1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti sözcüsü Çelik açıkladı Yavaş’ın adaylığı tehlikeye düştü  
Ak Parti sözcüsü Çelik açıkladı Yavaş’ın adaylığı tehlikeye düştü  

Ak Parti sözcüsü Çelik açıkladı Yavaş’ın adaylığı tehlikeye düştü  

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Mansur Yavaş'ın sahte senet skandalı hakkında, "Açıklama bekledik gelmedi" dedi.

A+A-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Ankara adayı Mansur Yavaş'ın sahte senet skandalı hakkında, "Açıklama bekledik gelmedi" dedi.

Çelik, "Yargıtay'ın onadığı bir süreç. CHP'den neden bir açıklama yok. Kriminal raporlara göre senetteki imza sahte" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Mansur Yavas’ın sahte senet skandalı hakkında, "Açıklama bekledik gelmedi. Ne Mansur Yavaş ne CHP iddialara yanıt verdi." dedi.

Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

NE CHP'DEN NE DE YAVAŞ'DAN BİR AÇIKLAMA YOK

Günlerdir CHP’nin Ankara adayı olan Mansur Yavaş ile ilgili iddialar var. İddialar basında yer alıyor ve bunlar önemli, vahim iddialar. Fakat ne CHP'den ne de Yavaş'ın kendisinden bir açıklama gelmedi. Halbuki sorumlu bir partinin derhal açıklama yapması, olayı açıklığa kavuşturması gerekirdi.

VAHİM DURUMLAR ORTAYA ÇIKTI

Bu iddiaları, arkadaşlarımız sordular bize. Bizim önce incelememiz gerekiyordu. İddiaların hepsini takip ediyorduk fakat bir açıklama yaparlar mı diye bekledik, gelmedi. Bizim vardığımız sonuçlar, belgeli bilgili sonuçlar olarak vahim bazı durumların olduğunu ortaya çıkardı.

"BU ÇOK AĞIR BİR İDDİADIR"

Yavaş ile ilgili olarak ortaya atılan iddia, sahte senet kullanarak icra takibi yaptığına dairdir. Ne Yavaş'ın kendisi ne CHP genel başkanı açıklama yapmıyor. Bu çok ağır bir iddiadır.

Bu konuyu görmezden gelme, üstünü örtme tavırları var. Yapılan incelemede görülen şudur; basında ortaya koyulan iddia şuydu. Bir vatandaş Mansur Yavaş'ın sahte bir senedi 2015'te icra takibine koyarak kendisinden 600 bin dolar tahsil etmeye çalıştığını iddia ediliyor. Tabi bunun neticesinde Mansur Yavaş ile ilgili olarak yasal süreç başlatılıyor.

Neticede bu imza incelendiğinde, senetteki imza incelendiğinde vatandaşa ait olmadığı; jandarmanın ve emniyetin bilirkişilerince açıkça ortaya konuyor. Adli tıp raporlarında da sabit hale gelmiştir.

"MANSUR YAVAŞ ADAY OLMAYA HALA DEVAM EDECEK Mİ?"

Kesinleşmiş yargı süreci var mıdır? Yok mudur? Mansur Yavaş "söz konusu vatandaştan alacağım vardır" diyor. Bu alacağının hangi hizmete karşı olarak olduğunu sormak gerekiyor. Çünkü Yavaş, bu şahsın müvekkili değil, vekili değil. Dolayısıyla hangi ilişkinin neticesi olarak bu alacaktan bahsedilmektedir?

MANSUR YAVAŞ’I HALEN ADAY OLARAK GÖSTERECEK MİSİNİZ?

Sahte senet kullandığı 2016'da Yargıtay kararıyla kesinleşen bu şahısla ilgili olarak CHP niçin cevap vermemiştir? Vatandaşın önüne temiz aday çıkartmak bütün siyasi partilerin görevidir. Böyle bir şeyin bilinmemesi mümkün değil. Bunu bilinmesine rağmen, hangi ahlak prensibiyle uygun olduğunu düşünüyorsunuz? En önemli konu da şudur. Hakkında bu şekilde iddialar olan birisi, Ankaralıların önüne belediye başkan adayı olarak çıkartma tutumunuz devam edecek midir? Israrınız var mıdır?

KONU 28 AYRI DAVAYI KAPSAYACAK ŞEKİLDE SÜRMEKTEDİR

Resmi evrakta sahtecilik, yargı içinde örgüt kurmak, şantaj, kaçak işçi çalıştırmakla ilgili de yargı süreçleri devam ediyor. Tehdit, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal, görevi kötüye kullanmak gibi konularda ise yargı süreci 28 ayrı davayı kapsayacak şekilde sürmektedir. Dolayısıyla Türk siyasi tarihi açısından, tarihe geçecek bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görmekteyiz.

BÖYLE BİR İSMİ ADAY GÖSTERMEK ANKARALILARA EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR  
Niçin buna şimdiye kadar cevap verilmemiştir? Niçin bir açıklama yapılmamıştır? Müvekkil olmadığı bir şahsa, sahte senetle icra takibi yapan kişiyi aday yapmak hangi siyasi ilkelere sığmaktadır? Üstelik senedin jandarma incelemesi, emniyet kriminal incelemesi hepsi bu sahteciliği ortaya konmuş şekildedir.

Ankaralıların bunu bilmesi gerekiyor. Birkaç yılda bir CHP tarafından kurtarıcı olarak Ankara'ya aday olarak gösterilen bir şahıs söz konusu. Seçimi kaybettikten sonra ortada kayboluyor. Sesi duyulmuyor, kendisi görülmüyor. İki seçim arasında aday olmanın dışında ne iş yaptığını, nelerle uğraştığını bilmek vatandaşın hakkı. Bu esnada adının hangi olaylara karıştığını bilmek de vatandaşın hakkıdır.

Sahte senetle icra takibi başlatan ve bu konuda hüküm giymiş birisinin, bir sürü suçlama olan birisinin CHP tarafından Ankaralılara aday olarak sunulması, Ankaralı seçmene yapılacak en büyük haksızlıklardan birisidir.

MANSUR YAVAŞ KAZANSA BİLE BAŞKANLIĞI DÜŞEBİLİR

Öte yandan, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yavaş hakkında, yüklü miktarda bir senedi tahsil etmeye kalkışma suçundan dava açıldı. Yavaş, ceza alırsa seçimi kazansa dahi başkanlığı düşebilir.

Sahte senetten tazminat cezası alan CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yavaş hakkında, yediemin olarak teslim aldığı 600 bin dolarlık senedi tahsil etmeye kalkışmak suçundan dava açıldı. Ceza alması durumunda, seçilse bile Mansur Yavaş’ın başkanlığı düşecek.

Sahte senet nedeniyle "kötü niyet"ten tazminat cezasına çarptırılan CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ağır cezalık oldu. Ankara 1. İcra Hukuk Mahkemesi'nin, "sahte senetle" 600 bin doları icrada tahsil etmeye çalışan Mansur Yavaş'a 329 bin 736 lira "kötü niyet" tazminatı, 164 bin 768 lira da para cezası verdiğini Sabah, belgeleriyle birlikte ortaya koymuştu.

KARŞILIKSIZ SENEDİ İŞLEME KOYMA TEHDİT VE ŞANTAJ SUÇLAMALARINDAN SUÇ DUYURUSU

İş adamı Necmettin Kesgin'in, kendisi adına düzenlenmiş 600 bin dolarlık sahte seneti zorla tahsil etmeye çalışan Yavaş hakkında Aralık 2017'de "karşılıksız senedi işleme koyma", "tehdit" ve "şantaj" suçlarından savcılığa da suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat olması nedeniyle Yavaş hakkında soruşturma yürütebilmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin istedi. Bakanlık, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, Yavaş hakkında soruşturma izni veren fezlekeyi geçen ay Başsavcılığa gönderdi.

MAHKEME HAPİS CEZASI İSTEDİ

Savcılık da soruşturmasını tamamlayarak Yavaş hakkında iddianamesini yazdı. 7 Mart'ta Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin 8 Mart'ta mahkeme heyetince kabul edilmesiyle birlikte Yavaş'a dava açılmış oldu. Savcılığın iddianamesinde, Yavaş'ın "görevi kötüye kullanma" suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında, "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçundan da 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

İki kez tahsilat

İddianameye göre, iş adamları Necmettin Kesgin ile Lütfi Telat Sam arasında hukuki ihtilaflar ve alacak davaları vardı. Borçlu olan Sam'ın önerisiyle Mansur Yavaş taraflar arasında aracı oldu. Yavaş, danışmanlık hizmeti adı altında 29 Mart 2011 tarihli 600 bin dolar bedelli senedi tahsili etmek amacıyla Kesgin hakkında Ankara 29. İcra Müdürlüğü'nden icra takibi başlattı.

YAVAŞ SEÇİLSE BİLE BAŞKANLIĞI DÜŞECEK

Bu icra takibi sürerken de aynı alacağa istinaden teminat olarak verilen ve bedelsiz kaldığını bildiği 5 Kasım 2009 tarihli 600 bin doları bedelli senedi Ankara 8. İcra Müdürlüğü aracılığıyla işleme koydu. Yavaş'ın bu şekilde icra takibi yapmak suretiyle "mükerrer tahsilat" yapmaya çalışarak "görevini kötüye kullandığı" kaydedildi. Yapılacak yargılama sonucu Mansur Yavaş'ın ceza alması durumunda, belediye başkanı olsa bile başkanlığı düşecek.

MANSUR YAVAŞ ‘SAHTEKAR KAFAN MI BASMIYOR’, ‘SONUÇLARINA KATLANACAKSIN’ DEDİ

İddianamede sanık Mansur Yavaş'ın gönderdiği cep telefonu mesajlarıyla da müşteki Necmettin Kesgin'i rahatsız ettiği ve "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçunu işlediği belirtildi. İddianamede, Mansur Yavaş'ın Necmettin Kesgin'e şu şekilde çok sayıda mesaj gönderdiği aktarıldı: "İş büyüyor ", "Vakit yok anlasana, cumartesi pazar bu iş sonuçlanmalı. Pazartesi çok geç olabilir...", " Hala ödemiyorsun borcunu", "bu iş çok uzadı, bu hafta bitmesi gerekiyor ", "Gün ver, cevap vermezsen kodese hazırlık yap, sahtekar kafan mı basmıyor ", "Duyduğuma göre seni bu hafta öpeceklermiş, öyle duydum çok sevindim", "Ben icraya veriyorum, bugün, git oraya yatır borcunu, gözüme de gözükme, belanı da başkasından bul ", "Harç parası yetişmedi, yarına kaldı. Üstüne vekâlet ücreti binecek, faiz vs. yarın öderim dersen mesaj yaz, yazmazsan ödemiyorum demektir. Sonuçlarına katlanacaksın ", "Annen ne diyecek eve haciz gelince, ya nişanlının yüzüne nasıl bakacaksın", "Hayatın kayıyor sahtekar."

 

İlgili haber

51415.jpg

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.