1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan açıkladı: İstanbul'da kaç işsiz var?
Bakan açıkladı: İstanbul'da kaç işsiz var?

Bakan açıkladı: İstanbul'da kaç işsiz var?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İstanbul'da 890 bin işsiz olduğunu açıkladı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Sarıeroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Tarafından yapılan “Türkiye İhracat Haftası" programına katıldı.

Bakan Sarıeroğlu, “Türkiye'de bir KPSS gerçeği maalesef var. Ben hayatında KPSS'ye girmemiş birisiyim.

Maalesef şu anda gençlerimiz eğitimlerinden sonra bir iki sene boyunca evlerinde sınava hazırlanan ve ailelerinde hayatını buna göre düzenlediği kötü bir durumla karşı karşıyayız. 

Gençlerimizi bu durumun içinden hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Ülkemizin işçiye de, çiftçiye de ihtiyacı var, mühendislerimizin de fabrikalarda çalışmasına ihtiyacımız var.

Her alanda gençlere ihtiyacımız var. Fakat gençlerimizin tamamı kamuda çalışmak gibi bir hedef önüne koymuş durumda.

Bu durumdan gençlerimizi hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı daha etkili şekilde yürüteceğiz. 

Önümüzdeki dönemde Türkiye açısından en büyük risk olarak görüyorum. Ancak bu genç iş gücümüzden alacağımız enerji ile biz güçlü adımlar atabiliriz diye düşünüyoruz. 

KADINLARIN İSTİHDAMI

Bakan Sarıeroğlu, “Bayanın çalışma hayatına girişte ve çalışma hayatına devam etmesi ile ilgili sorunlarla alakalı çok ciddi adımlar atıldı.

Başta iş ve aile yaşamını uyumlaştırma olmak üzere, iş gücü piyasasına girişte karşılaşmış oldukları sorunlar olmak üzere atmamız gereken adımlar hala mevcut.

Olduğumuz aşama da çok kıymetli bir aşama. 10 sene içerisinde 6.5 milyonluk istihdam yaratmışız ve bunun 3 milyonunu bayanlar oluşturuyor.

Bu önemli bir başarı hikayesidir. İnşallah bayan gücüyle, bayan dayanışmasıyla, yeni politika uygulamalarıyla son on senede aldığımız aşamayı çok daha ileri bir seviyeye getirebileceğimize inanıyorum. 

ENGELLİLERİN ATAMASI

Jülide Sarıeroğlu, “Çok güncel bir konu, taşeron konusu. Sayın Başbakanımız da grup toplantısında ifade etti.

Kamu boyutu ile alakalı olarak inşallah yakın zaman içerisinde, bu sene bitmeden bu konuyla ilgili bir aşama kaydetmiş olacağız.

Engelli kardeşlerimizin atanma talepleri vardı, üçüncü atama diye. Göreve geldik ikinci atamalarını gerçekleştirdik.

Ama bazı teknik kısıtlamalarda bir eşleşme sorunumuz vardı. Rakamımız kısıtlı olmuştu.

Son Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığımız sunum sonrasında 5 binlik bir ek engelli kardeşlerimize atama imkanı oluşturduk. 

Yarısını 2018'in ilk çeyreğinde yarısını, 2018'in son çeyreğinde yapacağız. Bu bir üçüncü atama. 

İSTİHDAMA İSTANBUL MODELİ

Bakan Sarıeroğlu, “İş ve meslek danışmanlarımızın bir talebi var. İş-Kur'un kurumsal kapasitesini güçlendirmek bizim için temel öncelik.

Bu bağlamda İstanbul özelinde gelecek dönemde özel bir çalışma olacak. İstanbul'da 890 bin işsizimiz var.

Türkiye'deki işsizlerin neredeyse dörtte biri İstanbul'da. İstanbul'da işsizlik sorunuyla alakalı olarak sıkıntıyı bertaraf edebilirsek bunun etkisinin Türkiye üzerinde çok büyük olacağına inanıyoruz.

Yeni bir örgütlenme modeliyle, yeni bir çalışma modeliyle, iş dünyamızla ortaklık ve işbirliğiyle, çözüm ortağı olarak birbirimizi görüp İstanbul'a özel bir çalışma planını gerçekleştiriyoruz.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.