1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AYM’den CHP’ye şok! Reddedildi
AYM’den CHP’ye şok! Reddedildi

AYM’den CHP’ye şok! Reddedildi

Anayasa Mahkemesi Cumhuriyet Halk Partisi’nin başvurusunu reddetti. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

CHP milletvekillerinin "Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından reddedildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, CHP'li Engin Altay, Levent Gök ve Özgür Özel ile birlikte 116 milletvekili tarafından 7035 sayılı Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun  ile ilgili başvuruda bulunulduğu hatırlatıldı.

Başvuruda, söz konusu kanunun 3. maddesiyle 2576 sayılı Bölge İdare  Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri  Hakkında Kanun'un 3/D maddesine eklenen (3) numaralı fıkranın, 12. maddesiyle  5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin  Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun'un 35. maddesine eklenen dördüncü  fıkranın ve 26. maddesiyle 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu'nun 9.  maddesinin (1) numaralı fıkrasına eklenen "Bölge adliye ve bölge idare mahkemesi  daireleri arasındaki iş bölümü ile ilk derece mahkemeleri arasındaki iş  dağılımını karara bağlamak" biçimindeki (c) bendinin Anayasa'nın bazı maddelerine  aykırılığı ileri sürülerek iptalleri ve yürürlüklerinin durdurulmasının talep edildiği bildirildi.

Anayasa Mahkemesi kararında, itiraza konu kanun maddelerinin  Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal taleplerinin reddine oy birliğiyle  hükmedildiği belirtildi. Kararda, ayrıca söz konusu maddelerin yürürlüklerinin durdurulması talebinin de reddedildiği ifade edildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.