubunu, aydınları ve duyarlı olan herkesi AK Parti üzerinde baskı kurarak seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Çünkü gelinen nokta halklarımız için hayati önemde olan kritik bir noktadır. AK Parti, ya Önderliğimizle yasallığa dayalı bir müzakere sürecine girecektir ya da bunun dışındaki seçenek hiç kimsenin arzulamadığı yeni bir sürecin gelişmesi olacaktır." açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.