1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Babacan ve Davutoğlu ekipleri erken kapıştı: Kim daha fazla oy alacak?
Babacan ve Davutoğlu ekipleri erken kapıştı: Kim daha fazla oy alacak?

Babacan ve Davutoğlu ekipleri erken kapıştı: Kim daha fazla oy alacak?

Anketlerde yeni parti kurma hazırlığı yapan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun oy oranları paylaşılmış ve Babacan'ın oy oranlarının Davutoğlu'nun kuracağı partiye göre daha fazla olduğu iddia edilmişti.

A+A-

Yeni parti girişimleri kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni partiler için bir yandan tüzük, program yazımı diğer yandan teşkilatlanma çalışmaları başladı.

Tabelasını kasım ayı geçmeden asmaya hazırlanan eski başbakan Ahmet Davutoğlu öncülüğündeki oluşum ekim ayı ortasına kadar parti programı ve tüzüğünü tamamlamaya çalışacak.

 

SAHA ÇALIŞMASINA ARA VERİLDİ

 

Davutoğlu’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yeni parti çalışmaları kapsamında saha çalışmalarına şimdilik yeni partinin programı ve tüzüğü için ara verildi.

“Mutfak çalışmasına ağırlık vereceğiz” diyen bir siyasetçi, ekonomiden dış politikaya temel konularda partinin tutumunu, yaklaşımını ortaya koyan çalışmaların yanı sıra anayasa, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu, yargıya dair de somut tespitler ve öneriler içeren çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

'ÇOK TİTİZ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ'

 

Davutoğlu’nun da ekim ayı başında Manisa’da katılacağı bir program dışında bu çalışmaya yoğunlaşacağı, program ve tüzüğün ekim ortasına doğru tamamlanmasının hedeflendiği öğrenildi. Davutoğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından bir siyasetçi, mevcut parti programlarının birçoğunun bir dünya görüşünü yansıtmaktan uzak olduğunu, kendilerinin hazırlayacağı program ve tüzüğün ise bir dünya görüşü, felsefesi olacağını, bu nedenle çok titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Önceliği parti programı ve tüzüğüne veren Davutoğlu ekibi teşkilatlanma için de adımlarını atıyor. Davutoğlu’nun parti içinde eleştirilerini yüksek sesle dile getirdiği toplantıları organize eden Sakarya Dostları Platformu, Konya Dostları Platformu gibi yapılar oluşmuştu. Bu yapılanmanın birçok kente yayıldığı, aralarında ofis tutan platformlar oluştuğu öğrenildi. Bu yapılanmanın daha fazla ile yayılması, partiye ruhunu verecek olan program ve tüzük ortaya çıktıktan sonra da hızla il, ilçe başkanlarının belirlenme sürecine girilebileceği ifade edildi. Bir siyasetçi “partinin kurulacağı zemin ortaya çıktıktan sonra bunun üzerine yükselecek, örgütlenecek teşkilat hızla tamamlanır” dedi.

 

DAVUTOĞLU EKİBİ: ANKET SONUÇLARI DOĞRU DEĞİL

 

Parti ismi ve logosu için tüzük ve programın ortaya çıkması gerektiği ifade ediliyor. Ancak isim ve logo belirlenirken bugün Türkiye’nin en önemli sorunları olduğu ifade edilen özgürlükler, demokrasi ve adalet arayışını yansıtan bir isimlendirmenin sürpriz olmayacağı konuşuluyor.

Kuruluş süreçleri tamamlanmadığı için kamuoyu araştırmalarında yeni parti oy oranlarına dair bir tespit yapmak mümkün değil. Ancak anketlerde “Yeni partiler kurulursa oy verir misiniz?” ya da “Oy vermeyi düşünür müsünüz” şeklinde yöneltilen sorulara verilen olumlu yanıtların ilk etapta yüzde 20’leri bulan bir potansiyele işaret ettiğine dikkat çekiliyor.Bugüne kadar açıklanan kamuoyu araştırmalarında eski bakan Ali Babacan önderliğinde kurulacak bir partinin Davutoğlu öncülüğünde kurulacak bir partiden daha çok oy alabileceğini gösteren sonuçlar çıktı. Davutoğlu ekibi ise bunun çok doğru olmadığını, kendilerine gelen çalışmalarda Davutoğlu’nun Babacan ekibinin önünde göründüğünü savunuyor.

 

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler