1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Davutoğlu FETÖ'cülere af istedi
Ahmet Davutoğlu FETÖ'cülere af istedi

Ahmet Davutoğlu FETÖ'cülere af istedi

Eski Başbakanlardan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu FETÖ'den tutuklu ve hükümlülerin tahliyesini engelleyen 'irtibat' ve 'iltisak' ilkelerinin kaldırılmasını talep etti.

A+A-

Adalet komisyonunda kabul edilen infaz düzenlemesine Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi tarafından itiraz edildi.

Gelecek Partisi, 7 maddelik bir itiraz metni hazırlayarak kamuoyuna sundu.

Gelecek Partisi'nin hazırladığı 7 maddelik itiraz metninin dikkat çeken yönü ise 5. maddesi.

Bu madde  “Devlete Karşı Suçlarda Kriter ‘Cebir ve Şiddet’ Olmalıdır” başlığını taşıyor.

 

Özellikle FETÖ’den tutuklu ve hükümlüleri bağlayan “irtibat” ve “iltisak” kriterine son verilmesi çağrısı yapan Gelecek Partisi, “Devlete karşı işlenen suçlarda kriter, ‘irtibat ve iltisak’ değil ‘cebir ve şiddet’ olmalıdır” teklifinde bulundu.

 

Gelecek Partisi’nin önerilerinin 5. maddesi şöyle:

 

“Son yıllarda maalesef terör tanımı hem siyaset hem de yargı makamları tarafından ceza hukukunun genel ilkelerine aykırı olacak şekilde genişletilmiştir. Hukuk geriye doğru işletilmiş ve geçmişte suç sayılmayan fiiller yüzünden bireyler silahlı terör örgütü üyesi ya da sempatizanı sayılarak tutuklanmış veya mahkum edilmişlerdir.

 

İlkesel olarak, “Devlet, kişilere karşı işlenen suçları affedemez” yaklaşımı yerindedir. Lakin devlete karşı işlenen suçlarda kriter; ‘irtibat ve iltisak’ değil ‘cebir ve şiddet’ olmalıdır. Devletin şahsına karşı herhangi bir suça bulaşmamış olanlar ile Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin içtihatlarında da belirtildiği üzere “sempatizanların terör suçlusu ve terör örgütü üyesi sayılamayacağı” dikkate alınmalıdır. Yapılacak infaz düzenlemelerinde, yasalar önünde tüm vatandaşların eşitliği ve devletin bir hukuk devleti olması ilkelerini ortadan kaldıran, istisna öngören yaklaşımlar terk edilmedikçe, halkın af beklentileri sona ermeyeceğinden kamuoyu vicdanı tatmin edilmiş olmayacaktır.”

 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI LÜTFEN UNUTMAYIN

 

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.