1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP'den CHP'ye ilk oylama golü
AKP'den CHP'ye ilk oylama golü

AKP'den CHP'ye ilk oylama golü

A+A-

 

TBMM Adalet Komisyonu'ndaki tekme tokatlı HSYK teklif görüşmesinde AK Parti ile CHP arasındaki "teklif satrancına" ve "taktik savaşlarına" sahne oluyor. TBMM Adalet Komisyonu Başakın Ahmet İyimaya kavga ve gerginlikleri "komisyona yarım saat ara" manevrası ile aşıyor ve her oturumda "Kaldığı yerden görüşmelerimize devam ediyoruz" açıklaması yapıyor. İyimaya gözle kaş arasında da CHP'lilerin "anayasaya aykırılık",iddiasını oylattı. İtiraz AK Parti oylarıyla reddildi gerginlik çıkınca da yemek arası verdi.

 

 

BOZDAĞ'DAN ANAYASA MANEVRASI       

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise HSYK'nın davet edilmemesi nedeniyle yaşanan dünkü yumruklu ilk kavganın ardından ilk kez sürpriz çıkışla devreye girdi. Anayasa değişikliği taktiğine başvuran Bakan Bozdağ siyasi partilere anayasa değişikliği önerdi.  Ancak, Bozdağ HSYK teklifini çekmeyi ön şart olarak kabul etmeyeceklerinin altını ısrarla çizdi. Bozdağ, sabaha karşı da Başbakan'ı karşılamak üzere havaalanına gitti ve komisyonda yaşananları aktardı.

 

 BAKAN'DAN İKİ ŞART: ÖNCE MUTABAKAT SONRA METNİ İLAN EDELİM 


Bakan Bozdağ bugün saat 14.00'te ikinci tur görüşmelere katılmak üzere Komisyona gelişinde de "Teklifi geri çekmeyeceklerini" tekrarladı. Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun komisyona gelmesi yüzünden yaşanan kavga ve tansiyonun iyice yükselmesi üzerine Bakan komisyonda ikinci kez söz aldı. CHP'nin "Samimiyseniz tekilfi çekin görüşelim" şartına karşılık Bakan iki şart ileri sürdü.

 Bozdağ, "Eğer bir metinde mutabık kalır bunu da kamuoyuna deklere edersek HSYK teklifi durabilir" dedi.  Bozdağ, bu sözleriyle teklifin çekilmeyip önce mutabakat sonra metnin kamuoyuna ilanı halinde HSYK teklifinin durabileceğini kayda geçirmiş oldu.

'TEKLİFİ GERİ ÇEKİN' ÇAĞRISI' 
 
Gazetecilerin Yargıçlar Sendikası . Bir oldu bitiyle parlemontonun gündemine yasa teklifi . 

CHP'YE KOMİSYONDA İLK GOL 

CHP ise anayasaya aykırı olduğunu iddia ettiği teklifi TBMM İçtüzüğü'ndeki bütün imkanları kullanarak, engellemeye çalışıyor. Ancak, sayısal çoğunluğa sahip Ak PartiCHP'ye teklifle ilgili ilk golü de bugün attı. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, CHP'lilerin anayasaya aykırılık iddiası konusunu oylamaya sundu. AK Partililerin oylarıyla anayasaya aykırılık iddialarının reddedilmesi üzerine salonda tansiyon yeniden yükseldi. CHP'liler kürsüye yönelince AK Partililerden de  aynı hamle geldi. İki grubun arasında yeniden kavga çıkmasını araya giren TBMM idare amirleri Salim Uslu ve Malik Özdemir önledi. Divan önünde tartışma sürerken Başkan İyimaya ara manevrasına başvurdu. Toplantıya ara verip salondan ayrıldı.

MHP'DEN KOMİSYON MANEVRASI

MHP'li Faruk Bal ise Anayasa Komisyonu'na başvurduklarını yarın 14.00'te anayasaya aykırılık iddiamızı görüşüleceğini belirterek, kayda geçmesi için şunları söyledi: "Aradan önce anayasaya aykırılık iddiasını reddederek, ters bir kroşe ile yere serdiniz. Anayasa Komisyonu anayasaya aykırı derse bu kararınız ne olacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.