1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Amerika ülkücüleri terör örgütü mü ilan etti
Amerika ülkücüleri terör örgütü mü ilan etti

Amerika ülkücüleri terör örgütü mü ilan etti

Amerika Birleşik Devleti (ABD) ve Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) ülkücüleri terör örgütü olarak mı görüyor? Dünyada hangi ülkeler ülkücüleri 'terör örgütü' listesine aldı? İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Odatv yazarı Şivan Okçu “sosyal medyada gezen ABD ülkücüleri terör örgütü ilan etti” paylaşımını inceledi. Okçu’nun köşesinde yayınladığı yazıya göre durum karışık. Ülkücülerin CIA’nın terör örgütü listesinde yer almadığını yazan Şivan Okçu’nun incelemesine göre İngiltere ve Kazakistan gibi ülkeler Ülkücüleri terör örgütü olarak nitelendiriyor.

Şivan Okçu’nun MHP ve ülkücü camiada oldukça ses getirecek olan yazısı şöyle:

“Sosyal medyada Ülkücülerin CIA tarafından 'uluslararası terör grupları' listesine alındığına dair bir içeriğin paylaşılması önce kuşkuyla karşılandı. Odatv ise bu belgenin doğruluk payını araştırdı. Göründüğü kadarıyla ülkücüler “faşist” ve “paramiliter” bir terör örgütü olarak kabul ediliyor ve hatta bu konu bir listede yer almanın ötesinde, ansiklopedik bilgi haline gelmiş.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bildiğimiz anlamda terör örgütlerinin her biri her ülke tarafından ''evet bunlar teröristtir'' diyerek bu kapsamda değerlendirilmiyorlar. Ancak, bir ülke çıkıyor ve diyor ki, 'şu örgüt benim ülkemde terör faaliyetleri içerisindedir, ben bunların ideolojik yaklaşımlarından ve varsa eğer silahlı eylemlerinden zarar görüyorum,' işte o zaman bir oluşum bir ya da birden fazla ülkede terör örgütü olarak kabul edilmeye başlanarak bir listeye alınıyor. Ancak baştan söyleyelim bu liste CIA'in listesi değil.

ÜLKESİNDEKİ FAALİYETLERİNİ YASAKLAMIŞ

O halde ilk olarak ülkücüler hangi ülkelerde terör örgütü olarak kabul ediliyor ona bakalım.

İlk kaynağımız Wikipedia'da bulunan 'List of Designated Terrörist Group', yani 'Terörist oldukları belirlenmiş oluşumlar' listesine bakalım.(1)

İngilizce'de Grey Wolf olarak ifade edilen Bozkurtlar, yani ülkücüler bu listeye girmeyi başarmışlar. Peki listede bulunan ve adı geçen örgütlerin terör faaliyetlerinden şikayetçi olan ülkelerin hangileri ülkücüleri “terörist” organizasyon olarak kabul ediyor?

Son olarak 2014'te yenilenen listeye bakacak olursak eğer, Kazakistan ülkücüleri “terör örgütleri” listesine almış, listede belirtilen '47' numaralı kaynağın ne olduğuna baktığımızda, karşımıza şu bilgiler çıkıyor:

''Yermukanov, Marat (4 May 2005). "Kazakhstan and Turkey search for common ground". Eurasia Daily Monitor. Jamestown Foundation. Kazakhstan has officially banned the Kurdish People's Congress and the Turkish nationalist Boz Gurt (Grey Wolves) organization for being "terrorist organizations."

Anlaşılan o ki Kazakistan ne Türk milliyetçisinden ne de Kürt milliyetçisinden hoşlanmamış ki her ikisinin de ülkesindeki faaliyetlerini yasaklamış. Bununla yetinmeyerek ülkücüleri ''terör örgütü' olarak kabul ettiklerini duyurmuş.

Şimdilik Wikipedia'dan devam ettiğimizde, (2) Ülkü Ocakları'nın Türkiye'de derin devletin bir uzantısı olarak gazeteciler ve akademisyenler tarafından “terör örgütü” olarak kabul edildiklerine dair bir içerik karşımıza çıkıyor.

''Due to these attacks the Grey Wolves have been described by scholars and journalists as a terrorist organization”

SADECE KUŞKU UYANDIRICI BİR WİKİPEDİA SAYFASIYLA KISITLI DEĞİL

Araştırmamızı derinleştirdiğimizde, Ülkü Ocakları'nın “terör örgütü” sayılmalarının sadece kuşku uyandırıcı bir Wikipedia sayfasıyla kısıtlı kalmadığını, PDF'sine Trackingterrorism.org adlı sayfadan ulaşabileceğimiz, Encyclopedia of Terrorism, - Terörizm Ansiklopedisi- adlı kitaba da girdiklerini görüyoruz. Ansiklopedinin Grey Wolf (Ülkü Ocakları olarak kabul edilse de Bozkurtlar olarak çevirilmeli) maddesinde şu bilgiler bulunuyor (3)

Bozkurtlar

Milliyetçi Hareket Partisi, 1960'larda Alparslan Türkeş tarafından kurulmuş, fakat 1980'de Türkiye'de gerçekleşen askeri darbenin ardından tüm öteki partiler gibi yasaklanmıştı. 1992'de MHP olarak yeniden hayata geçtiğinde Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde başlayan Kürt ayrılıkçı grup PKK'nın isyan hareketine karşı devletin herhangi bir imtiyaz tanımasına karşı çıktı. MHP'nin ideolojisinin merkezinde eski Sovyetler Birliği topraklarında bulunan Türk devletlerinin de dahil olduklarını Turan hareketi ve Büyük Türk İmparatorluğu'nun kurulması bulunmaktadır ve herhangi bir Türk ayrılıkçı harekete karşı durmaktadırlar.

Bozkurtlar, MHP'nin resmi olmayan askeri kolu olmakla birlikte, çeşitli sokak çatışmaları ve silahlı çatışmalara karışmışlardır. 1981'de Papa II. John Paul'ün silahla vurarak yaralayan Mehmet Ali Ağca, eski bir Bozkurtlar üyesidir. Bozkurtlar aynı zamanda Denktaş rejimini ve Türkiye'nin Kıbrıs politikalarını eleştiren önde gelen Kıbrıslı Türk gazeteci Kutlu Adalı'nın 6 Temmuz 1966'da suikaste uğraması olayını gerçekleştirmekle suçlanmışlardır.''

Bu bilginin ardından 2005 yılında kaleme alınmış ve uluslararası terör faliyetlerini izleyen James Town Foundation adlı 'Küresel Araştırma ve Analiz' kuruluşunun sayfasındaki bir yazı dikkatimizi çekiyor. (4)

''Ekonomik çıkarların yanı sıra, Kazakistan ve Türkiye, ortak güvenlik endişeleri ve ortak Türk değerleri ile bağlantılıdır. Kazakistan, Kürt Halk Kongresi'ni ve Türk milliyetçisi Bozkurt organizasyonunu "terör örgütleri" olarak tanımladı. Kazakistan Savunma Bakanlığı Kazakistan'ın son yıllarda 6 milyon dolarlık askeri teçhizat aldığını bildirdi.”

2015'TE ARŞİVDEN ÇIKARILARAK YENİDEN YAYINLANMIŞ

Erişebildiğimiz kaynaklar bunlarla kısıtlı kalmıyor, Consortium news adlı web sayfasında ''Türkiye'nin Teröristleri Bozkurtların İzinde'' adlı bir makale karşımıza çıkıyor. (5)

Sayfada anlatılanlar oldukça ilginç, Martin a. Lee'nin 1997'de kaleme aldığı makale 16 Aralık 2015'te arşivden çıkarılarak yeniden yayınlanmış, yazı 2 Mayıs 1997'de silahlı 50 kişinin İstanbul'da bir televizyon istasyonuna baskın yaptıklarını, etrafa yaylım ateşi açarlarken dönemim Başbakan Yardımcısı Tansu Çiler lehine sloganlar attıklarını belirterek başlıyor. Silahlı kişilerin amacı ise, ABD'nin müttefiki olan Tansu Çiller hakkında TV istasyonunun eleştirel yorumlarda bulunmuş ve ulusal güvenlik güçleri ile Türk suç örgütleri arasındaki ilişkilerin soruşturulmasının istenmesi yönünde eleştirel yorumlar yapmış olması.

Peki bu TV kanalı hangisi olabilir dersiniz? Flash TV.

Yazı ziyadesiyle uzun olmakla birlikte, genel olarak Abdullah Çatlı, Mehmet Ali Ağca ve bunların bağlı oldukları Ülkü Ocakları'nın karıştıkları terör eylemlerinden bahsederken, üst düzey Türk siyasetçilerinin bu örgüt ve şahıslarla olan ilişkilerini anlatıyor.

CIA ÜLKÜCÜLERİ TERÖR LİSTESİNE ALDI MI?

Peki CIA Ülkücüleri terör listesine aldı mı? Bu sorunun yanıtı da aynı yazıda bulunabilir, bakın iki güç arasındaki ilişki nasıl tanımlanmış;

''1970'lerin sonunda eski askeri savcı ve Türkiye Yüksek Mahkemesi Adayı Emin Deger, Ülkücüler ile hükümetin kontrgerilla güçleri arasındaki işbirliğinin yanı sıra CIA ile olan yakın ilişkilerini belgeledi. ''

CIA'in sayfasında bulunan terör örgütleri listesinde Grey Wolf, yani Bozkurtlar ya da Ülkücülerle ilgili herhangi bir ibare bulunmuyor, fakat çok sayıda farklı belgede bu oluşumun alenen terör örgütü olduğuna dair çok sayıda belge yayınlanmış.

Fakat CIA ile Ülkücüler arasındaki ilişkiyi belgeleyen çok sayıda sayfaya ulaşmak mümkün, bunlardan bir tanesi 11.12.2015 tarihli Sputniknews.com'da yayınlanan ve Soğuk Savaş döneminde CIA'in desteklediği Gladyo yapılanması olarak tanımlanan Bozkurtlar hakkında bir başka yazı örnek olarak verilebilir. (6)

Kısacası, ülkücüler şimdilik sadece Kazakistan'da terörist sayılıyorlar diyebiliriz.

(1) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_designated_terrorist_groups

(2) https://en.wikipedia.org/wiki/Grey_Wolves_(organization)

(3) https://www.trackingterrorism.org/sites/default/files/chatter/Encyclopedia+of+Terrorism_0.pdf

(4) https://jamestown.org/program/kazakhstan-and-turkey-search-for-common-ground/#.VEmSNyLF-pc

(5) https://consortiumnews.com/2015/12/16/on-the-trail-of-turkeys-terrorist-grey-wolves-2/

(6) https://sputniknews.com/politics/201512111031604883-turkish-grey-wolves-cold-war-era-paramilitary-group-gladio-cia-bozkurtlar/"

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.