Bakan Özhaseki korkunç rakamı açıkladı! Türkiye'de kırılmamış kaç fay hattı var?

Bakan Özhaseki korkunç rakamı açıkladı! Türkiye'de kırılmamış kaç fay hattı var?

Bir dizi programa katılmak için Tokat'a giden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'deki kırılmamış fay hattı sayısını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi programa katılmak için Tokat'a gitti.

Bakan Özhaseki burada kent merkezinde kentsel dönüşüm alanlarında incelemede bulundu.

İncelemeler sonrası basın açıklaması yapan Bakan Özhaseki, "Her güzelin bir kusuru olduğu gibi bu coğrafyanın da iki tane kusuru var, bir tane de değil. Birisi fitne odaklar, hiç bitmek bilmez. Birisi de yerin altında. Aynı ülkeler tarafından desteklenir. Amaçları aynıdır. Siz baktığınız zaman soldan sağa bir yelpaze gibi görürsünüz ama PKK'sından İŞİD'ine FETÖ'sünden DHKPC'sine hepsi aynı ülkeler tarafından desteklenir.

Amaçları da tektir. Galip gelen Türk Devleti oldu. Onları toprağa gömdük, bir daha da çıkamayacaklar Allah izin verirse. İkincisi de deprem. Bizim gerek ana karamızda gerekse denizlerimizde son yüzyılda meydana gelen 6 ve üzerinde şiddette yıkıcı deprem sayısı 231'dir. Yani bu memlekette her sene 2 veya 3 tane yıkıcı şiddette deprem oluyor.

Ölen insan sayımız 130 bin. Maddi hasar milyarlarca dolar. Bilinen çok net fay hatları var. Birisi Erzincan, Van Gölü civarından başlayan, şehrimizi de ilçelerimizi de içine alarak, Bolu'dan, Abant'tan, Marmara'ya kadar devam eden Kuzey Anadolu-Fay hattı. İkincisi de neredeyse aynı yerden başlayarak Akdeniz'e doğru inen Doğu Anadolu fay hattı içine Adıyaman'ı alıyor.

'ÜLKEMİZDE 500'E YAKIN KIRILMAMIŞ FAY HATTI VAR'

Kahramanmaraş, Malatya, Hatayımızı alıyor. Bir de Ege bölgesi, İzmir başta olmak üzere çok riskli. Hiç kimse bu ülkede bizimki 3'ncü derece, bizimki 4'ncü derece bir ey olmaz falan gibi bir hisse kapılmasın. Şu anda 500'e yakın kırılmamış fay hattı var ülkemizde. Bundan ibret almak lazım. Ders çıkarmak lazım. Her ne yapıyorsak mutlaka bu deprem gerçeğini bilerek hareket etmemiz lazım" dedi


Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.