Babacan konuştu piyasalar alt üst oldu

Babacan konuştu piyasalar alt üst oldu

Ali Babacan'ın 10 banka için yakın takibe aldıracağı haberi ile dahi dolarda ani yükseliş görülürken olay gerçekleşmesi ekonomideki durum düşündürüyor.

A+A-

"Türkiye'de inşaat balonu patlayacak ekonomik kriz gelecek" söylentileri gündemdeki yerini korurken,Twitter fenomeni @fuatavnifuat'ın Ali Babacan ve ekonomi ile ilgili yazdıkları gündeme bomba gibi düştü. "Ali Babacan, Türkiye ekonomisini sırtlayan 50 bankanın 10'una 'Yakın İzleme' kararı aldırarak kendi oluşturduğu ekonomik düzeni yıkacak" iddiası ile bugün dolardaki yükseliş dikkat çekti.

Böyle bir haberin çıkması ile dahi dolarda bugünani yükseliş görüldü. 10 bankaya yapılacak yakın takibin gerçekleşmesi ile ekonomide ani dalgalanmaların olması düşünülüyor.

GÜRSES "BU DURUM TEHLİKELİ"

Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Gürses, bugün dolarda yaşanan yükselişte dün akşam sosyal medyada ‘Fuat Avni' mahlaslı hesapta yazılanların da etkili olduğunu iddia etti.

Gürses, doların 2.20 TL'ye çıkmasının ardından hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi.

"Dün akşam sosyal medyada ‘Fuat Avni' mahlaslı hesapta yazılanlar mali piyasada endişe yarattı. Nedeni; ‘10 bankanın BDDK tarafından izlemeye alınacağı' iddiası. Bu iddianın yazılmasını izleyenzaman içinde dolar kuru 2.20'ye yaklaşınca ister istemez ‘ne oluyor?' dedim. Benim gibi ‘ne oluyor?' diyen birkaç kişi de beni aradı.

Konuştuğum kimi uzman, doların yükselişini uluslararası piyasada doların güçlenmesine bağladı, kimi uzman ise Güney Afrika Randı'ndaki değer kaybının Türkiye gibi diğer gelişen ülke paralarını zayıflattığına işaret etti. Ama dolardaki yükselişi sosyal medyadaki bu iddiaya bağlayanlar azınlıkta kaldı. Yine de "yüzde 15-20 etkilidir" diyenler var.

Türkiye bir süredir, hükümetle cemaat arasındaki savaşa tanık oluyor. Bu savaşta, hükümet elindeki tüm araçları kullanıyor. Ama bir taraftan da ‘yan yollara' sapıldığı, buna örtülü biçimde hoşgörü gösterildiği ve destek verildiği de gün gibi açık. Savaşın sosyal medyada yürüten tarafı var: Troller. Savaşın tarafları, bu trol hesaplarında yazılanları ‘kavgada yumruk sayılmaz' düşüncesiyle olsa gerek örtülü biçimde onaylıyorlar. Ancak, hukukun üstünlüğünü geçtim, en hassas konularda bile yasanın suç saydığı açıklamalar yapılabiliyor; bir banka için ‘batacak', ‘mevduat garantisi düşürülecek' diye sürekli açıklamalar yapılırken, şimdi de karşı taraf ‘10 banka izlemeye alınıyor' diyerek savaşı bankacılık sistemine zarar verecek bir noktaya taşıyor. Bu durum tehlikeli biçimde tüm sisteme zarar verebilir. Bir bakmışsınız, örtülü biçimde yol verilen bu troller propaganda savaşı yürütürken 90'lı yıllardaki gibi ‘yıkıcı' bir yola girmiş."

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.