1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Asiltürk'ün vefatı planları değiştirdi mi? Saadet Partisi sözcüsünden ittifak açıklaması
Asiltürk'ün vefatı planları değiştirdi mi? Saadet Partisi sözcüsünden ittifak açıklaması

Asiltürk'ün vefatı planları değiştirdi mi? Saadet Partisi sözcüsünden ittifak açıklaması

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Temel Karamollaoğlu'nun YİK başkanlığına seçilmesini değerlendirdi.

A+A-

Milli Görüş çizgisinin Necmettin Erbakan'dan sonraki ikinci ismi sayılan Oğuzhan Asiltürk'ün vefatından sonra boşalan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) başkanlığına, partinin genel başkanlığı görevini yürüten Temel Karamollaoğlu seçildi.

Ankara'da, Karamollaoğlu'nun genel başkanlık ile YİK başkanlığı görevini birlikte yürütecek olmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet üzerinden yürütmeye çalıştığı seçim siyaseti ile muhalefet cephesinin Erdoğan'a karşı mücadelesini etkileyeceği beklentisi hakim.

-Saadet Partisi içinde Oğuzhan Asiltürk, Millet İttifakı ortaklığını sorgulayan kesimin başında geliyordu. Erdoğan'la görüşmeler gerçekleştiren Asiltürk, Karamollaoğlu'na karşı hareket başlatmıştı. Ancak Asiltürk'ün vefatı ve YİK Başkanlığı'na Karamollaoğlu'nun seçilmesiyle birlikte partide Cumhur İttifakı'na karşı cephe iyice güçlenmiş oldu.

Karamollaoğlu'nun YİK başkanlığına seçilmesini değerlendiren Parti Sözcüsü Birol Aydın ise Asiltürk'ün Türkiye'deki siyasi atmosferin "kutuplaştırıcı ve gerilim artırıcı" olduğundan yakındığına dikkat çekti. Asiltürk'ün, Saadet'in de Türkiye'deki kutuplaştırıcı siyasete hizmet ettiğine dönük bir eleştirisi olduğu ve parti yönetiminin eleştiri siyasetinden uzaklaşmasını istediğine dönük yaklaşımlar ortaya konduğunu anlatan Aydın, bu yaklaşıma yanıtlarının net olduğunu dile getirdi:

"Saadet Partisi ilkeler ve prensipler üzerinden siyaset yapıyordu, bundan böyle de öyle yapacak. Türkiye'nin bugün gidişatına bakıp da dış politikada, ekonomide, siyasette savrulduğunu söylüyorsak, yönetime itirazda bulunuyorsak doğaldır. Bu itirazlarımız muhalefet bloğunun itirazlarına benziyorsa o da doğrudur. Ancak bunlar, Millet İttifakı'nın içinde olduğumuz şeklinde yorumlanamaz. İttifaklar, seçim sathına girdiğimizde netleşecek."

 

"SAADET'İN MİLLET İTTİFAKI'NDA YERİ NETLEŞTİ"

 

Ankara'da Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi'ni, Erbakan'ın siyasi yasaklı olduğu dönemi ve Milli Görüş hareketini yakından izleyen gazetecilerin başında gelen Sedat Bozkurt ise Asiltürk'ün vefatı ve Karamollaoğlu'nun YİK başkanlığıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Saadet'i 'kendi yanına çekme ya da "Millet İttifakı'nı bölmeye dönük" girişimlerinin son bulduğu kanısında.

Bozkurt, "Erdoğan’ın Saadet içinde Asiltürk gibi işbirliği yapabileceği kimse kalmadı. Çünkü Saadet'te Asiltürk gibi birisi de yok artık. Karamollaoğlu iktidara itirazlarını her geçen gün artırıyor ve Saadet Partisi'nin Millet İttifakı'ndaki yeri netleşmiş görünüyor" yorumunu yaptı.

Asiltürk'ün Necmettin Erbakan'dan sonra Milli Görüş'ün manevi lideri sayıldığına dikkat çeken Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

"Erbakan siyasi yasaklıyken Fazilet Partisi'ni de Saadet Partisi'ni de uzaktan yönetti. O öldükten sonra ise Saadet'i uzaktan yönetme işi Asiltürk'ün oldu. Partiye Mustafa Kamalak'ı da Karamollaoğlu'nu da Asiltürk getirdi. Saadet'in Millet İttifakı'yla 2018'de işbirliği yapmasını da Asiltürk istedi. Erdoğan'la diyalog da Asiltürk'ün komutasındaydı."

Bozkurt, Erdoğan'ın Karamollaoğlu'nun YİK başkanlığıyla birlikte "büyük sıkıntı" yaşayacağı kanısında.   

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.