1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP'yi İlker Başbuğ kapattırmadı
AKP'yi İlker Başbuğ kapattırmadı

AKP'yi İlker Başbuğ kapattırmadı

Türkiye Politika ve Araştırma Merkezi (yurtdışında bilinen adıyla ResearchTurkey)'nin 10 Mart 2014 London School of Economics (LSE), Londra'da düzenlediği konferansta konuşan AKP eski milletvekili Feyzi İşbaşaran, çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

A+A-

AKP milletvekilliği döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine daha önce birlikte uzun yıllar çalıştığı Turgut Özal'ın Fethullah Gülen ile olan ilişkisini sorduğunu söyleyen İşbaşaran, Başbakan'ın bu ilişkiyi kanıtlayan belgeleri kendisinden talep ettiğini iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine "Mavi Marmara olayından sonra Fethullah Gülen'in ve hareketininin önünü keseceklerini" söylediğini belirtti. 


ERDOĞAN'A BEYAZ SARAY'DA RANDEVUYU GÜLEN VE YAHUDİ İŞ ADAMLARI ALDI

Feyzi İşbaşaran, Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz AKP genel başkanı ya da milletvekili seçilmeden önce Beyaz Saray'da ağırlanmasının arkasında Üzeyir Garih, İshak Alaton ve Fethullah Gülen'in olduğunu iddia etti. İşbaşaran, Amerikan yönetiminin daha önce resmi bir siyasi kimliği olmayan birine hiç devlet başkanı muamelesi yapmadığını ancak bu kişiler sayesinde bunun gerçekleştiğini vurguladı. İşbaşaran bunun karşılığında da İstanbul Metrosu ihalesinin bu firmalara verildiğini iddia etti. 

AKP'NİN KAPATILMASINI ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ ÖNLEDİ

Feyzi İşbaşaran, geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasından tahliye olan Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ ilgili de çarpıcı bir iddiada bulundu. Dolmabahçe görüşmesinde, AKP'nin kapatılma davası görüldüğü sırada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 oya 5 oy olarak AKP'nin aleyhine olan kararın, Anayasa Mahkemesi'ndeki askeri üyenin oyunun değiştirilerek AKP leyhine geçirilmesi için dönemin Genelkurmay başkanı Yaşar Büyükanıt'a, kendisini e-muhtıradan dolayı dava edeceğini söyleyerek tehdit ettiğini söyledi. Yaşar Büyükanıt bunun üzerine kendisinin 4 ay sonra emekli olacağını ancak kendisini İlker Başbuğ'a yönlendirebileceğini bildirdi. Büyükanıt'tan sonra Genelkurmay başkanı olması beklenen İlker Başbuğ'un Başbakanlık konutuna çağrıldığını söyleyen İşbaşaran, kendisinin de şahitlik ettiği görüşmede, Başbakan'ın, İlker Başbuğ'a kendisini Genelkurmay başkanı yapacak olan kararnameyi ancak Anayasa Mahkemesi'ndeki askeri üyenin oyunun değişmesini sağlayabilirse imzalayacağını bildirdiğini söyledi. Bunun üzerine İlker Başbuğ'un bu yönde çaba sarf ettiğini ve söz konusu Anayasa Mahkemesi üyesinin oyunun değişmesini sağlayarak AKP'yi kapatılmaktan kurtardığını iddia etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.