1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Anayasa Mahkemesi Referandumu iptal mi edecek? Gül, adaylık için garanti istiyor!
Anayasa Mahkemesi Referandumu iptal mi edecek? Gül, adaylık için garanti istiyor!

Anayasa Mahkemesi Referandumu iptal mi edecek? Gül, adaylık için garanti istiyor!

ABD ile yaşanan Zarrab krizi devam ederken, Başkanlık Referandumunun iptalini Anayasa Mahkemesi gündemine aldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise “adaylık garantisi” istiyor.

A+A-

Türkiye’nin ve bölgenin kaderini yakından etkileyecek olan Erdoğan Trump görüşmesiyle hızlanan gündemin üzerine Türkiye ABD ilişkilerinin hangi boyuta evrileceği tartışma konusu.

Bir yandan ABD ile yaşanan Reza Zarrab krizi sürerken, herkesin gözünden kaçan bir gelişme oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanlık Sistemi Referandumunun iptali ile ilgili CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in de aralarında bulunduğu pek çok itirazı gündemine aldı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de geçmişte danışmanlığını yapan gazeteci yazar Ahmet Takan, Yeniçağ’daki köşesinde flaş değerlendirmelerde bulunarak, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olmak için niyetli olduğunu yazdı. Takan’ın iddiasına göre Gül, Referandum’da “hayır” oyunu veren yüzde 49’un “ortak” adayı olmak için “garanti” istiyor.

Ahmet Takan’ın Yeniçağ’daki köşesinden yazdığı yazının ilgili bölümü şöyle: (Ara başlıklar siyasetcafe.com’a aittir.)

ZARRAB KRİZİ SARAY’I KARIŞTIRDI

“Hangisi turpun büyüğü? Siz karar verin...

İç siyasette, erken seçim, baraj, ittifaklar, daraltılmış bölge ve referandumun ardından gerçekleşmesi gereken uyum yasaları çerçevesinde bir o tartışmadan bir bu tartışmaya savrulup gidiyoruz. Bu tartışmaların hiçbiri, dış politik gelişmelerden, Zarrab krizinden bağımsız değil. Olası sonuçları açısından da çok şeye gebe. Sütunun ikinci bölümünde yer vereceğim cevap hakkından dolayı bugünlük kısa tutmak zorundayım. Özeti; sarayda çarşı pazar karışık!..

AK PARTİ’DE REFANDUM RAHATSIZLIĞI

Uzun süredir kulağıma gelen şok bir söylenti vardı. Sizlere haber olarak iletmem için kuvvetli teyitlerini almak zorundayım. Kısmen sosyal medyada yer aldı. Anayasa Mahkemesi'nin referandumu iptal edeceğine ilişkin Ankara kulislerindeki söylentiler. Ne zaman bir AKP milletvekili ile görüşsem ne zaman bir saray danışmanı ile buluşsam hep referandumun sonuçlarından duydukları memnuniyetsizliği dile getirirler. "Bu sanılanın aksine bize yaramadı" derler. Sarayda, referandumun iptali konusunda hazırlıklar olduğunu, çoklu kaynaklardan teyidini aldım. "Nasıl bir hazırlık" derseniz... Kaleme almam mümkün değil!..

16 Nisan referandumunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurular olmuştu. Bunlardan biri CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'e ait. Pekşen, "referandum sürecinde seçme hakkı ve ifade özgürlüğünün açık şekilde ve ağır hukuka aykırı kararlarla ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne gitmişti. Haluk Pekşen'e sordum, kendisine mahkemeden henüz bir yanıt ulaşmamış, "en son aldığım bilgi beklemedeydi" dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ REFERANDUMU İPTAL EDER Mİ?

Sormak lazım;

Referandumun üstünden neredeyse 6 ay geçti. Acaba beklemenin sebebi nedir?.. Düşünmek lazım, eğer kulislerde konuşulanlar doğru çıkar ve Anayasa Mahkemesi referandumu iptal ederse ne gibi sonuçlar doğurur?.. İptal olursa, gerekçe maddeleri nereleri etkiler?.. Referandumun sonuçları toptan ortadan kalkar mı?.. Parlamenter sisteme geri dönüşün alt yapısı oluşur mu?.. İki turlu Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerine tek turlu bir seçim modeli veya Cumhurbaşkanının yeniden Parlamentoda seçilmesine yol açan gelişmeler olabilir mi?.. R. Erdoğan'a yeni bir mağduriyet alanı açılır mı?.. Ve bununla birlikte iç siyasetteki yeni hamleleri bozacak ataklar söz konusu olabilir mi?.. Bizlerin kulağına gelen siyasi dedikoduların daha fazlası elbette Anayasa Mahkemesi'nin sayın başkanı ve sayın üyelerinin de kulağına gidiyordur. Bir an önce net biçimde bu tartışmaları kesecek bir açıklama yapmaları lazımdır diye düşünürüm!..

ABDULLAH GÜL “GARANTİ” İSTİYOR

İktidarda, "metal yorgunluğu" fırtınası devam ediyor. "Hareketlenecek mi", "hareketlenmeyecek mi" diye hakkında papatya falı açılan Abdullah Gül'ün tüm temasları sarayın yakın takibi altında. İstifası alınan il ve belediye başkanları konusunda Gül'ün ne düşündüğünü yakın çevresinden araştırdım. Şöyle dediler;

"Abdullah Bey, istifaları FETÖ veya yolsuzluk operasyonu olarak düşünmüyor. 'Bizle görüşen bize yakın olabileceklerini hissettikleri, bildikleri insanları tasfiye ediyorlar' diye yorumluyor."

Saray kaynakları ise Abdullah Gül'ün durumu hakkında daha iddialı bilgi veriyor. O da şöyle;

"Abdullah Gül'ün aday olma niyetini biliyoruz. Bazı partilerle el altından kurduğu temasların da farkındayız. 'Yüzde 49'un ortak tek adayı olayım' diyor. Bunun garantisini istiyor. Garanti bekliyor."

Şimdi bulmacanın iki parçasını birleştirme işi de size düşüyor!..”

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler