1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AYM'nin kararına ilk tepki MHP'den
AYM'nin kararına ilk tepki MHP'den

AYM'nin kararına ilk tepki MHP'den

Anayasa Mahkemesi'nin HSYK düzenlemesine ilişkin verdiği kısmi iptal kararına siyaset cephesinden ilk tepkiler geldi. MHP'li Yeniçeri mahkemenin vermesi gereken bir kararı verdiğini söyledi.

A+A-

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Anayasa Mahkemesi’nin HSYK düzenlemesine ilişkin verdiği kısmi iptal kararını, olması gereken bir karar olarak nitelendirdi.


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP’li Yeniçeri, yüksek mahkemenin verdiği kısmı iptal kararının sorulması üzerine şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi vermesi gereken bir kararı vermiştir. Aksi bir karar vermesi durumunda mahkeme kendi amacına ve kuruluş felsefesine aykırı hareket etmiş olacaktı. Bu defalarca bizim tarafımızdan da gerek komisyonda gerekse genel kurulda dile getirilmesine rağmen maalesef hükümet tarafından ciddiye alınmamıştır. ‘Anayasaya aykırıdır, yapmayın etmeyin’ dediğimizde anayasa profesörü olan AKP’nin komisyon başkanları ve vekillerinin hangi duruma düştüğünü buradan merak ediyorum. Biz hukukçu değiliz ama getirilen düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğu açık net ortadaydı."

HÜSEYİN ÇELİK: ADALET BAKANIMIZ İNCELEYECEK 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin yargıyı hükümete bağlayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştiren kanunun iptaline ilişkin açıklamada bulundu.

Gerekçeli kararı görmeden ezbere konuşmak istemediğini söyleyen Çelik, Adalet Bakanı ve hukukçu arkadaşlarının konuyu inceleyeceğini ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret eden Hüseyin Çelik, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa Mahkemesi’nin HSYK üzerinde Adalet Bakanı'na sınırsız tasarruf yetkisi veren hükümleri iptal etmesine ilişkin Çelik, “Ben de şimdi haber aldım. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını görmeden bu konuda ezbere bir şeyler söylemek istemem. Ama muhtemelen Adalet Bakanımız, hukukçu arkadaşlarımız bunu inceleyecekler. O inceleme sonucunda partimiz tarafından bir açıklama yapılması daha doğru olur. Onun için ayaküstü bir şey söylemeyeyim.” dedi.

CHP'Lİ ATİLLA KART: HSYK KARARI OLUMLU GELİŞME

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anayasa Mahkemesi'nin HSYK kanununu kısmi olarak iptal etmesinin olumlu gelişme olduğunu söyledi. Hükümetin amacına ulaştığını belirten Kart, "Hükümet aslında bütün süreci bile bile iğfal etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi yetkilerini kötüye kullanmıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kanunu onaylamasıyla ilgili olarak da Kart, "Cumhurbaşkanı bu aykırılıkları gördüğü halde, bildiği halde yine o kritik aşamalarda olduğu sorumluluk almaktan kaçınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk devleti ilkesini korumak yerine, demokrasisini korumak yerine Başbakan ile, AKP yönetiminle karşı karşıya gelme sorumluluğunu gösterememiştir." şeklinde konuştu.

CHP'Lİ ÖZTRAK ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI DEĞERLENDİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK'nın yapısını değiştiren kanunun, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptaliyle ilgili, "Baştan beri biz söylüyorduk bu düzenlemede çok ciddi anayasaya aykırılıklar var. Bu düzenleme yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü tehdit ediyor diye demek ki Anayasa Mahkemesi de bunu görmüş ve bununla ilgili bölümleri iptal etmiş" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Öztrak, gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK'nın değiştiren kanunun, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptaliyle ilgili soruya, "Hükümetin bugüne kadar izlediği tutuma, tavra, siyasete baktığınız zaman bu gerilim artacaktır. Belki Anayasa Mahkemesiyle ilgili Anayasa Mahkemesinin nelere bakabileceğiyle ilgili birtakım düzenlemeler yapmaya da kalkacaklardır" diye cevapladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.