AKP'de 'vicdan istifaları' kapıda

AKP'de 'vicdan istifaları' kapıda

Kulislerde bir bakan ve 20'ye yakın milletvekilinin istifa edebileceği konuşuluyor.

Karşı - 17 Aralık'ın ardından AKP içinde başlayan huzursuzluk, art arda patlayan ses kayıtlarıyla tavan yaptı. Kulislerde bir bakan ve 20'ye yakın milletvekilinin istifa edebileceği konuşuluyor.

 

Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun sarsıcı etkilerine başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları eklendi. Baba ve oğul arasındaki para trafiğini ortaya çıkaran iddiaların ''görüntülerle'' destekleneceği söylentisi ile Türkiye çalkalanırken; Ankara kulislerine bir başka ''bomba'' iddia daha düştü. Kulislere, ''AKP'den biri eski ya da yeni bakan olmak üzere 20'ye yakın milletvekilinin 'vicdani rahatsızlık' gerekçesi ile istifa edebileceği'' söylentisi yayıldı. Zamanlamanın seçim öncesi mi sonrası mı olacağı tartışılıyor.

 

GÖRÜNTÜLER ÇIKARSA 2 KATI

 

Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen son kayıtların ardından, para trafiğine ilişkin diğer ses kayıtlarının çıkması ile kulislere düşen istifa söylentisi dün itibari ile ete kemiğe de büründürülerek rakamlar verilmeye başlandı. Kulislere, ''biri bakan (eki ya da mevcut kabine üyesi olabileceği söyleniyor) olmak üzere 20 civarında AKP'li vekilin ''Vicdan istifasına'' yönelebileceği konuşuluyor. Sosyal medyada iddia edildiği gibi olası görüntülerin ''şüpheye yer bırakmayacak'' şekilde ortaya çıkması halinde bu sayının ikiye katlanabileceği de ileri sürülüyor. Olası istifaların zamanlamasının da tartışıldığı; bir kısmının seçim öncesinde bir kısmının da seçim sonrasında gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

 

AKP YÖNETİMİ YAKINDAN İZLİYOR

 

Daha önce benzer girişimlerde olduğu gibi AKP yöneticilerinin, rahatsız vekilleri yakın takibe aldığı ve şüphelendiği isimler üzerinde ikna çalışmaları yaptığı da öğrenildi. AKP Grup Yönetimi daha önce de cemaate yakın isimlerin istifası gündeme geldiğinde henüz istifa etmeyen ama rahatsızlığını dışavuran isimlere karşı benzer bir yöntem kullanmış, bazı cemaatçi isimleri de birden çok olmak üzere resmi yurtdışı gezilerine göndermişti.

 

ARİTMETİK DEĞİŞMEYECEK AMA...

 

AKP'nin TBMM'deki sandalye sayısı 318. AKP'den 20 civarı isim istifa etse bile iktidar partisi Meclis'teki çoğunluğu elinde bulundurmayı sürdürüyor. Sayı ikiye katlansa bile AKP 278 civarında vekille yine çoğunluğunu koruyor. Meclis'te güvenoyu için 276 sandalye yeterli. Olası istifaların Meclis'te sandalye sayısını değiştirmese bile parti içinde ''moral çöküntüye'' neden olacağı ve bunu kamuoyu nezdinde AKP açısından olumsuz yansımalara yol açacağı ileri sürülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.