1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti’den flaş Erbakan hamlesi
Ak Parti’den flaş Erbakan hamlesi

Ak Parti’den flaş Erbakan hamlesi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden flaş Erbakan hamlesi geliyor. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Saadet Partisini Cumhur İttifakı’na katılmaya veya desteklemeye ikna edemeyen Ak Parti, rotasını Fatih Erbakan’a çevirdi.

AK Parti, MHP ile ittifakta yüzde 50+1’in garantisini görmediği için Saadet Partisi’nden vazgeçmiyor. SP’yi ikna edemeyen AK Parti Fatih Erbakan’ı gündemine aldı.

AKP, aldığı üstüste ret yanıtlarına karşın SP’nin peşini bırakmıyor. AKP-MHP ittifakına karşı direnişini sürdürmesi halinde SP’yi bölme girişimleri de, SP’ye mesafeli duran Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ı ittifaka dahil etme formülleri de AKP içinde konuşuluyor.

MHP ile birlikte oy oranının yüzde 60’ın üzerinde olmasına karşın referandumda evet oylarının yüzde 51.5’da kalması, AKP’yi seçimlerde kötü rüya görmemek için her türlü önlemi almaya itiyor. AKP, bu nedenle MHP ile yaptığı ittifaka karşın yüzde 50+1 açısından durumu garanti görmüyor. MHP’nin adı oy pusulasında yer alacak, BBP’yi kendi listelerinden aday vererek ittifak içine alacak ama AKP bunu yeterli görmüyor.

AKP, kendi listelerinden göstereceği adaylarla SP’yi de ittifak içine alma planından, SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun ret yanıtlarına karşın vazgeçmedi.

SP’NİN İŞLEVİ

SP, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 1’in altında oy aldığı için AKP’nin bu partide neden bu kadar ısrar ettiği çok tartışılıyor. Ancak AKP açısından SP’nin çok istenmesinde oy oranı değil, siyasal işlevi önemli görülüyor. Milli Görüş’ün partisi olması nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde yürüteceği, “Milli ve yerli cephe” kampanyasının SP olmadıkça tutmayacağı değerlendirmesi yapılıyor. MHP ile yapılan ittifak nedeniyle özellikle muhafazakar Kürtler arasındaki oy kaybının SP ile tutulabileceği hesapları da yapılıyor. Ayrıca 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün SP adayı olmasının da bu şekilde önlenebileceği görüşleri seslendiriliyor.

‘ÜMMETİN BİRLİĞİ İÇİN’

Erdoğan, Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmede, “Ümmetin ve milletin birliği için birlikte olmalıyız. Sizinle daha anlamlı bir birliktelik düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı. Bu ifadeler de SP’nin AKP için ne kadar kritik bir noktada olduğunun göstergesi sayılıyor. Bu nedenle AKP yönetimi, SP’ye yönelik planlarını gündeminden kaldırmadı. AKP’liler, Karamollaoğlu ve SP yönetiminin net duruşuna karşın, SP içinde farklı eğilimlerle kurulabilecek bağlantılar arayışına girdi. SP içinde bazı kesimlerle AKP’liler arasında gayri resmi görüşmeler yapıldığı siyasi kulislerde dile getiriliyor. Seçimlere kadar geçecek süreçte SP içinde parti yönetimine karşı muhalefet hareketi geliştirme çabaları da AKP’nin tartıştığı formüller arasında yer alıyor.

FATİH ERBAKAN KARTI

Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan konusu da AKP’liler arasında konuşuluyor. Fatih Erbakan, bir süredir kurduğu Necmettin Erbakan Vakfı çerçevesinde faaliyetler yürütüyor ve SP yönetimine de mesafeli duruyor. Bu nedenle, seçime doğru SP yönetiminin direncini kıramaması halinde AKP’nin Fatih Erbakan’ı yanındaki bazı isimlerle birlikte milletvekili adayı göstererek ittifaka dahil edebileceği de dile getiriliyor. Erbakan soyadıyla verilecek mesajla SP’nin gelmemesinin yaratacağı olumsuzluğun silinmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.