1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Alevi dedesi İmamoğlu'na isyan etti: Cemevlerini partinin arka bahçesine çevirdiler
Alevi dedesi İmamoğlu'na isyan etti: Cemevlerini partinin arka bahçesine çevirdiler

Alevi dedesi İmamoğlu'na isyan etti: Cemevlerini partinin arka bahçesine çevirdiler

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve İstanbul Küçükçekmece Garip Dede Cemevi'nin Dedesi Celal Fırat, CHP'li belediyelerin cemevine karşı tutumlarına isyan etti.

A+A-

İmamoğlu'nun Beylikdüzü belediye başkanıyken yarışma düzenlediği cemevi projesiye ilgili gelişmelere tepki gösteren Fırat, belediyenin cemevi yönetimini kendi kurduğu vakıf ve derneğe bağladığını belirterek İBB Başkanı'na "Bu şekilde cemevi yapacaksanız yapılmasın." sözleri ile tepkgi gösterdi Alevi Dernekleri Federasyonu'ndan İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP'li belediyelere "İnancımızdan elinizi çekin" çağrısı geldi. 

 

"CEMEVLERİNİ ADETA PARTİNİN ARKA BAHÇESİNE ÇEVİRDİLER"
Federasyonun Genel Başkanı ve İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevi'nin Dedesi Celal Fırat, CHP'li belediyelerin Alevilerin inancı ve cemevlerine yönelik politikalarını eleştirerek "Beylikdüzü Belediye Başkanı (o dönemin) Sayın Ekrem İmamoğlu 'Beylikdüzü Cemevi ve Kültür Evi' mimari proje yarışması olarak düzenlenmişti. O bölgede yaşayan canlarımız cemevinin bittiğini ama belediye kendi bünyesinde vakıf ve dernek kurdurarak, tabir yerindeyse adeta kendine bir arka bahçe konumunda cemevi yarattıklarını söylüyorlar." dedi.


"ELİNİZİ CEMEVLERİMİZDEN VE İNANCIMIZDAN ÇEKİN"
"Şu soruyu bu konumda olan belediye başkanlarına sormak istiyorum, Belediye bünyesinde bir cami var mı? Elinizi cemevlerimizden ve inancımızdan çekin!" 
ifadelerini kullanan Fırat, "Son dönemlerde CHP’li belediyeler cemevleri yapmaya başladılar. Fakat bu belediyeler yaptıkları cemevlerini Alevilere teslim etmekten çok kendi belediyelerine ve ilçe seçimlerinde etken olabilmek için oradaki gücü kendi arkasına almak için adeta tabir yerindeyse arka bahçe konumuna getirdi dönüştürdü. Bunu biz Alevilerin itikatine, inancına, gelenek, göreneklerine büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Bu doğru bir yaklaşım değil." diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cemevleri yaptıracağı yönünde bir açıklaması olduğuna dikkat çeken Fırat, “Evet Sayın İmamoğlu Beylikdüzü’ne bir cemevi yaptırdı. Şimdi oradaki selefi olan belediye başkanı Sayın Çalık, orayı adeta kendi arka bahçesi konumuna getiriyor. Cemevinin başına kendisi de Alevi olan bir başkan yardımcısı atayarak adeta bir arka bahçe yaratıyor” dedi.


"CEM'E GİRMEZLER, SİYASET YAPMAK İÇİN ORADALAR"
CHP’li belediyelerin cemevleri yönetimlerine atadıkları kişilerin de Alevi olduklarını ancak bu kişilerin Aleviliği bilmediğini ilere süren Fırat, "Yönetim belirlenirken kendine bağlı ve emirlerinden çıkmayan kişileri belirliyorlar. Sadece Aleviler ama Alevilikle ilgili en ufak bir bilgileri yok. Cem'e girmezler, sadece orada siyaset yapmak için varlar. Bu da onların işine geliyor." ifadelerini kullandı.

 

"BU ŞEKİLDE YAPACAKSANIZ YAPMAYIN"
Fırat, İmamoğlu'na seslenerek benzer şekilde cemevi yapılacaksa istemediklerini vurguladı. Fırat sözlerine şöyle devam etti. 
"Bu şekilde yapacaksa biz kesinlikle yapılması tarafı değiliz. Aleviler ihtiyaç
duyduğu yerde cemevlerini de yaparlar. Bunun örnekleri var. Lütfen bizden,
inancımızdan itikatimizden ellerini çeksinler"

 

Bu konuda itiraz ettikleri için farklı örgütler olmasından faydalanarak CHP'li
belediyelerin yaptıkları cemevlerini "Hanginize verelim?" söyleminde
bulunduklarını belirten Fırat, "Oysa ki kurullarımız var. Federasyonlarımız ile bu sorun çözülebilir ama çözüm üretmek istemiyorlar bu işin rantını yiyorlar" diye konuştu.


Celal Fırat CHP yönetimine  seslenerek "Cemevleri arka bahçeniz değildir, cemevlerinden elinizi çekin. Yoksa farklı bir tavır takınırız." ifadesini kullandı.
 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.