1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ayak bileği burkulmaları çok masum olmayabilir
Ayak bileği burkulmaları çok masum olmayabilir

Ayak bileği burkulmaları çok masum olmayabilir

Gün boyu ağırlığımızı taşıyan ayaklarımızın karşılaştığı en yaygın sorunların başında gelen ayak bileği burkulmaları, ayak bileğinde bulunan bağlara ve kirişlere büyük hasar verebiliyor.

A+A-

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, ayak bileğinde meydana gelen burkulmaların bağ ve kirişlerde oluşturduğu etkilere dikkat çekti ve “Ayak bileğimiz birbirlerine sıkı sıkı bağlanmış kemikler ve eklemlerden oluşur. Çevresinde ayak bileği eklemine belli hareketleri yaptıran kas kirişleri ve bu hareketleri kısıtlayan ve koordine eden bağlar bulunur. Bu bağ ve kirişler bazı durumlarda yırtılabilir ve kopabilirler” dedi.

 

meh.jpg

 

EN ÖNEMLİ SEBEP BURKULMALAR

Bağ ve kirişlerin en sık yırtılma sebeplerinin ayak bileği burkulmaları, özellikle sportif faaliyetlerde ayak bileğinin ani ve zorlayıcı hareketleri, yüksekten düşme ve dışarıdan alınan darbeler olduğunu belirten Mehmet Soyarslan, “Bu hastalarda ilk bulgu genellikle ağrı olmakla birlikte yaralanma özellikle sportif faaliyet esnasında oluştuysa ağrı daha geç ortaya çıkabilir. Yırtılmanın veya kopmanın şiddetine bağlı olarak yaralanan kısımda şişlik, dokunmakla hassasiyet ve zamanla içeride oluşan kanamaya bağlı morarma görülebilir. Bazı kiriş kopmalarında hasta ayak bileğinden gelen kopma sesini hissedebilir hatta duyabilir. Bu bağlarda sık burkulmaya bağlı oluşan yetersizlik zamanla hastada ayak bileğine güvensizlik hissi oluşturabilir” diye konuştu.

 

 

YARALI AYAK ÜZERİNE BASMAYIN

Ayak bileği çevresi bağ ve kiriş yaralanmalarında kişinin olay anında yapabileceği bazı müdahalelerin ileri dönemdeki tedavi sürecini olumlu etkilediğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, şunları söyledi:

 

 

“Yaralanma çok şiddetliyse kişi çevresine haber vererek yardım istemeli ve mümkün olduğunca yaralanan ayak üzerine basmamalıdır. Ağrı ve şişme başladığı esnada buz koyarak bileği soğutmak ve ayağı hafifçe yüksekte tutmak tedavide fayda sağlar. Basit yaralanmalarda ayak bileğini elastik bandajla sarmak ve istirahat etmek tedavi için yeterli olacaktır Doktorunuz bazı ağrı kesici hap ve kremlerin kullanılmasını önerebilir. Yaralanmanın daha şiddetli olduğu durumlarda ayak bileğimizi sabitlemek amaçlı atel, alçı veya hazır bazı medikal cihazların kullanılması gerekir. Bu tedavilerle birçok yırtık kendiliğinden iyileşir.”

 

 

BU TAVSİYELERİ ES GEÇMEYİN

Ayakların sağlığı bozulduğunda vücudun diz, kalça ve bel gibi başka bölgelerinin de etkilenebildiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, ayak sağlığı için evde yapılabilecekleri de şöyle sıraladı:

  1. Ayak tırnaklarımızı uçları düz olacak şekilde kesmeliyiz.
  2. Ayaklarımızı günlük yıkamalı ve sonra parmak aralarını kurutmalıyız.
  3. Topuk bölgesindeki kuruma ve çatlaklar için nemlendirici kremler kullanılmalı.
  4. Sentetik çoraplar değil, pamuk ya da bambu gibi organik ipliklerle dokunmuş çoraplar giymeliyiz.
  5. Ayak tabanımızı esnetecek egzersizler yapmalıyız. Ayağımızın altında şişe ya da tenis topu yuvarlamak gibi.
  6. Çok sıkı ayakkabılar giymemeliyiz.
  7. Ayakkabılarımızı ve pedikür aletleri gibi şahsi eşyalarımızı diğer insanlarla paylaşmamalıyız.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.