1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayvacık depremi Marmara depreminin öncüsü mü?
Ayvacık depremi Marmara depreminin öncüsü mü?

Ayvacık depremi Marmara depreminin öncüsü mü?

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık’ta meydana gelen Ege ve Marmara Bölgesi’nde hissedilen depremin ardından artçı sarsıntıların Marmara depremiyle bağlantısını anlattı.

A+A-

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık’ta meydana gelen Ege ve Marmara Bölgesi’nde hissedilen depremin ardından artçı sarsıntıların olası Marmara Depremi’nin öncüsü sayılamayacağını söyledi.

İstanbul Üniversitesi’nden emekli Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık depreminden sonra AFAD ve Kandilli Rasatnahesi’nden depremin farklı şiddette büyüklükler bildirildiğini söyledi.

KANDİLLİ’NİN BİLDİRDİĞİ 5.5 ORANI FAZLA

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, depremin büyüklüğü bakımından aralarında 1-2 puan fark olduğuna dikkat çekerek, “Bu sefer açıklanan fark 0.5 oldu. Kandilli’nin verdiği 5.5 büyüklüğünün yüksek olduğunu düşünüyorum.  AFAD ise depremi 5 büyüklüğünde verdi. Uluslararası kuruluşlardan biri ise 5.1 verdi. Ortalama bunun 5 büyüklüğünde deprem olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi.  

5.5 ORANINDA DEPREM OLSAYDI BİNALAR YIKILIRDI

Çözümsel mekanizmasına göre doğru atımlı, normal seyrinde bir deprem olduğunu belirten Gündoğdu, “Aynı yerde 1717 yılında aynı yerde meydana gelen bir deprem var. Son deprem Çanakkale ve civarına çok hissedilmiş. Artçıların 40’ı geçtiğini belirtiyorlar. Depremin 5.5 büyüklüğünde olduğunu kabul edersek, çok daha fazla olması gerekiyor. Daha önce 30-35 öncü oldu. Bunların merkez üssü Ayvacık olarak verildi. 4.5-5 büyüklüğünde depremde eski binalar 2017’de yıkılmıştı. O tarihteki artçı sarsıntıların sayısı 200-300 ü geçmişti” ifadesini kullandı.

MARMARA DEPREMİNİN ÖNCÜSÜ DENİLEMEZ

Oğuz Gündoğdu, Ayvacık depreminin ardından o bölgede büyük deprem beklenmediğini ifade ederken, "Çünkü uzun boylu fayları yok. Küçük faylarda, aynı yerde olan depremler" dedi.

Dr. Gündoğdu, bir soru üzerine bu sarsıntının Kuzey Anadolu Fayı için öncü olabileceğini söyleyemeyeceklerini vurgularken şöyle konuştu: "Ayvacık depreminin doğrultu halinde deprem olması biraz mide bulandırıcı. Ancak, olası Marmara büyük depreminin öncüsü denilemez. Doğrultu atımlı bu deprem, bir kısmı çökme şeklinde olmuş. Aynı yerde aynı büyüklükte bu kez 4.5'tan büyük bir deprem olmuştu” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI YA KORKMUŞ YA YANILTILMIŞ

Ayvalık Belediye başkanının canlı yayına bağlanarak depremin '45 saniye sürdüğünü’ dikkat çeken Gündoğdu açıklamasını şöyle sonlandırdı, “Alakasız, fazla korkmuş veya yanıltılmış. Eşim Beylikdüzü’ndeki evimizde hissetti. Klimada çıtırtı oldu. Ben kütüphanedeydim anlamadım doğrusu. Avcılar'da duyulması doğal, Orada deprem dalgaları büyüyor. Avcılar’da bir an önce orada kentsel dönüşümün yapılması şart. Kartal’da depremsiz yerle bir olan bina var. Bunun altından nasıl kalkacaklar bilemem. 1999’dan bu yana geçen zaman boşa geçmiş gibi görünüyor."

SİYASETCAFE.COM 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.