1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atatürk Havalimanı 6 Nisan’da taşınmaya başlıyor
Atatürk Havalimanı 6 Nisan’da taşınmaya başlıyor

Atatürk Havalimanı 6 Nisan’da taşınmaya başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Turhan, taşınmanın 45 saat süreceğini ve bazı yolların trafiğe kapatılacağını söyledi.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı’na taşınmasına ilişkin detaylar hakkın bilgi verdi.

YENİ İSTANBUL HAVALİMANI’NIN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ
Turhan, “Büyüyen havacılığımızı sadece yolcu sayısı olarak değerlendirmek mümkün değil. Kargo taşımacılığı talebi de artıyor. 1 milyon 300 bin ton yükü tek başına Atatürk Havalimanı taşıyor. İstanbul’da çok daha geniş kargo, lojistik alanlarına ihtiyaçlar var. Transfer yolcularda Pazar payı yüzde 66’yı bulan koridorun merkezinde de İstanbul yer alıyor. İstanbul Havalimanı'nın daha ilk etabı açılmış olmasına karşın 90 milyon yolcu ve 2.5 milyon ton kargo taşıması yapıldı. 100 milyon yolcu kapasitesine geçilecek. 114 uçak aynı anda terminale, köprüye yanaşabilecek. Bu sayı Atatürk Havalimanı'nda sadece 46'ydı.” dedi.

KISA SÜREDE DÜNYA MARKASI OLMAYI BAŞARMIŞTIR

Turhan yeni İstanbul Havalimanı’nın önemine dikkat çekerek şöyle devam eti; “Süper Jumbo uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek. İstanbul Havalimanı mimari özellikler taşımaktadır. İstanbul Havalimanı sosyal ve ticari alanlar ile dünya markası olmayı başarmıştır. İstanbul Havalimanı yolcu sayısı bakımından 5 yıl içinde 2'nciliğe yükselecek. Havalimanı taşımacılığında koltuk sayısındaki yüzde 10'luk artışın büyümede yüzde 1'e yakın katkı sağladığı görülüyor. İstanbul Havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 194 bin ile 225 bin kişi aralığında istihdam oluşturacak.”

İstanbul Havalimanı'na ulaşım sıkıntısının da önüne geçmeye başladıklarını ifade eden Turhan, “Karayolu ile 2x3 şeritli karayolu ile havalimanına ulaşım sağladık. Açılışını yaptığımız D100 karayolu ve Saray yönünde 2X3 şeritli 25 km uzunluğundaki yol ile havalimanına ulaşım yapılıyor. Metro çalışmaları hızla devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Yolcularımızın havalimanına rahat ulaşımını sağlamak için İBB tarafından kurulan HAVAİST ile 20 farklı güzergahta 150 lüks otobüsle taşıma yapılıyor. Ayrıca 660 adet akıllı sistemlerle donatılmış akıllı taksilerle hizmet verilecek” dedi

6 NİSAN’DAN İTİBAREN 15 GÜN SÜRE İLE TAŞINACAK

İETT tarafından 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile ring seferi düzenleneceğini bildiren Turhan taşınma hakkında açıklamasını şu şekilde bitirdi; “Planlanan taşınma süreci 5 Nisan'da gece 03'te başlayacak 6 Nisan gecesi saat 23:59'da tamamlanacaktır. Taşınma süreci toplam 45 saat sürecektir. Bu süre içerisinde trafiğe kapatacağımız yollarımız ve kapanış süreleri ve saatleri şu şekilde olacaktır. 5 Nisan'da Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey Batı Kavşağı saat 22:00 ile 23:59 arasında 26 saat trafiğe kapatılacak. Mahmutbey Batı Kavşağı-İstanbul Havalimanı arası 5 Nisan'da trafiğe kapatılacaktır. Bu yolları kullanacak sürücülerin alternatif yol güzergahlarını kullanmalarını istiyoruz. Atatürk Havalimanı bundan sonra fuar alanı, millet bahçesi ve genel havacılık taşımaları için kullanılacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler