1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara’da marka buluşmaları
Ankara’da marka buluşmaları

Ankara’da marka buluşmaları

Türkiye’nin dört bir yanından ekonomist, gazeteci, girişimci, sanatçı, akademisyen, fenomen ve iş dünyasının önde gelenlerinden oluşan 250 konuşmacı başkentte katılımcılara deneyimlerini anlatacak.

A+A-

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen, üç gün boyunca yurt içi ve yurt dışından alanında marka olmuş 250 konuşmacının katılacağı ‘Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları’ etkinliği görkemli açılış töreniyle başladı.

 

28-29-30 Kasım 2019’da gerçekleşecek ve heyecan dolu etkinliklere sahne olacak organizasyonda edebiyatçı, ekonomist, gazeteci, girişimci, akademisyen, fenomen ve iş insanlarından oluşan alanında marka olmuş konuşmacılar Ankaralılarla buluşacak. 

 

‘AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bugün marka dediğimiz şey; kalite, güvenilirlik, farklılık gibi ürünün özelliklerini vurgulamanın yanında, başlı başına bir ekonomik değere de dönüşmüş durumda. Küresel piyasalardaki güçlü markalar, ait oldukları ülkelere başta döviz akışı olmak üzere, çok çeşitli ekonomik faydalar getiriyor. Marka başvurularında 2011 yılından bu yana istisnasız her yıl Avrupa’da birinci sıradayız. Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11’inci sıradayız.”

 

 

‘GENÇLER YENİ MARKALAR YARATACAK’

Açılış seremonisinde sahneye çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Alanında marka olmuş 250 marka ismi bir araya getirmesinden dolayı, milli ve yerli markalarımızın ortaya çıkarılması açısından Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarını çok önemsediğimizi belirtmek isterim. Ürün veya hizmetle ekonomik değer üretmenin en önemli yolu markalaşmadır. Özellikle genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Şehirlerimizin marka değerlerini yükseltecek ve geleceğe taşıyacak ve ülkemize değer katacak olan yeni markalar oluşturacak olan siz değerli gençlerdir. Markalaşma kültürünü sadece belli şehirlerimize değil Türkiye geneline yayılmasını ümit ediyorum” dedi.   

 

‘GİRİŞİMCİLER BİLİNÇLENMELİ’

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarını düzenleyen ATO Başkanı Gürsel Baran ise açılış konuşmasında şunları söyledi: “Dördüncü sanayi devrimi başladı. İletişim ve bilişim teknolojilerindeki gelişim her açıdan insanları yoğun bir bilgi bombardımanı altına soktu. Ürün ve hizmetlerin rekabet alanı artık bütün dünya. Marka olarak özetlenebilecek zihin payı, tanınma, güç, güven ve kazanç sağlıyor. Son 17 yıllık dönemde küresel ekonomideki payını ve rolünü artıran Türkiye, marka ve markalaşma konusunda da önemli aşama kat etti. Katma değerli üretim, inovasyona dayalı büyüme, marka olma bilincini en küçük işletmeye kadar aşılamamız, hatta yarının girişimcileri olan gençlerimizi bilinçlendirmemiz gerekiyor.

 

 

Bugün burada açılışını yaptığımız Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının yegâne amacı bu. Verimlilik esaslı, ileri teknoloji kullanımı ile yüksek katma değerli üretim ve yine yüksek katma değerli markalı üretim ve ihracat ile ülkemizin rekabet gücünün yükseltilmesi için marka bilincini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

BİRBİRİNDEN ÜNLÜ İSİMLER

Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları tarihte Gordion Düğümü anlatısı olarak yerini alan ve ‘Düğümü Çözenin Hâkim Olacağı’ kehanetinden ilham alınarak ‘Düğüm Çözülüyor’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Açılış töreninin ardından düğümü çözmek için ilk olarak sahneye şair, yazar ve müzeci Sunay Akın çıktı. Birinci gün boyunca 60’tan fazla konuşmacı katılımcılarla bir araya gelecek.

 

 

Yazar Ahmet Ümit ‘Cinayet Romanlarında Düğüm Çözmek’, Erdal Beşikçioğlu ‘Sinemada Karakter Yönetimi, fütürist, ekonomist ve yazar Ufuk Tarhan ‘Bestopya’ya Doğru’, Ersin Özince ‘Ekonomide Düğümleri Çözmek’ ve gazeteci Ayşe Arman ‘Sakajewa, Bir İyilik Hareketi’ni anlatacak.

 

 

GENÇ GİRİŞİMCİ DE GELİYOR

Henüz 12 yaşındayken kurduğu ünlü oyun şirketi Casey Games’in CEO’luğunu yapan dünyanın en genç seri girişimcilerinden olan İrlandalı Jordan Casey, Ankara Marka Buluşmalarının ilk günkü konuşmacıları arasında yer alıyor. Girişimcilik konusunda dünyada geniş kitleler tarafından büyük ilgiyle takip edilen genç CEO, ‘Yaşınızın Sizi Geri Çekmesine İzin Vermeyin’ temalı konuşmasında deneyimlerini aktaracak.

 

 

GAZETECİLER KONUŞACAK

Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının ilk gününde Türkiye’de medyanın düğümü de çözülecek. Türkiye’nin önde gelen gazetecileri Deniz Zeyrek ve İsmail Saymaz ‘Medya ve Etik’, Mustafa Kartoğlu ve Okan Müderrisoğlu ise ‘Medyada Marka Olmak, Korumak ve Sürdürmek’ temalı konuşmalarıyla katılımcılarla buluşacak.     

 

Üç gün sürecek organizasyonda geniş ve zengin bir programla on binlerce katılımcı bir araya gelecek. Dokuz farklı salonda ve ortak alanlarda düzenlenecek buluşmaya iletişim profesyonelleri, start-up projeleri, sanatçılar, gazeteciler, iş ve akademi dünyasından isimler, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve meslek örgütleri, yerel yöneticiler, üniversiteler ve sosyal medya fenomenleri katılacak.  

 

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.