Arslanbek Sultanbekov'dan açıklama.

Arslanbek Sultanbekov'dan açıklama.

AKP'nin çalıntı çıkan yerel seçim şarkısı hakkında Arslanbek Sultanbekov'dan açıklama.

Tarihçi Prof. Dr. Abdulvahap Kara, Kazak Türkleri Vakfı'nda Ak Parti'nin önceki gün Ankara Arena Spor Salonu'nda seslendirilen yeni seçim şarkısı olarak 'Dombra'nın seslendirilmesine ilişkin açıklama yaptı.

 

Prof. Dr. Abdulvahap Kara, seçim şarkısı olarak 'Dombra'nın seslendirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Kazak Türkleri olarak gurur  duyduk. Dombra Kazakların milli çalgısı. Türkiye gündemine gelmiş oldu. Dombra'nın yeri kazaklar için büyüktür. Gündeme gelen Dombra, artık Kazakların, Ortaasya bölgesinin değil tüm Türk dünyasının bir sembolü olacak" diye konuştu. Abdulvahap Kara, yakın zamanda Dombra kurslarının açılacağını da söyledi.

 

"TAYYİP BEY BUGÜN VARDIR YARIN YOKTUR. AMA DOMBRA ŞARKISI HALK ŞARKISIDIR"

 

Sanatçı Arslanbek Sultanbekov ise CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada 'Dombra'nın anonim olmadığını ve seçim şarkısı olarak seslendirilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek,  "1997 yılında ben yazdım. Şarkı bütün Türk halkına aittir. Ama şarkının siyasete karışmasına karşıyım. Halk şarkısı olduğunun söylenmesi üzücü. Tayyip Bey siyasetçidir. Bugün vardır yarın yoktur. Ama Dombra şarkısı halk şarkısıdır. Bu noktaya gelmesinden dolayı iki gündür uyuyamıyorum" diye konuştu. Dava açacak mısınız?  şeklindeki soruya Arslanbek Sultanbekov, "Avukatlarım ile görüşeceğim. Sonrasında Türkiye'ye gelip basın açıklaması yapacağım" diye yanıt verdi.

 

52452

 

"BESTENİN DE MÜZİĞİN DE KENDİSİNE AİT OLDUĞUNU İLK KEZ DUYUYORUM"

 

Sanatçı Uğur Işılak  da CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada "Biz bugüne kadar anonim bir beste olarak biliyorduk. Fakat söz, Arslanbek Sultanbekov'a aittir diye veya 'Dombra' adını da bu esere, onun koyduğunu düşünüyorduk. Müziğin tamamen bir Kafkas ezgisi olduğunu düşünerek yola çıktık. Çevredeki bilgiler de hep bu yöndeydi. Sadece biz böyle düşünmedik. Meydanlarda da farklı sözlerle uyarlanmış bir eser. Bugüne kadar da herhangi bir şey çıkmadı. Bugüne kadar dava açılmadıysa anonim olduğunu düşündük. Aksi ispatlanmayana kadar da bizim için anonimdir. Bestenin de müziğin de kendisine ait olduğunu ilk kez duyuyorum Anonim olmadığını bilsek neden kendisiyle konuşmayalım? Bizler insanız. Yüzde yüz Arslanbek Sultanbekov'a ait olduğu ispatlanırsa, oturulur, konuşulur. Eğer bir hata yapılmışsa telafi ederiz. Bu olayı çok abartmanın, esere bir kutsiyet atfetmenin dönüşü olmayan bir yola girmiş gibi tavırlara girmenin 'Dombra' nın sanki sadece birilerinin tekelindeymiş gibi hareket etmenin bir manası yok. Bu eser veya türküler hiç kimsenin tekelinde değildir. Milli manevi meseleler hiç kimsenin tekelinde değildir. Böyle düşmanca tavırların hiçbir anlamı yok" ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.