1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Atatürk Havalimanı arsası Disneyland mı oluyor?
Atatürk Havalimanı arsası Disneyland mı oluyor?

Atatürk Havalimanı arsası Disneyland mı oluyor?

İstanbul’da şehir merkezinde bulunan Atatürk Havalimanı yeni havalimanının yapılması ile birlikte boşaltılarak kargo uçaklarının kullanımına bırakılan Atatürk Havalimanı arazisinin ise nasıl değerlendirileceği henüz belli değil.

A+A-

Yeni yapılan “İstanbul Havalimanı” hizmete açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı taşınarak uçuşlara kapatılmıştı. Taşınma “Büyük göç” olarak adlandırılmış ve Atatürk Havalimanı yeni yapılan İstanbul Havalimanı’na taşınarak boşaltılmıştı.

12 milyon metrekare büyüklüğündeki Atatürk Havalimanı arazisinin akıbeti yapılan bir formda tartışıldı. Yaklaşık bir ay önce yapılan toplantı ise ancak bugün basına yansıdı. Toplantıya katılan gagrımenkul temsilcileri arazinin arazinin karma kullanıma açılacak projeler ile değerlendirilmesini istemiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, bir kısmının “Millet Bahçesi” olarak değerlendirileceği açıklanan alanın iki pisti uçaklara açık olacak, terminal binasının bir bölümünün de Havacılık Üniversitesi olarak kullanılacağı açıklanmıştı.

 

TOPLANTI KAMUOYUNA 1 AY SONRA DUYURULDU

Atatürk Havalimanı arazisinin geleceğine dair belirsizlik gayrimenkul sektörünü çoktan harekete geçirmiş. Avrupa emlak pazarındaki varlığı ile bilinen Kentsel Arazi Enstitüsü (ULI) 2 Mayıs'ta "Atatürk Havalimanı Nasıl Dönüştürülebilir?" başlıklı bir etkinlik düzenlemiş ancak etkinliğin ayrıntıları yeni ortaya çıkıyor.

Atatürk Havalimanı arazisinin geleceğinin konuşulduğu toplantıya Zorlu Holding'in yanı sıra gayrimenkul, havacılık ve turizm şirketlerinden çok sayıda temsilci katılmış. Toplantıda varılan görüş birliği ise Atatürk Havalimanı'nın sadece yeşil alan olarak değerlendirilmemesi, alanın "karma kullanımlı projelere" açılması yönünde!

Toplantıyla ilgili bir aydan uzun bir süre sonra hazırlanan basın bültenine yansıyanlar, gayrımenkul şirketlerinin iştahı hakkında kaygı verici detaylar içeriyor.

EPOS GAYRIMENKUL: ARAZİ ÇOK CEZBEDİCİ!

Hazırlanan Basın Bülteni'nde anlatıldığına göre, toplantıda, Türkiye'de büyük yeşil alanların nasıl yönetileceğinin bilinmediğini öne süren ve Atatürk Havalimanı için yeni bir kanun çıkarılması gerektiğini savunan ULI Danışma Kurulu Üyesi ve Zorlu Gayrimenkul Başkanı Mesut Pektaş, alana "Kültürel Teknopark“ statüsünün verilmesini önerdi.

Atatürk Havalimanı arazisinin 11 milyon 700 bin metrekare olmasını "çok cezbedici olduğunu" söyleyen EPOS Gayrimenkul temsilcisi ise bölgenin yeşil alana dönüştürülmesinin maliyetli olacağını öne sürerek alanın fuar merkezi olarak kullanılmasını savundu.

ATLAS PROJE: YEŞİL ALAN OLSUN ROMANTİKLİĞİNDE DEĞİLİM

Havalimanının bölgede bir "ekonomi oluşturduğuna" dikkat çeken Atlas Proje temsilcisi “Ben açıkçası hepsi yeşil alan olsun romantikliğinde de değilim. Özel yıkım maliyetleri çok iyi hesaplanmalı. Burası havacılık dahil İstanbul’da fuar alanı olarak genişlemeli“ şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı'nın kapatılması ile birlikte bölgede bulunan 18 bin otel odasının tehlikeye girdiğine değinilen toplantıda arazinin kısmen havalimanı olarak kullanılması görüşü de sık sık tekrarlandı.

DISNEYLAND’MI OLACAK?

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası temsilcisi ise “İstanbul’un geneline baktığımızda bu büyüklükte bir arazi yok. Çevredeki oteller içinde turizme yönelik bir proje geliştirilebilir. Mesela Disneyland tek başına 20 milyon turist çekebiliyor” diye konuştu.

Alanın tek bir işlev için büyük olduğuna kanaat getirilen toplantıda "network merkezleri", "girişimcilik üssü", "uluslararası ticaret merkezi" gibi önerilerde de bulunuldu.

 

URBAN LAND INSTITUTE/KENTSEL ARAZİ ENSTİTÜSÜ (ULI) KİMDİR?

 

Atatürk Havalimanı arazisi için değerlendirme formu toplantısının organizasyonunu gerçekleştiren ULI pek çok ülkede kolu olan bir kuruluş. 1936 yılında kurulmuş ve bugün tüm dünyada 40,000'in üzerinde üyesi var. Kendisini "kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kurumu" olarak tanımlıyor. Kurum kâr amacı gütmüyor ama üyeleri tahmin edileceği gibi kâr amacını bol bol güden işadamlarından, finans ve gayrımenkul şirketlerinden oluşuyor.

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.