AK Parti'nin yerel seçim planı belli oldu!

AK Parti'nin yerel seçim planı belli oldu!

AK Parti'nin yerel seçim stratejisi şekilleniyor. Seçimlerde şehrin kimliğine göre aday belirlenecek. Ankara, İstanbul ve İzmir'in karneleri çıkarılacak.

Yerel seçimler öncesinde ortaya atılan yeni iddiaya göre AK Parti, genel seçimlerde başarısız olan örgütleri Erdoğan'ın isteği ile atamayla değiştirecek. Şimdilerde ise her kent için bir beyanname hazırlanıyor.

Eylülde yapılacak olağanüstü kongre ile partinin Ankara yönetimi ise tamamen değiştirilecek. İddianın sahibi ise Gazeteci Nuray Babacan...


"Atanmış örgütle seçim… AK Parti’den şehir beyannamesi" başlıklı yazı:

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önce olağan kongreye karar verip, ardından bunu olağanüstü kongreye çevirmesinin nedeni ortaya çıktı.

Erdoğan, yerel seçim öncesinde il ve ilçe kongre çekişmeleri nedeniyle yeni küskünler yaratmayacak. Genel seçimlerde başarısız olan örgütler atamayla değiştirilecek. Hızlı örgüt operasyonunun ardından yerel seçim startı verilecek. AK Parti, “her şehir için beyanname” hazırlıyor.

CHP’deki tartışmalar süredursun, AK Parti’de seçim süreçlerini yöneten, strateji ekibi yenilendi. Ekibin başına AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala getirildi. Ekip, yerel seçim boyunca her hafta toplanarak aday adayları ve kampanyayla ilgili kararlar alacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “değişim sırası partide” sözleri, tabandan başlayarak yenilenme olarak anlaşıldıysa da öyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Erdoğan, hızlı bir MKYK ve MYK değişimi istediği için kongresini olağandan olağanüstüne çevirdi. Eylülde yapılacak olağanüstü kongreyle partinin Ankara yönetimi sil baştan değiştirilecek. Erdoğan bu telaşın gerekçesini yerel seçimler olarak açıkladı ve “Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe kongrelerini yaparak yeniden olağan kongreye gideriz” dedi.

Erdoğan, olağanüstü kongreyi beklemeden yapabildiği görev değişiklikleriyle de mesaj verdi. Yerel yönetimlerden sorumlu Mehmet Özhaseki’nin bakan yapılmasının ardından yerine yaptığı atadığı kişinin, MKYK üyesi olmamasına bakmadı. İçtüzüğün arkasından dolanarak istediği kişiyi bu göreve getiren Erdoğan, Yusuf Ziya Yılmaz’ı genel bakan danışmanı olarak görevlendirdi. Olağanüstü kongrede MKYK üyesi yapacağı Yılmaz’a üç ay sonra genel başkan yardımcılığı görevi verecek.

Bu arada, genel seçimlerde başarısız bulunan il ve ilçe başkanları da yerel seçimlerden önce istifa ettirilip, atama yöntemiyle değiştirilecek. Yani Erdoğan istediği değişimi gerçekleştirmek için istediği formülü de yaratıyor. Son olarak hızlı bir olağanüstü kongreyle de MKYK’sını büyük ölçüde değiştirecek.

Bunlar olurken, genel seçimlerde çalıştığı kampanya ekibi, şimdiden yerel seçimler için kafa yormaya başladı. Hazırlanacak yeni çalışmanın, “her şehir için bir beyanname” üzerine kurulacağı konuşuluyor.  Öncelik büyükşehirlere verilecek. Ayrıca, her şehir için öncelikler belirlenecek. Kampanya planına göre, önce her şehrin kendi özel kriterleri ve kimliği çıkartılacak. Bu profile uygun aday çalışması yapılacak. Şehrin kimliğine uyan isimler üzerinden tercih yapılması planlanıyor.

İktidar partisi, büyükşehirlerde oy kaybetmenin gerekçeleri üzerine araştırma yaptırıyor. Taşranın aksine büyükşehirlerde ekonomik kriz ve hayat pahalılığının ciddi şekilde hissedilmesinin, partiye oy kaybettirdiği değerlendiriliyor. Bu sorunun çözümü için alternatif önerilerin geliştirilmesi planlanıyor. Parti umudunu, ekonomik göstergelerin düzelmesi ve enflasyonun gerilemesine bağlamış durumda.

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.