ALA, ALA Gürledi

ALA, ALA Gürledi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, valilerin katıldığı 'Seçim Güvenliği Toplantısı'nda seçimler ve yerel idarecilerden istedikleri hakkında konuştu.

Son dönemde seçim çalışmaları nedeniyle yaşanan saldırı ve kavgalara ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala, seçim bürolarına müdahale edilmesine kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. 


Ala'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Devletin özgürlükleri saldırılara karşı korumak için var olduğu artık hepimiz tarafından içselleştirilmiştir. Bir seçime gidiyoruz. Seçme ve seçilme hakkı kişinin vazgeçilmez, devredilmez en temel hak ve özgürlüklerinden biridir. Sandık ise demokrasinin namusudur. Bunun güvenliği bizlere ve sizlere emanettir. Görevimiz seçimlerin tam bir adale içerisinde yapılmasını sağlamak. Bu seçimlerde milli irade hırsızlığına, saygısızlığına asla izin verilmeyecektir. 

'SALDIRILARA MÜSAADE EDİLMEYECEK' 

- Seçim sürecinde adaylara ve adaylarla propaganda yapanlara ve seçim bürolarına yönelik tehdit ve saldırılara asla müsaade edilmeyecektir. Bu konuda çok titiz önlemler almak sizin birinci önceliğinizdir. Orada alacağınız tedbirlerle propaganda yapanlar ve vatandaşlar mutlaka emin ve güvende olmalıdır. Saldırıda bulunanlara da gereği derhal yapılacaktır 
Seçimler üzerinde psikolojik baskı kurulmasına karşı her türlü tedbir ve önlem alınacaktır 

- Adayların ve partilerin baskı altında kalmadan en hür biçimde propaganda yapmaları en önemli önceliğimizdir. Son günlerde medya organlarına da yansıyan bazı olayların asla tekerrür etmemesi lazımdır. Türkiye güçlü demokrasisi ile bu seçimlerin en güzel şekilde yapılmasını sağlayacak tecrübeye sahiptir. 

'3 TÜR İDARECİ VAR'

- Alınacak önlemlerin bütün güvenlik birimleriyle koordineli biçimde en ince ayrıntısına kadar planlanması görevinizdir. 3 tür idareci tipi vardır. Biri işleri yapar, yaptırır ve sonuç alır. Diğeri işleri seyreder, üçüncüsü ne olup bittiğinden bile haberdar değildir. Eskiden bir gelenek vardı. Yöneticiler bir sorun olduğunda izne ayrılırlardı. Orada olmamayı gerekçe gösterirlerdi. Sistem çok değişti. Yeni konsepti hep birlikte hayata geçireceğiz. Seçimle ilgili toplantılarda her önlemin önceden titizlikle planlanması hususunu valilerimiz bizzat takip edecektir. 

TRAFİK KAZALARI İÇİN UYARI

- Son zamanlarda bir kar yağdığı zaman hemen otobüslerimiz kaç cana mal oldu, hepsine Allah rahmet eylesin, ama arkadaşlarım bir yerde tabii olay meydana geldiğinde derhal oradaki mekanizma harekete geçmeli, ilin çıkışlarında araçlar kontrol edilmeli. Kim sorumlu ise bu işten onun da baştan belli olması gerekir. Bir hadise olduğunda geriye dönük soruşturma başlatılıp o kişinin hatası var mı ona bakılacaktır. Neden kış günü daha sağlam, içinde 60 kişinin olduğu otobüslerimiz daha emin yola çıkmasın. Bunun sorumluluğu bize ait. Kazalar aşağı yukarı aynı saat dilimlerinde oluyor. Otobüsler sabah saatlerinde nerelerde bulunuyor? Emniyet koordinasyonunda durdurulacak ve mutlaka kontrol sağlanacaktır. Kim görevini doğru dürüst yapıyorsa yoluna devam eder, yapmıyorsa gereğini siz ve biz yaparız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.