Afgan hükümeti: Yönetimi Taliban'a devretmeye hazırız

Afgan hükümeti: Yönetimi Taliban'a devretmeye hazırız

Taliban militanları, Afganistan'ın başkenti Kabil'in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu.

Ülkede tüm büyük vilayet merkezleri ve sınır noktalarını ele geçiren Taliban'ın, başkent Kabil'e girdiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Taliban'ın, başkent Kabil'in kenar mahallelerine girmeye başladığı belirtildi.

Afgan hükümet güçleri, stratejik öneme sahip olan Bagram Havalimanı'nın da Taliban'a teslim edildiğini aktardı.

Taliban'dan yapılan açıklamada ise başkent Kabil'in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Mücahid, "İslam Emirliği, bütün savaşçılarına Kabil'in kapıları önünde durma ve şehre girme teşebbüsünde bulunmama emri veriyor. Hiç kimseden intikam alınmayacak. Askeri ve sivil alanda Kabil hükümetine hizmet etmiş olan herkes affedildi" dedi.

 

'KADINLARIN HAKLARINA SAYGI GÖSTERECEĞİZ'

 

İdam, recm ve hadım gibi cezaların mahkemelere bağlı olacağını söyleyen Mücahid, "Kadınların haklarına saygı göstereceğiz" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, gerilim tırmanırken ABD ordusu, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı.

ABD’li yetkililerden biri, Reuters’a demecinde, “Çalışanların çoğu ayrılmaya hazır. Büyükelçilik çalışmaya devam ediyor” diyerek ‘küçük bir grubun’ elçilikten ayrıldığını sözlerine ekledi.

Bu arada Almanya Dışişleri Bakanlığı, Kabil'deki büyükelçiliği kapatma kararı aldı. Bakanlık, tüm Alman vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

 

YÖNETİMİN DEVRİ İÇİN MÜZAKERELER BAŞLIYOR

 

Afganistan'da Taliban'ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlanıyor.

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Taliban'ın başkente girmesinin ardından Kabil'e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını açıkladı.

Mirzakval, Kabil halkına seslendiği konuşmasında, "Afganistan İçişleri Bakanı Vekili sıfatıyla tüm emniyet güçlerinin, özel kuvvetlerin ve diğer personelin şehrin güvenliğini sağlamak için farklı yerlerde görevlerini sürdürmelerini emrettim. Halkımız hiç endişe etmesin. Şehirde şu an güvenlik sorunu yok" ifadesini kullandı.

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili ayrıca başkentin kenar mahallelerine giren Taliban'ın Kabil'e saldırmayacağını belirterek, "Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek. İktidar geçişi barışçıl şekilde gerçekleşecek" değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan Savunma Bakanı Vekili Bismillah Muhammedi de yayınladığı video mesajında, Kabil'in güvenliğine dair teminat vererek, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin siyasi seçkinlere Taliban ile anlaşmaya varma yetkisi verdiğini ve bir anlaşmaya varılana kadar Kabil'e saldırı olmayacağını dile getirdi.

Afganistan İçişleri Bakanlığının mesajı, Gani'nin istifa edeceği yorumlarına neden olurken, Gani henüz resmi açıklama yapmadı.
 

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.