1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aşırı yağıştan kapanan Ankara-Konya YHT’yi kimler yaptı?
Aşırı yağıştan kapanan Ankara-Konya YHT’yi kimler yaptı?

Aşırı yağıştan kapanan Ankara-Konya YHT’yi kimler yaptı?

Ankara-Konya YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı, aşırı yağışın zararı nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Bu durum, yağışların olabileceğini dikkate almadan bu rayları kim yaptı sorusun akla getirdi.

A+A-

Ankara-Konya YHT (Yüksek Hızlı Tren) hattı, aşırı yağışın yol açtığı zarar nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Herkesin aklına 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı Çorlu Tren faciası geldi. Çorlu'da da hat ulaşıma kapatılsaydı, katliam gibi o facianın yaşanmayacaktı.  

Sözcü yazarı Çiğdem Toker konuyla ilgili ilginç bir yazı yazdı. Yazısından bazı bölümler şöyle:

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın o dönem hazırladığı rapordaki çarpıcı bir tespiti hatırlatma zamanı. Rayları askıda bırakan tren yolu altındaki menfez dolgusu içindeki malzemede “kırık mermer, fayans ve beton parçaları bulunduğu” görülmüştü. Evet, kırık fayans ve mermer parçaları…

Gerçek sorumluların üç yıldır itinayla (!) saptanmadığı, kayıp yakınlarının ömrünü tüketen acısını çoğaltan yargılama, o çok iyi bildiğimiz “cezasızlık” atmosferinde devam ediyor.

TCDD'nin Ankara-Konya hattının kapanması dolayısıyla yaptığı açıklama da bir tuhaf. Bakım ve onarım ekipleri inceleme yapacakmış, önlemler alacakmış. Seferler başlayınca kamuoyuyla paylaşılacakmış. Orada ne olduğuna dair bir aydınlatma bilgisi yok.

Oysa herkes bu projeyi kimin yaptığını merak ediyor ve bilmek, vatandaşın en doğal hakkı. Ankara-Konya YHT'yi kimlerin yaptığını açık kaynaklardan okurlarla paylaşalım.

Ana yüklenici, Yapı Merkezi. (Şirket: garantili Avrasya Tüneli ile inşaatı devam eden garantili Çanakkale Köprüsü'nün müteahhidi. Yapı Merkezi'nin sitesindeki bilgilere göre şirket projedeki üstyapıyı gerçekleştirmiş.)

PROJENİN KAPSAMI

Projedeki tüm hat üstyapısı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon ve merkezî kontrol sistemlerinin tasarım, üretim, montaj, işletmeye alınma ve personel eğitim hizmetleri Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Hat üstyapısı: (balast altı ve balast tabakaları, travers, ray, makas vb.) Yapım ve işletmeye alma işleri.

Elektrifikasyon: (transformatör merkezleri, katener sistemi, uzaktan kumada merkezi) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

SİNYALİZASYON: TASARIM, ÜRETİM, MONTAJ VE İŞLETMEYE ALMA İŞLERİ.

Telekomünikasyon: (gsm-r sistemi, transmisyon sistemi, fiber optik ve haberleşme kablo altyapısı, telefon-anons-yolcu bilgilendirme sistemleri) Tasarım, üretim, montaj ve işletmeye alma işleri.

ALTYAPI ÖZTAŞ İNŞAAT'TAN

Ankara-Konya YHT hattının altyapı işlerini de Öztaş İnşaat üstlenmiş. Yine şirketin kendi sitesinde sorumluluk sahaları şöyle tanımlanmış:

İşveren: TCDD Konum: Konya

Proje Tanımı:

250 km/h yüksek hızlı demiryolu altyapı inşaatı.

Proje kapsamında tamamlanan işler:

■ 15.6 milyon m3 kazı

■ 5.9 milyon m3 dolgu

■ 17 adet üst geçit

■ 25 adet alt geçit

■ 52 adet menfez

■ 1 adet köprü

■ 1.485 metre tünel

■ 18.472 metre telçit

Belki bu bilgiler doğrultusunda, TCDD yönetimi açısından sorumluluk tespiti kolaylaşır, kim bilir…

Siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.