1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Avni Lifij’in sergisini merkeze alan konferans
Avni Lifij’in sergisini merkeze alan konferans

Avni Lifij’in sergisini merkeze alan konferans

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, 12 Ocak’a kadar devam edecek olan ‘Avni Lifij. Çağının Yenisi’ sergisinin kapsamında 14 Aralık Cumartesi günü ‘Avni Lifij’in Keşfedilmemiş Dünyası’ başlığını taşıyan önemli bir konferansa ev sahipliği yapacak

A+A-

Avni Lifij’in sanatçı kimliğini Türkiye’de ilk kez tüm yönleriyle yansıtan serginin içeriğine paralel bir çerçeveye sahip konferansta, sergi kataloğunun yazarları Prof. Dr. Zafer Toprak, Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören ve Ömer Faruk Şerifoğlu konuşmacı olarak yer alacak. Konferans, Lifij’in resim, fotoğraf, yazı ve eğitim dahil olmak üzere çok yönlü üretimine ve yaşadığı dönemle ilişkisine ışık tutacak.

 

Prof. Dr. Zafer Toprak, ‘Yazar Avni Lifij ve Sanat Anlayışı’ başlıklı konuşmasında tüm yaşamı boyunca sanat üzerine yazmayı bir sorumluluk olarak gören Avni Lifij’in derin birikimini yansıttığı yazılarına ve bu yazıların Lifij’in sanatına olan izlerine değinecek.

 

Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören ‘Sanatçı Kim için Üretir? Lifij’in Yapıtlarının Anatomisi’ başlıklı konuşmasında Avni Lifij’in üretim sürecini belirleyen etmenleri ve bunların eserlerindeki yansımalarını inceleyecek. Gören, aynı zamanda sanatçının genel çalışma pratiklerini de çeşitli örneklerle değerlendirecek.

 

“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisiyle bağlantılı olarak yayınlanan ‘Avni Lifij - Sanat Yazıları’ kitabının editörü ve serginin danışmanı Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu ise ‘Avni Lifij'i Yeniden Keşfetmek’ başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Şerifoğlu konuşmasında serginin hazırlık sürecinde ortaya çıkan yeni bilgi ve belgelerin ışığında sanatçının yaşamını ve çok yönlü sanatsal üretimini ele alacak.  

 

Konferans Programı

14 Aralık Cumartesi

 

Prof. Dr. Zafer Toprak – ‘Yazar Avni Lifij ve Sanat Anlayışı’

14:00 - 14:45

 

Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören – ‘Sanatçı Kim için Üretir? Avni Lifij’in Yapıtlarının Anatomisi’

15:00 - 15:45

 

Ömer Faruk Şerifoğlu – ‘Avni Lifij'i Yeniden Keşfetmek’

16:00 - 16:45

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.