Amerikan İmparatorluğu Çöküyor Mu?

Amerikan İmparatorluğu Çöküyor Mu?

Demokles'in Kılıcı Sam Amca'nın Boynunda..! Amerika adım adım çöküşe mi yaklaşıyor..?

Dünya ekonomi kulislerinde uzun zamandır çok konuşulan bir konu: Global güç olduğunu iddia eden Amerikan İmparatorluğu’nun çöküşe doğru adım adım gittiği..! The American Conservative isimli Amerikan gazetesi yazarlarından Hunter DeRensis’in kaleme aldığı yazıya göre Amerikan İmparatorluğu’nun iflası yakın..! Aynı minvalde bir söylemi geçtiğimiz Şubat ayında Dünyanın en büyük yatırım fonu Bridgewater'ın yöneticisi Ray Dalio’da gerçekleştirmiş ve ABD ekonomisinin iflas riski ile karşı karşıya olduğunu belirtmişti.

 

usa1.jpeg

Çöküşün çok yakın olduğunu belirten Hunter DeRensis’in kaleminden çıkma ve ortalığı toza dumana bulayan işte o yazıdan bazı satır başları;

“Amerikan Askerleri Eve Geri Mi Dönüyor? Sadece bir zaman meselesi..!”

“Herbert Stein, Başkanlar Richard Nixon ve Gerald Ford'un İktisadi Danışmanlar Konseyi başkanıydı ve ünlü Amerikalı komedyen, yazar, avukat, oyuncu, seslendirme sanatçısı, politik ve ekonomik konularda konuşmacı Ben Stein'in babasıydı.

1976'da “Stein’in Yasası” olarak adlandırdığı şeyi ileri sürdü: “eğer bir şey sonsuza kadar devam edemezse, duracaktır”. Stein ekonomik eğilimlere atıfta bulundu, ancak aynı yasa dış politika ve imparatorluk kavramları için de geçerli.

Stein’in Yasası ilk bakışta, banal bir tavır gibi görünebilir. Ancak bunların etkilerinden tamamen haberdar olmalıyız: sürdürülemez bir sistemin bir sonu olmalı. Bazı yazarlara göre Stein Yasası Amerikan imparatorluğu için yürürlükte şu an ve imparatorluk durma noktasına çoktan geldi. Bunun sebebi ise içten kusurlu, anti-emperyalist yürütülen politika ve sistem.”

 

usa2.jpeg

“ABD'nin ulusal borcu 22 trilyon dolara yaklaşıyor ve şu anki federal bütçe açığı 800 milyar dolardan fazla. ABD Kentucky Senatörü Rand Paul'un sık sık işaret ettiği gibi, Demokles’in kılıcı Sam Amca’nın boynunun üzerinde asılı. Paul gibi Kongre'de bir avuç özgürlükçünün dışında , ülkenin harcanan parasını frenlemek için ciddi bir siyasi harekette bulunan yok.”

“ABD dünya tarihinde herhangi bir ülkeden daha fazla borca sahip”.

“Dünya, Amerikan hükümetinin borcunu ödeyebilme kabiliyetine olan güvenini kaybettiğinde veya borcumuzun faiz oranının sürdürülemez derecede yüksek hale gelmesi durumunda, seçimlerin yapılması gerekecek”.

“Kibir ,düşüşe yol açar..!”

Bu, Rand Paul ve diğerlerinin uyardığı tehlike türüdür. Sadece beyan edilmemiş savaşlar yasadışı, hırslı ve yabancı bölgelere istikrarsızlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda Amerika için de istikrarı bozuyor.

“Amerika'nın denizaşırı varlıklarının ve yükümlülüklerinin radikal bir yeniden incelenmesi yapılmalıdır. İdeolojik olarak güdülen savaşlar bizi finansal felaketin uç noktasına götürdü. Amerikan dış politikası, ulusal çıkarları konusunda sınırlı ve oldukça stratejik bir bakış açısı benimsemeli ve kalan servetini ihtiyatlı ve yalnızca gerektiğinde kullanmalıdır”.

“Liderler, Stein'in Yasasını görmezden geliyorlar. Ne olursa olsun, ABD askerleri eve geliyor…!”

usa3.jpg

Ünlü tarihçiler olası çöküşün tam tarihini verdi: 2030

ABD'nin süper güç olma ayrıcalığını kaybettiği ve yalnızlaştığı tartışmalarına ünlü tarihçi akademisyen Alfred McCoy da 2017'nin temmuz ayında verdiği bir söyleşiyle katılmıştı.

McCoy'un iddiasına göre; Çin, ABD'nin hem askeri hem ekonomik alandaki küresel hakimiyetini 2030'a kadar geçecek ve bildiğimiz Amerikan İmparatorluğu artık var olmayacak.


Ünlü tarihçi 2003 Irak müdahalesinin ABD için sonun başlangıcı olduğunu söylüyor. Ardından yaşanan süreçte Çin, Hindistan, İran, Rusya gibi diğer devletlerin donanma alanında, uzay ve siber çalışmalarında ABD ile kafa kafaya gelmiş durumda olması ve Trump'ın seçilmesiyle gelen yönetimsel problemler imparatorluğun çöküşünün belirtisi konumunda.


Yine Alfred McCoy'un iddiasına göre, Amerikan ekonomisindeki açıklar artmaya devam ettikçe 2030'a kadar Çin'in ekonomik gücü ABD'yi gölgede bırakacak ve ABD uzun yıllardır elinde tuttuğu dünya liderliği konumundan ikinci sıraya gerileyecek.

ÇÖKÜŞE YOL AÇACAK DİĞER NEDENLER;

SİLAHLI SALDIRILARDA ÖLÜM ZİRVEDE: 61 bin 454 silahlı olay, 15 bin ölü, 30 binden fazla yaralı..Ölümlerden 4 bini 18 yaşından küçük nüfusa ait.

TIBBİ UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI YAYGIN: 21 milyon hap, 42 bin 249 ölüm, 11 milyon bağımlı.

SİYAH-BEYAZ IRKLAR ARASI ARTAN UÇURUM: Tüketici Finansmanı Anketi'nin (SCF) 2016 verilerine göre ortalama bir siyah hanesi yılda 140 bin dolar varlığa sahipken, beyaz aileleri hane başına ortalama bunun sekiz katı olan 919 bin dolarlık varlığa sahip. Kötümser senaryolar siyahların daha da fakirleşeceğini gösteriyor.

EL YAKAN SAĞLIK SİGORTALARI: Ülkede 30 milyondan fazla kişinin sağlık sigortasının bulunmuyor. Sağlık sigortası sahibi olanlar da binlerce doları ceplerinden ödeyerek düşük kaliteli bir sağlık hizmeti alıyor.

HER GEÇEN GÜN ARTAN EVSİZ SAYISI: 2008'de yaşanan ekonomik krizin etkisiyle de ABD'de yaklaşık 3,5 milyon kişi evsizlik sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu insanların 1 milyon 350 binini çocuklar oluşturuyor.

KAYNAK: The American Conservative

 

 EDİTÖR
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.