Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2 bin FETÖ'cüyü aklayacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2 bin FETÖ'cüyü aklayacak

FETÖ üye ve yöneticilerini aklayan kararlar veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2 bin hükümlüyü aklamaya hazırlanıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2 bin FETÖ hükümlüsünün “ihlal” başvurusunu değerlendirmek için Türkiye’den savunma istedi. 26 Eylül 2023’ten yüzlerce FETÖ hükümlüsü hakkında ihlal kararı veren AİHM’nin sonraki adımda ise yaklaşık 8 bin FETÖ’cüyü aklayacağı ileri sürülüyor.

18 Aralık 2023’teki 1000 kişilik liste veren AİHM, 29 Nisan’da da yeni 1000 kişilik liste iletti ve savunma talep etti. Adalet Bakanlığının bu tarihlerden itibaren 6 ay içinde savunmasını iletmesi bekleniyor.

AİHM, 26 Eylül 2023’te FETÖ hükümlüsü Yüksel Yalçınkaya hakkında verdiği kararda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6, 7 ve 11. maddelerindeki adil yargılanma hakkı, kanunsuz ceza olmaz ilkesi ile toplanma ve dernek-sendika kurma özgürlüğü konusunda ihlal oluştuğunu ileri sürmüştü.

FETÖ’yü aklayan ilk uluslararası karar olan Yalçınkaya kararında, Bylock kullanma, Bank Asya’da hesap açma ve FETÖ kuruluşlarında üye ve yönetici olma delillerinin örgüt yöneticiliği delili olamayacağını iddia etmişti. AİHM Yalçınkaya kararında, söz konusu ihlalin 8 bin FETÖ hükümlüsünün başvurusu için de emsal olduğunu belirtmişti. Yüksek Mahkeme’nin FETÖ’yü aklayan ve delilleri yok sayan tavrı, Türkiye’ye yönelik bir siyasi baskı olarak yorumlanmıştı.

‘KISA SÜREDE SONUÇLANACAK’

AİHM Büyük Daire, Yalçınkaya kararının ardından üç kişilik komite kuracak ByLock mahkumiyetlerine yönelik başvuruları değerlendirmeye aldı. Türkiye’deki tüm yargı süreci tamamlanan FETÖ hükümlülerinin 2019-2023 yılları arasında yaptığı başvurular geçen yıldan itibaren sonuçlanmaya başladı. Yalçınkaya kararının 8 bin FETÖ hükümlüsü için emsal olduğunu belirten AİHM Büyük Dairesi, binlerce aklama kararının geleceği mesajını vermişti. FETÖ’cülerin avukatlığını üstlenen isimler, yaklaşık 100 bin hükümlü için de Türkiye’deki yargı süreçleri tamamlandıktan sonra AİHM’e başvuru yapacağını ifade etti.

FETÖ’cülerin yurtdışındaki avukatlarından Gökhan Güneş, AİHM’deki tüm FETÖ davalarından aklama kararlarının çıkacağını kaydederek şunları söyledi:

“Olağanüstü bir durum olmadıkça bu dosyaların hepsinde Yalçınkaya kararında olduğu gibi ihlal kararı verileceği ve başvurucuların yargılamalarının AİHM içtihatlarına uygun şekilde yeniden yapılmasının isteneceğidir. Yerleşik Yalçınkaya kararını emsal gösteren AİHM, taraflara soru yöneltmediği gibi taraflardan savunma yapmalarını da beklememektedir. Bu da AİHM'in söz konusu başvuruları kısa sürede sonuçlandırarak Yalçınkaya doğrultusunda ihlal vereceğinin açık bir göstergesidir.”

AİHM’NİN AKLAMA KARARLARI

- 23 Nisan 2024’te Sefa Akay v. Türkiye davasında ihlal kararı verildi.

- 23 Nisan 2024’te Gülcü ve diğerleri v. Türkiye davasında 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’den ihraç edilen 50 hakim ve savcı hakkında ihlale hükmedildi.

- 26 Mart 2024’te Kartal v. Türkiye davasında ihlal olduğu belirtildi.

19 Mart 2024’te Parıldak v. Türkiye kararında ihlal kararı verildi.

- 12 Aralık 2023’te Kolay ve diğerleri v. Türkiye davası ile Mecit ve diğerleri v. Türkiye davasında 366 FETÖ üyesi aklandı.

- 26 Eylül 2023 Yalçınkaya v. Türkiye davasında karar

YARGIYA HAKARET ETMİŞTİ

Aydınlık gazetesinden Kaan Arslan haberine göre, AİHM’nin akladığı isimlerden eski Zaman muhabiri Ayşenur Parıldak, sosyal medyada “Cübbesini üç kuruşa satan alçak yargı mensupları, hukuk eğitimi almış biri olarak hepinizden utanıyorum.” diyerek Yargı mensuplarına hakaret etmişti.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.