ANKARA, HATAY VE İZMİR'DE BDP'DEN AK PARTİ'YE DESTEK

ANKARA, HATAY VE İZMİR'DE BDP'DEN AK PARTİ'YE DESTEK

Bu İddia ortalığı karıştıracak. açılımcılar saçılımcılar bir yana, Milli Güçler bir yana seçime gidiyor

İnternethaber'in haberine göre;AK Parti hangi illerde BDP'den destek bekliyor? MGK'da özerklik gerilimi mi yaşandı?


MGK'DA ÖZERKLİK GERİLİMİ

Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin'in köşesine taşıdığı iddiaya göre BDP'nin özerklik hedefiyle yürüttüğü seçim çalışmaları MGK gündeminde yer buldu. Kürt hareketinin özerklik hedefinin MGK'da Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel arasında "münakaşa demeyelim ama söz alışverişine" konu olduğunu iddia eden Murat Yetkin çarpıcı bir iddiada daha bulundu.

AK PARTİ İLE BDP ARASINDA SEÇİM İTTİFAKI İDDİASI!

Radikal yazarı Doğu illerinde AK PArti ile BDP arasında paslaşma yaşandığını iddia etti. Erzurum, Ankara'nın ilçeleri, İzmir ve Hatay'da iki parti arasındaki karşılıklı çıkara dayalı bir "paslaşma" olduğunu iddia eden Murat Yetkin sözkonusu paslaşmanın İstanbul için de geçerli olduğunu öne sürdü.

işte Murat Yetkin'in yazısındaki ilgili bölüm:

MGK'DA ÖZERKLİK DE MASAYA YATIRILDI

MGK’nın 26 Şubat toplantısında sadece Suriye’deki gerginlik hali ve Fethullah Gülen’in devlet içindeki ‘paralel yapılanması’ konuşulmadı. Yerel seçimler ve o arada PKK cephesinden gelen ‘özerklik ilanı’ sinyalleri de konuşuldu.

ERDOĞAN VE NEJDET ÖZEL ARASINDA "MÜNAKAŞA" İDDİASI

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynakların verdiği bilgiye göre, güvenlik birimlerinin senaryo çalışmaları arasında BDP’nin kazandığı bazı belediyelere çifte bayrak çekilmesi ve PKK’lı milislerin ‘özsavunma’ rolü üstlenmesi de bulunuyordu.
 
Hatta bu durumun Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel arasında (haydi münakaşa demeyelim) söz alışverişine neden olduğu da söylendi.

ROBOSKİ DENEYİMİ 

Asker özellikle de 34 köylünün PKK’lı niyetine öldürüldüğü Uludere harekâtının faturası üstüne kaldıktan sonra yazılı olmayan ve yasaya uymayan siyasi talimatları uygulamaya gönülsüz duruyor. Ergenekon ve Balyoz ile istenen kitabi doğruya nihayet ulaşılıp NATO ordusu standardını yakalamaya çalışan asker, hükümetten de NATO standardı bekliyor. “Valiler yazılı bildirir, yasaya uygunsa uygularız” eğilimi var. 
 
Ama hükümet askerin devreye girmesini istemeyebilir de. Daha 15 Mart’ta KCK AK Parti’yi diyalog muhatabı olmaktan çıkarmışken Öcalan, 21 Mart Nevruz mesajında hükümeti nasıl ‘Ağırdan alsa da’ samimi ilan etti ve seçim sonrasına verdiği krediyi uzattı? Sadece kendisinin dışarı çıkacağı umuduyla mı? Hayır. Öcalan, Erdoğan ve AK Parti iktidarının ‘200 yıllık’ açmazı bozacağını söyledi mesajında; buna inanıyor.


Doğrusu, diyaloğun başlamasından bu yana geçen 1.5 yıldır ne PKK saldırıları ne askeri operasyonlarda –istisnalar dışında- ölümlerin durmuş olması, sürecin devam etmesini sağlayan belki en önemli unsur; azımsanacak bir şey değil. (İstisnaların da can olduğunu vurgulamak gerek.)

ERZURUM'DA AK PARTİ-BDP İTTİFAKI

Anadolu’nun kritik illerinde Gülen desteğinden mahrum kalacak AK Parti birimlerinin Ankara’dan gelen irade ile yerel düzeyde BDP ile işbirliği yaptığı duyumları var.
 
Örneğin, Gülencilere çakması ardından belediyenin MHP’ye gitmesi ihtimali karşısında İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’nın buraya özel ilgi gösterdiği biliniyor. İddiaya göre, Erzurum’un Kürt nüfusun bulunduğu 4 ilçesinde AK Partililerin BDP adayına oy verip seçtirmesi, buna karşın BDP oylarının da büyükşehirde AK Parti adayına yönelmesi söz konusu.

ANKARA, HATAY VE İZMİR'DE BDP'DEN AK PARTİ'YE DESTEK

Hatay’da Suriye’deki savaş nedeniyle kaçan Alevi oyları BDP ile telafi niyeti konuşuluyor.
 
Aynı şekilde İzmir’i alması hayli güç görünen Binali Yıldırım için AK parti teşkilatının (yaşanan Kürt Rönesansı’na bakılarak) normalde BDP/HDP’ye oy vermesi beklenecek Kürt seçmene yöneldiği iddiası var.

Ankara’nın Kürt kökenli nüfusun yaşadığı Haymana, Bala, Şereflikoçhisar ilçeleri için de benzeri çalışmaların yapılmakta olduğu duyumu var.

İSTANBUL'DA BELEDİYE KADROSU KARŞILIĞINDA PAZARLIK İDDİASI

İstanbul’da AK Parti’yle binlerce BDP/HDP belediye kadrosu karşılığında pazarlık yapıldığı iddiası artık ayağa düştü ama net olarak yalanlanmadı bugüne kadar.
 
Özerklik ayrı konu, günlük siyaseti aşar. Ama ittifakların siyaset oyununda yeri var mıdır? Vardır.
Sorun, yokmuş gibi yapmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.