AK Parti'de Esed kavgası

AK Parti'de Esed kavgası

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed tartışması yaşanıyor.

A+A-

TSK’nın Afrin’de terör örgütlerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu AK Parti’de bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Operasyonu destekleyen siyasi yapılar, operasyonun başarıya ulaşması için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’la görüşülmesi gerektiğini söylediler. Bu öneriye AKP Milletvekili Selçuk Özdağ’dan destek geldi. Özdağ katıldığı televizyon programında Esed’la görüşülmenin değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Çölaşan da anket açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Olağanüstü şartlar gerektirdiğinde Şam'la belli temaslar kurulabilir" dedi. AKP içinde ise Esad’la görüşülmesin diyenlerin sayısı oldukça fazla.

"TÜRKİYE'NİN ÖZGÜVENİNİ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR"

AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner ise Star Gazetesindeki köşesinde bu tartışmaya dahil oldu.

Milletvekili Metiner “Esed’in masası mı, maşaları mı? Ayak oyunlarıyla mesaj mı?” başlıklı yazısında “Şimdi bu Esad’i içimizden birileri ısrarla Türkiye’ye dayatmaya çalışıyor” dedi. 

İşte Mehmet Metiner’in köşe yazısının ilgili bölümü;

‘Esedçi lobi’ veya ‘Esed’in maşaları’ Afrin operasyonuyla birlikte sahaya çok süratli girdi.

Bir yanda Erdoğan liderliğindeki Türkiye’yi Esed’le masaya oturtmaya çalışıyor, öbür yanda askeri ve diplomatik gücünü tüm dünyaya gösteren Türkiye’nin özgüvenini yıkmaya çalışıyorlar.

‘Esedsiz olmaz!’ çığırtkanlığı yapanların başında pek tabii Kılıçdaroğlu CHP’si geliyor.

Türkiye’nin son derece başarılı bir diplomatik atakla Esed’i ayakta tutan Rusya ve İran ile geliştirdiği işbirliğine dayalı denklem, askeri alanda da başarılı bir biçimde sahaya yansımış iken Baasçı lobinin ‘Esed’le masaya oturmadan olmaz!’ diye tutturması tesadüfi değildir.

Bunun nasıl bir ideolojik ve siyasi yoldaşlık ilişkisi olduğuna değinmeyeceğim.  Zira malumun ilanı olur bu.”

“İÇİMDEKİ KİMİ DOSTLARIMIZADIR…”

AKP’li Metiner, parti içindeki tartışmaya şöyle değindi:

“Benim asıl kırgınlığım bu ‘Baasçı lobi’ye değil; onların tezlerini farklı cümlelerle ve güya farklı hissiyatla bizim mahalleye taşıyan içimizdeki kimi dostlarımızadır.

Bu dayatmacı söylem üzerinden Erdoğan liderliğindeki Türkiye’ye ve doğrudan Erdoğan liderliğindeki AK Parti anlayışına ve hissiyatına nasıl bir tuzak kurulduğunu fark edemeyenlerin “yüksek siyaset” pozlarıyla akıl vermeleri ayrıca üzüntü vericidir.

Liderimizin/Cumhurbaşkanı’mızın bu konudaki görüşü hiçbir kafa karışıklığına mahal bırakmayacak kadar açık ve kesin iken, hiçbir AK Parti’linin başka bir görüş serdederek surlarımızda gedik açmaya çalışanlara malzeme vermemesi gerekiyor.”

“ŞAMAR GİBİ SAVUNANLARIN SURATINA İNDİRİR”

Metiner, yazısında ayrıca “Her AK davanın neferi, lideri tarafından ortaya konulan bu son derece haklı, ilkeli, ahlaklı ve gerçekçi görüşü aslanlar gibi savunur ve Esed maşalarının dayatmalarındaki ilkesizliği ve ahlaksızlığı da bir şamar gibi savunanların suratına indirir” ifadelerini kullandı.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler