AK Parti'de yerel seçim adayları şekillendi! İstanbul, Ankara ve İzmir için sürpriz isimler var

AK Parti'de yerel seçim adayları şekillendi! İstanbul, Ankara ve İzmir için sürpriz isimler var

AK Parti 24 Mart 2024 yerel seçimi çalışmalarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başladı. Peki büyükşehir belediyesi adaylığı için hangi ilde, kim öne çıkıyor? Erdoğan'ın vurgu yaptığı illerde hangi siyasilerin isimleri geçiyor?

AK Parti'nin İzmir'de Tunç Soyer'in, Ankara'da Mansur Yavaş'ın ve İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun önüne koyacağı isimler belli olmaya başladı. 2019 seçimlerinde 30 büyükşehirden 11'ini CHP, 15'ini AKP, 3'ünü HDP, 1'ini ise MHP almıştı.


ERDOĞAN'IN YEREL SEÇİMLER TALİMATI BAYRAMDA GELMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat il ve ilçe teşkilatlarına yaptığı Kurban Bayramı'nda konuşmasında gelmişti. Erdoğan başta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana olmak üzere" diyerek 'yeni bir milat olacak' mesajı vermişti. İstanbul için ise özel bir vurgu yapmıştı.

Erdoğan, "Mahalli seçimlere sizden daha sıkı hazırlanmanızı bekliyorum. Bilhassa İstanbul'u esir alanların verdiği zararları gördükçe içimiz kan ağlıyor. Muhalefetin yönettiği diğer il ve ilçeler de aynı şekilde kan kaybediyor. Yerel seçimleri 30 yıl önceki seçimlerdeki gibi belediyecilikte yeni bir milat olacak. 94 ruhunu büyüterek fetret devrine son vereceğiz. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana başta olmak üzere hizmetsizlik girdabındaki illeri hizmetle tanıştıracağız." diye konuşmuştu.


İSTANBUL'A SÜRPRİZ İSİM


AK Parti İstanbul'da sürpriz bir isim çıkarmaya hazırlanıyor. Ekrem İmamoğlu'nun karşına her kesimden rahatlıkla oy alabilecek, Kürt seçmenlerin de güvenini kazanmış, politik kavgalara karışmamış güçlü bir isim arayışı sürüyor. Ankara kulislerine göre aday sayısı ikiye kadar indirilmiş durumda. Ancak alınan bilgilere göre AK Parti'de, yönetimde sözü geçen kişiler Fahrettin Koca ismi etrafında toplanıyor. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Fahrettin Koca'nın adaylığına kesin gözü ile bakılıyor. Ancak ağır pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı gibi kritik bir sorumluluk alan Fahrettin Koca'nın, adaylık konusundaki tavrı henüz bilinmiyor. Fahrettin Koca'nın 'hayır' demesi ihtimali üzerine ikinci bir aday üzerinde çalışmalar da diğer yandan sürdürülüyor. Koca'nın koronavirüs ile savaşta halkın gözünde tam not aldığı, şehir hastaneleri çalışmaları ile de göz doldurduğu biliniyor. Fahrettin Koca'nın Kürt seçmenlerin de oyunu da alıyor olması, kendisini İstanbul için aranan aday konumuna sokuyor.

 

İKİNCİ İSİM DE BELLİ


AK Parti'de, İstanbul'da başarı sağlamış eski başkan Kadir Topbaş ekolüne yakın bir isim arayışı da diğer yandan sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise adı öne çıkan ikinci isim Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan. Topbaş'a benzer çalışma modeli ile dikkat çeken Ergün Turan İstanbul ilçeleri arasında en başarılı ilçe başkanı ve kulislere göre büyükşehir belediye başkanlığını kolaylıkla yürütebilir görünüyor. Ergün Turan, önceki seçimlerde oyunda düşüş olmaması, hatta yükseliş sağlaması ile de dikkate alınıyor. Ergün Turan'ı öne çıkaran nedenlerden biri de İstanbul'un en büyük sorunları arasındaki kentsel dönüşüm konusundaki çalışmaları...

 

31 MART 2019 İSTANBUL YEREL SEÇİM SONUÇLARI

 

AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım %44,99 oy alarak, İstanbul Büyükşehir Başkanlığını %54.21 oy alan CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'na kaptırmıştı.

 

30 MART 2014 İSTANBUL YEREL SEÇİMLERİ


AK Parti'nin adayı Kadir Topbaş %47.9 oy oranı ile yüzde %40 oy alan CHP'nin adayı Mustafa Sarıgül'ü geride bırakmıştı.


ANKARA'DA TEŞKİLAT ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLİYOR, ÜÇ İSİM GEÇİYOR

 

Ankara Belediye Başkanlığı için adaylardan daha çok il ve ilçe teşkilatlarında köklü bir çalışma yapılıyor. AK Parti'ye yakın isimlerin verdiği bilgiye göre Turgut Altınok, Murat Kurum ve Fatih Şahin'in isimleri adaylık için güç kazanırken, hangi aday üzerinde bir ağırlık oluştuğu ise belirsizliğini koruyor.

 

31 MART 2019 ANKARA YEREL SEÇİM SONUÇLARI

 

CHP'nin adayı Mansur Yavaş %50,93 oy alarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olurken AK Parti adayı Mehmet Özhaseki %47,12 oy oranı ile Mansur Yavaş'ın az farkla gerisinde kalmıştı.

 

30 MART 2014 ANKARA YEREL SEÇİMLERİ

 

AK Parti'nin adayı Melih Gökçek yüzde 44.82 oy oranı ile yüzde 43,82 oranında oy olan CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ı geçmişti.

 

İZMİR'DE TEK İSİM HAMZA DAĞ


İzmir Belediye Başkanlığı için ise tek isim 24 25. 26.ve 27 dönem İzmir Milletvekilliği yapan Hamza Dağ'ın aday gösterilmesine kesin gözü ile bakılıyor. Hatta kulislerde başka bir isim telaffuz edilmiyor.

İzmir'i yakından tanıyan Hamza Dağ en son Tunç Soyer'e ilişkin bir de açıklama yapmıştı. İzmir'de İZBETON A.Ş. ile yapılan protokol kapsamında Örnekköy 3'üncü Etap Kentsel Dönüşüm projesinde hatalı beton ve demir imalatı tespit edilmesi sonrasında mühürlenmesinin ardından Hamza Dağ, "İzmirlilerin canı Tunç Soyer ve arkadaşlarının biçtiği değer kadar ucuz değildir. Takke düşmüş kel gözükmüştür. Şu net bir şekilde anlaşılmıştır ki CHP'lilerin gündemi İzmirlilerin canı değil kendi ceplerinin dolması, makam koltuklarının garanti altında olmasıdır" demişti. Bu da Hamza Dağ'ın Tunç Soyer'i İzmir'de yıpratabilecek tek isim görüşünü kuvvetlendirmişti.


31 MART 2019 İZMİR YEREL SEÇİM SONUÇLARI

 

CHP Tunç Soyer  %58,10 oy alarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olurken AK Parti adayı Nihat Zeybekci %38,69 oy oranı ile seçimin kaybedeni olmuştu.

 

30 MART 2014 İZMİR YEREL SEÇİMLERİ

 

CHP Adayı %49.6 oyla Aziz Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım %35.9 oranında oy almıştı.

 

ANTALYA ADAYI KİM OLACAK?


Antalya için ise Mevlüt Çavuşoğlu ve Menderes Türel isimleri üzerinde çalışmalar sürüyor. Teşkilatın köklü isimlerinin hazırladığı raporlar üzerinden karar verileceği belirtiliyor.

 

AK PARTİ'DE İL BAŞKANLARI DEĞİŞECEK Mİ?


AK Parti'de kongre öncesi il ve ilçe teşkilatlarında ise hummalı bir çalışma yürüyor. Mevcut teşkilatlar yerlerini korumak için çalışmalarını hızlandırırken Erdoğan'ın özel görev verdiği eski teşkilat başkanları ise raporlar hazırlayarak genel merkezi bilgilendiriyor. AK Parti Kongresi'nin tarihine ilişkin tek açıklama ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'den gelmiş, Kandemir büyük kongrenin 16 yada 30 Eylül'de yapılabileceğini söylemişti. İl ve ilçe kongrelerinin ise devamında Ekim ayına kalabileceği belirtiliyor.

 

Siyasetcafe.com

 

Kaynak:Oda TV

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.